Polskie Radio

Pierwsza wizyta papieża Franciszka w Parlamencie Europejskim

Jedynka
Tomasz Jaremczak 27.11.2014
Wystąpienie papieża Franciszka w Parlamencie Europejskim
Wystąpienie papieża Franciszka w Parlamencie Europejskim , foto: PAP/EPA/REMY DE LA MAUVINIERE

Ponad ćwierć wieku od wizyty Jana Pawła II, zwierzchnik Kościoła rzymskokatolickiego przemawiał w Parlamencie Europejskim. Przedstawił swój pogląd na Europę.

Obraz Europy wyłaniający z przemówienia Franciszka był smutny, ale zadaniem europosła PiS Kazimierza Ujazdowskiego dawał także nadzieję. - Papież zaczął od tego, że jest w tym miejscu  jako ktoś, kto zachęca do wyrwania się z marazmu i przezwyciężenia kryzysu - tłumaczył Ujazdowski.

Franciszek postawił też przed UE wyzwanie, by świat instytucji europejskich otworzył się na rzeczywistość np. na problem bezrobocia i pracy. - Pracy pewnej, która będzie godnie opłacana i pozwoli utrzymać rodzinę - mówił europoseł SLD Bogusław Liberadzki.

Papież mówił też o odpowiedzialności, ale jak tłumaczy Róża Thun, nie tylko za drugiego człowieka. - Rozszerzył ją na zasoby, o odpowiedzialność m.in. za klimat i zasoby z których korzystamy - wyjaśniała europosłanka PO.

Ojciec Święty wspominał też, że unijne instytucje powinny być przyjazne, a podejmowane w nich decyzje zrozumiałe. Nie zapomniał również o imigrantach sugerując, by UE starała się im pomagać.

***

Tytuł audycji: Aktualności Parlamentu Europejskiego

Prowadził: Krzysztof Rzyman

Materiał reporterski: Katarzyna Pilarska

Data emisji: 27.11.2014

Godz.emisji: 8.52

tj