Polskie Radio
Section05
papież Franciszek

Konflikt o Górski Karabach. Papież Franciszek zaapelował o dialog

Papież zaapelował o porozumienie między Azerbejdżanem i Armenią w sprawie Górskiego Karabachu, enklawy ormiańskiej, zajętej przez siły azerskie. Franciszek spotkał się z wiernymi na południowej modlitwie Anioł Pański na placu św. Piotra.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT papież Franciszek Kościół katolicki chrześcijaństwo górski karabach Armenia Azerbejdżan konflikty międzynarodowe Watykan Górny Karabach Ormianie

Kościół katolicki ma nowych kardynałów. Wśród nich jest metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś

Papież na placu św. Piotra przewodniczył konsystorzowi publicznemu, na którym mianował 21 kardynałów, a tym abpa Grzegorza Rysia. Franciszek w homilii powiedział, że Kolegium Kardynalskie powinno przypominać orkiestrę symfoniczną, reprezentującą symfoniczność i synodalność Kościoła.
Zobacz więcej na temat:  Kościół katolicki papież Franciszek Watykan Grzegorz Ryś ŚWIAT Europa aktualności katolickie

Ostatni dzień wizyty papieża w Marsylii. W planach m.in. spotkanie z Emmanuelem Macronem

Dziś drugi dzień wizyty papieża Franciszka w Marsylii na południu Francji. Ojciec święty weźmie udział w "Spotkaniach Śródziemnomorskich" - zgromadzeniu przywódców cywilnych i religijnych tego regionu, aby rozmawiać między innymi o problematyce migracji. Wczoraj papież wezwał do ratowania migrantów ginących na morzu.
Zobacz więcej na temat:  papież Franciszek dyplomacja Francja Kościół katolicki ŚWIAT Europa

NASZ WYWIAD Bp Suchodolski: młodzi po powrocie z ŚDM rozmawiali o tym, jak z naszych parafii uczynić prawdziwy dom

- Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie pokazały na nowo piękny, młody Kościół, taki Kościół, za którym wszyscy tęsknimy - mówi bp Grzegorz Suchodolski, krajowy duszpasterz młodzieży. - O takim Kościele marzymy - pełnym relacji i przestrzeni, w której będziemy po prostu mogli być ze sobą i wzajemnie wzrastać - podkreśla w rozmowie z Przemysławem Goławskim.
Zobacz więcej na temat:  papież Franciszek Kościół katolicki Europa Kościół wiara aktualności katolickie Portugalia Lizbona Światowe Dni Młodzieży Przemysław Goławski POLSKA

"Ofiara złożona przez rodzinę Ulmów symbolem wierności wartościom". Papież Franciszek o męczennikach z Markowej

Papież Franciszek wyraża nadzieję, że ofiara złożona przez rodzinę Ulmów będzie symbolem wierności wartościom, których nigdy nie wolno zdradzić - to słowa z listu, jaki wystosował substytut Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej arcybiskup Edgar Pena Parra do rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego księdza profesora Mirosława Kalinowskiego.
Zobacz więcej na temat:  Ulmowie POLSKA Żydzi historia Polski Holokaust II wojna światowa aktualności katolickie Kościół papież Franciszek KSIĄŻKA

W niedzielę beatyfikacja Rodziny Ulmów. Prezydent Andrzej Duda: pozostali ludźmi w nieludzkich czasach

- Pozostali ludźmi w nieludzkich czasach - i zapłacili za to najwyższą cenę. Już w niedzielę odbędzie się beatyfikacja Rodziny Ulmów" - napisał o rodzinie Ulmów prezydent Andrzej Duda. Przypomniał, że wydarzenia towarzyszące beatyfikacji Ulmów zostały objęte patronatem honorowym Prezydenta RP.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Ulmowie Holokaust POLSKA papież Franciszek Andrzej Duda

Papież Franciszek w Mongolii: religie są powołane do zaoferowania światu harmonii

- Tradycje religijne, w swojej oryginalności i różnorodności, stanowią ogromny potencjał dobra w służbie społeczeństwu - powiedział papież Franciszek podczas spotkania ekumenicznego i międzyreligijnego w Mongolii w niedzielę. Podkreślił, że gdyby rządzący narodami wybrali drogę dialogu z innymi, wnieśliby decydujący wkład w zakończenie konfliktów na świecie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Mongolia papież papież Franciszek wiara