Polskie Radio

Czy Polacy w Wielkiej Brytanii stracą świadczenia socjalne?

Jedynka
Tomasz Jaremczak 20.08.2015

Zamiast do pracy przyjdźmy wszyscy przed parlament – nawołują Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii. Zaplanowany na czwartek ich strajk jest odpowiedzą na plany brytyjskiego rządu, który chce ograniczyć swobodę przepływu pracowników.

Propozycji zmian w funkcjonowaniu UE Wilka Brytania ma co najmniej kilkanaście. Najbardziej kontrowersyjne postulaty dotyczą możliwości wydalania z kraju obcokrajowców, którzy nie mają stałej pracy.

- To jest bardzo realny problem. Jednak z punktu widzenia UE nie do przyjęcia. Rację mają nie tylko Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii. Również traktaty europejskie stoją po stronie praw pracowniczych. To jest jeden z fundamentów integracji europejskiej – mówi europoseł PiS Kazimierz Michał Ujazdowski.

Premier Wielkiej Brytanii David Cameron prowadził już na ten temat rozmowy we Francji i Niemczech, ale niewiele osiągnął. Zmiany, które proponował nie byłyby korzystne dla UE. – Chodzi o bardzo egoistyczne interesy Wielkiej Brytanii – podkreśla europoseł SLD Bogusław Liberadzki.

Również szef Rady Europejskiej Donald Tusk mówi, że zgody na zmianę traktatów nie ma. Musiałyby ją zresztą wyrazić wszystkie państwa członkowskie oraz Parlament Europejski i Komisja Europejska.

***

Przygotowała: Katarzyna Pilarska

Data emisji: 20.08.2015

Godzina emisji: 8.52

Materiał wyemitowano w audycji "Sygnały dnia"

tj