Polskie Radio
Section05
strajki

41 lat temu wybuchł strajk w Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarniczej

25 listopada 1981 roku rozpoczął się strajk okupacyjny w Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarniczej w Warszawie. Uformował się komitet strajkowy, który zgłosił gotowość podjęcia rozmów z Komisją Międzyresortową. Rozmowy zostały jednak zawieszone, a Minister Spraw Wewnętrznych podjął decyzję o użyciu sił porządkowych do rozwiązania konfliktu. Władze przewidywały, że strajkujący będą stawiać czynny opór.
Zobacz więcej na temat:  strajki PRL komunizm Wojciech Jaruzelski Czesław Kiszczak Solidarność

Pasażerowie w Wielkiej Brytanii muszą przygotować się na problemy. Ciężko będzie szczególnie w okresie świąt

Pasażerowie na Wyspach muszą uzbroić się w cierpliwość. Poważne zakłócenia spodziewane są w okresie świąteczno-noworocznym na brytyjskich lotniskach i w portach. W strajku służby cywilnej, który ma być prowadzony od połowy grudnia przez miesiąc, będą uczestniczyli m.in. funkcjonariusze straży granicznej i urzędnicy MSW.
Zobacz więcej na temat:  Wielka Brytania podróże strajki święta ŚWIAT Europa

"Dziękuję za owocne spotkanie". Premier Morawiecki zapewnia o dialogu z Solidarnością

Rząd PiS prowadzi nieustanny dialog ze związkami zawodowymi, przedsiębiorcami i stroną społeczną, by pogodzić interesy wszystkich stron dla wspólnych korzyści i harmonijnego rozwoju Polsk - oświadczył we wpisie na Facebooku opublikowanym po spotkaniu z przedstawicielami NSZZ "Solidarność" premier Mateusz Morawiecki. Podziekował też za "owocne spotkanie". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Solidarność NSZZ strajki premier Mateusz Morawiecki

Egzaminatorzy WORD grożą strajkiem. Jest odpowiedź ministerstwa infrastruktury

Od poniedziałku egzaminatorzy WORD wrócili do pracy. Jednocześnie zapowiadają, że jeśli rząd nie zasiądzie z nimi do rozmów, to w październiku rozpoczną strajk generalny. - Takie rozmowy były prowadzone, ale zostały zastopowane przez środowisko egzaminatorów - mówi portalowi PolskieRadio24.pl wiceminister infrastruktury Rafał Weber. 
Zobacz więcej na temat:  kierowcy prawo jazdy nauka jazdy strajki ministerstwo infrastruktury Rafał Weber TYLKO U NAS

Francuscy kontrolerzy lotu zapowiedzieli strajk. Ponad tysiąc odwołanych połączeń, w tym kilka do Polski

We Francji w piątek odbędzie się wielki strajk kontrolerów ruchu lotniczego. Odwołano ponad tysiąc połączeń, w tym kilka lotów do Polski. Francuskie związki zawodowe kontrolerów lotu domagają się podwyższenia płac w związku z inflacją, a także utworzenia nowych miejsc pracy. O szczegółach korespondent Polskiego Radia Stefan Foltzer.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Francja samolot strajki lotnictwo

Bohaterowie historii uwiecznieni w filmowych kadrach. "Dzielnieśmy stali, celnie rzucali"

Dokładnie 42 lata temu Huta Warszawa, jako pierwszy zakład w stolicy, rozpoczęła strajk solidarnościowy z robotnikami ze Stoczni Gdańskiej i całego Wybrzeża. Rocznica wydarzeń stała się okazją do rozmowy o bohaterach historii. O ich sposobie widzenia i przedstawienia mówiła w Trójce Maria Dłużewska, reżyser filmów o tematyce historycznej. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka strajki strajki sierpniowe 1980 Jerzy Popiełuszko Anna Popek FILM historia Polski

Polacy poszkodowani przez strajki linii lotniczych. Problem dotyczy kilkudziesięciu tysięcy osób

Polacy zajmują drugie miejsce w Europie pod względem liczby osób, które mogą ubiegać się o odszkodowania za loty odwołane w lipcu w efekcie strajków linii lotniczych - wynika z danych międzynarodowej platformy Airhelp. Jak podaje portugalski dziennik "Dinheiro Vivo" najwięcej poszkodowanych było wśród Portugalczyków.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA port lotniczy lotnictwo strajki odszkodowanie

Strajk przewoźników w Belgii. Masz opóźniony albo odwołany lot? Należy Ci się odszkodowanie

Belgijska organizacja konsumencka Test-Achats/Test-Aankoop przypomina, że za opóźniony, bądź odwołany lot należy się pasażerom odszkodowanie. Strajki kilku przewoźników doprowadziły ostatnio do problemów z lotami. Nie wszyscy informują klientów o przysługującym ich prawach, bądź umożliwiają uzyskanie rekompensaty. Dotyczy to przede wszystkim tanich linii Ryanair.  
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Belgia lotnictwo strajki samolot przewoźnik Ryanair

Piloci Ryanaira w Belgii kontynuują swój protest. Dotychczas odwołano blisko 80 lotów

Weekendowy strajk pilotów tanich linii lotniczych Ryanair dotknął około 13 tysięcy pasażerów - poinformowała belgijska telewizja RTL. Odwołanych zostało prawie 80 lotów z międzynarodowego lotnisk Zaventem w belgijskiej stolicy i Charleroi pod Brukselą. Szczegóły zna korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Belgia strajki demonstracje manifestacje Ryanair Beata Płomecka

Czują się "niedoceniani". W Belgii trwa kolejny strajk pilotów linii lotniczych Ryanair

Belgijscy piloci tanich linii lotniczych Ryanair rozpoczęli strajk, który potrwa przez cały weekend. W te dni planowane są połączenia z Charleroi pod Brukselą między innymi do kilku miast w Polsce. Belgijscy związkowcy zaznaczają, że zostanie odwołanych większość lotów z tego lotniska i wszystkie z międzynarodowego portu lotniczego Zaventem.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Belgia strajki demonstracje manifestacje protest Ryanair samolot Beata Płomecka