Polskie Radio
Section05
strajki

Rocznica strajku podchorążych w WOSP. Mateusz Morawiecki: to był grunt do ustanowienia stanu wojennego

W niedzielę obchodziliśmy 40. rocznicę rozpoczęcia strajku w Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarniczej w Warszawie. Z tej okazji premier Mateusz Morawiecki napisał uroczysty list. Wskazał w nim, że protestujący studenci i podchorążowie udowodnili, czym jest etos służby, a dzięki nim strajk przeszedł do historii zmagań solidarności i wolności.
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Morawiecki premier Instytut Pamięci Narodowej strajki

Rocznica strajku podchorążych w WOSP. Premier: to był grunt do ustanowienia stanu wojennego

W niedzielę obchodzimy 40. rocznicę rozpoczęcia strajku w Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarniczej w Warszawie. Z tej okazji premier Mateusz Morawiecki napisał uroczysty list. Wskazał w nim, że protestujący studenci i podchorążowie udowodnili, czym jest etos służby, a dzięki nim strajk przeszedł do historii zmagań solidarności i wolności.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mateusz Morawiecki premier Instytut Pamięci Narodowej HISTORIA strajki

"To był test przed wprowadzeniem stanu wojennego". Dr Urbankowski o strajku w szkole pożarniczej w Warszawie

- To był test. Przetestowano całą polską młodzież, polską inteligencję. Sprawdzano czy się ruszy, czy będzie protestować. I ten test dla strony komunistycznej wypadł na tyle pozytywnie, że wprowadziła stan wojenny - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Bohdan Urbankowski, pisarz i filozof. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Jerzy Popiełuszko stan wojenny PRL komunizm strajki

40 lat temu wybuchł strajk w Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarniczej

25 listopada 1981 roku rozpoczął się strajk okupacyjny w Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarniczej w Warszawie. Uformował się komitet strajkowy, który zgłosił gotowość podjęcia rozmów z Komisją Międzyresortową. Rozmowy zostały jednak zawieszone, a Minister Spraw Wewnętrznych podjął decyzję o użyciu sił porządkowych do rozwiązania konfliktu. Władze przewidywały, że strajkujący będą stawiać czynny opór.
Zobacz więcej na temat:  strajki PRL komunizm Wojciech Jaruzelski Czesław Kiszczak Solidarność

Mija rok od wyroku TK ws. aborcji. Frekwencja Strajku Kobiet w Warszawie nie dopisała

Po godz. 18.00 w Warszawie rozpoczął się rocznicowy protest w rok po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Manifestanci zebrali się na rondzie Dmowskiego. Protest odbywa się pod hasłem "Bronimy życia". Występują utrudnienia dla ruchu. Aleje Jerozolimskie i Marszałkowska są zamknięte dla ruchu. Frekwencja jest wyjątkowo niska.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony mazowieckie Warszawa społeczeństwo strajk kobiet strajki aborcja protest Trybunał Konstytucyjny

"Zaprezentowaliśmy trzy warianty". Zakończyło się spotkanie przedstawicieli MZ z protestującymi medykami

- Szeroko omówiliśmy kwestię wyceny świadczeń - poinformował wiceszef resortu zdrowia Piotr Bromber po spotkaniu z protestującymi medykami. Dodał, że podczas spotkania strona rządowa zaprezentowała perspektywę czasową na lata 2022-2027.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA medycyna zdrowie społeczeństwo protest lekarz Ministerstwo Zdrowia służba zdrowia strajki protesty w Warszawie

Protest medyków. We wtorek szef resortu zdrowia spotka się ze strajkującymi

We wtorek o godzinie 14.00 rozpoczną się rozmowy ministra zdrowia Adama Niedzielskiego z Ogólnopolskim Komitetem Protestacyjno-Strajkowym Pracowników Ochrony Zdrowia. Spotkanie odbędzie się w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony Warszawa mazowieckie Adam Niedzielski protest protesty w Warszawie strajki demonstracje medycyna lekarz pielęgniarka ratownik medyczny

Tragedia w "białym miasteczku". Prokuratura: przy 94-latku nie znaleziono broni palnej

- Wedle mojej wiedzy przy 94-letnim mężczyźnie, który dokonał samookaleczenia w miejscu protestu "białego miasteczka" nie stwierdzono obecności broni palnej. Podejrzewa się, że był to albo pistolet hukowy, albo jakiegoś rodzaju raca - poinformował prokurator Marek Skrzetuski z Prokuratury Okręgowej w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA protest służby i bezpieczeństwo medycyna prokuratura samobójstwo broń regiony Warszawa strajki protesty w Warszawie

"Jesteśmy oburzeni, że płaci się za uczestnictwo w proteście". Strajkujący mają dostawać 75 zł za godzinę

- Fizjoterapeuci mogą zarobić nawet 75 złotych za godzinę za odbycie "dyżuru" w "Białym miasteczku" - informuje w piątek portal wPolityce.pl. Z informacji uczestników grupy fizjoterapeutów na Twitterze wynika, że całą akcję ma organizować i finansować Krajowa Izba Fizjoterapeutów.
Zobacz więcej na temat:  strajki protest protesty w Warszawie POLSKA służba zdrowia medycyna społeczeństwo