Polskie Radio

Szczyt klimatyczny w Paryżu o krok od kompromisu

Jedynka
Tomasz Jaremczak 10.12.2015

Redukcja gazów cieplarnianych do 2030 roku o 40 proc. - czy uda się osiągnąć ambitny cel, który na szczyt klimatyczny w Paryżu założyła Unia Europejska.

Do powstrzymania ocieplenia klimatu potrzebne są radykalne kroki. Niektóre państwa mogą mieć jednak problem z realizacją zobowiązań. – Najmniejszych problemów nie będzie miała np. Francja, ale Polsce będzie bardzo trudno osiągnąć te parametry - ocenia europoseł SLD Janusz Zemke.

Postawa UE ws. redukcji emisji gazów ma być przykładem dla reszty świata. Jednak nie wszystkie państwa są zainteresowane przyjęciem restrykcyjnym zobowiązań klimatycznych. - Chiny odpowiadają za 30 proc. światowej emisji, a Indie za ok. 20 proc. Jeśli nie ograniczą spalania CO2 to polityka klimatyczna będzie skazana na porażkę – mówi Jadwiga Wiśniewska z PiS.

Najważniejszy cel szczytu to osiągnięcie kompromisu. 40-procentowa redukcja CO2 to tylko wyjściowa oferta negocjacyjna. – Jeżeli nie uda się osiągnąć porozumienia globalnego to trzeba będzie też zrewidować politykę europejską w tej kwestii – zauważa Andrzej Grzyb z PSL.

Porozumienie klimatyczne miałoby zacząć obowiązywać po 2020 roku i zastąpić protokół z Kioto.

***

Przygotowała: Marta Masłowska

Data emisji: 10.12.2015

Godzina emisji: 8.50

Materiał wyemitowano w audycji "Sygnały dnia"

tj