Polskie Radio
Section05
Paryż

Pomnik Jana Pawła II we Francji "ocalić od ocenzurowania"

Francja chce usunąć krzyż z pomnika Jana Pawła II. Rząd Beaty Szydło proponuje przenieść pomnik do Polski. Premier Beata Szydło podjęła starania, aby ocalić pomnik Jana Pawła II we Francji. Kilka dni temu francuska Rada Stanu nakazała usunięcie krzyża z pomnika papieża Polaka w mieście Ploermel w Bretanii. O sprawie mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Krzyżak z dziennika Rzeczpospolita.
Zobacz więcej na temat:  Francja Beata Szydło Jan Paweł II premier Paryż chrześcijaństwo

Paryż i Los Angeles organizatorami Letnich IO

Paryż i Los Angeles zostały oficjalnie zatwierdzone jako gospodarze letnich igrzysk - odpowiednio - w 2024 i 2028 roku. Wyboru dokonano podczas sesji Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego w Limie. W „Magazynie Sportowym” Polskiego Radia 24 rozmowa o tym, co taki podwójny wybór MKOl oznacza dla olimpizmu? Jak będą wyglądały igrzyska w nowej rzeczywistości (finansowej, organizacyjnej, pod względem bezpieczeństwa) za 7-11 lat?
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Paryż Los Angeles

"Tylko Polska i Węgry sprzeciwiają się polityce Marcona"

– To nie jest dobry pomysł – tak w Polskim Radiu 24 Marek Goliszewski z Business Centre Club ocenił inicjatywę Unii Europejskiej, która dotyczy pracowników delegowanych. Zdaniem eksperta, w przypadku przyjęcia nowego prawa, Polska może stracić „miliardy złotych”. Sprawę dyrektywy dotyczącej pracowników delegowanych komentowała też Karolina Zbytniewska z portalu EurActiv.pl.
Zobacz więcej na temat:  Francja Emmanuel Macron Paryż Unia Europejska BCC Niemcy reparacje wojenne Marek Goliszewski Węgry transport

Atak pod Paryżem. Toczy się wojna przeciwko Europie

– Przeciwko nam toczy się wojna. Zachód jest zwalczany przez tzw. Państwo Islamskie – mówiła w Świecie w Południe Małgorzata Bonikowska z Centrum Stosunków Międzynarodowych. W podparyskiej miejscowości Levallois-Perret nieznany sprawca wjechał samochodem w wojskowy patrol, w wyniku czego rannych zostało 6 żołnierzy – 2 ciężko, a 4 lekko.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Francja Paryż terroryzm ISIS Państwo Islamskie

Francja: spada popularność Emmanuela Macrona

Wyniki najnowszych sondaży wskazują, że większość Francuzów nie ufa polityce prezydenta Emmanuela Macrona. W zależności od badania francuski prezydent ma 36-40 proc. poparcia. W maju Macron wygrał drugą turę wyborów prezydenckich z 66 proc. głosów. Jakie są powody tej negatywnej dla francuskiego przywódcy tendencji? O tym w audycji „Świat w Powiększeniu” mówiła Marta Makowska z Centrum Inicjatyw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Emmanuel Macron Francja Paryż