Polskie Radio
Section05

Paryż

Katedra Notre Dame dostała drugie życie. Polacy mają w tym swój udział

- Zostaliśmy zaproszeni do prób usuwania tzw. nawarstwień obcych, które zawierały cząstki ołowiu, bo katedra była pokryta blachą ołowianą. To bardzo toksyczny związek jeżeli chodzi o jego zastosowanie w architekturze, chociaż jest bardzo przydatny i trwały. Pożar zniszczył ponad 500 ton blachy, która pokrywała dach Notre Dame - mówił w Dwójce prof. Andrzej Koss, szef Międzyuczelnianego Instytutu Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki.
Zobacz więcej na temat:  Notre Dame konserwacja KULTURA Katarzyna Sanocka Dwójka odbudowa Akademia Sztuk Pięknych Międzyuczelniany Instytut Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki

Katedra Notre Dame. To trzeba wiedzieć, by zrozumieć tajemnicę tej świątyni

– Możemy, oglądając Notre Dame, odczytać jej ukryte przekazy. Ale jest też symbolika, do której zrozumienia jest dziś niewielu przygotowanych – opowiadał w archiwalnej audycji prof. Henryk Samsonowicz. Notre Dame w Paryżu, pięć lat po tragicznym pożarze, będzie ponownie otwarta. To dobra okazja, by przypomnieć, jaki był świat średniowiecznych katedr.
Zobacz więcej na temat:  Francja Notre Dame chrześcijaństwo symbole średniowiecze

Romain Gary. Kochał język polski, oszukał Francuzów, oczarował świat

- Uczyłem się w polskiej szkole. To zostało mi na całe życie - podkreślał w wywiadzie dla Polskiego Radia Romain Gary, opowiadając o swoich związkach z naszym krajem. 2 grudnia mijają 44 lata od śmierci tego znakomitego francuskiego pisarza, dwukrotnego laureata Nagrody Goncourtów, autora m.in. "Życia przed sobą" czy "Obietnicy poranka".
Zobacz więcej na temat:  Romain Gary Francja literatura II wojna światowa wspomnienie

Polskie Radio 24 "Magnetyczna osobowość". Wystawa "Kisling. Lśnienie Montparnasse’u"

- W pracowni Kisslinga odbywają się spotkania, które dopełniają obrazu kawiarni Montparnasse'u, w których kwitnie życie. Co ciekawe, niektórzy twierdzili, że ten okres to pierwszy taki "eksperyment socjalny" w dziejach sztuki, gdy spotyka się tak wielu artystów z różnych stron świata - mówił w Polskim Radiu 24 Artur Winiarski - dyrektor artystyczny muzeum Villa la Fleur.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Montparnasse malarstwo

"Chopin, Chopin!" - inna twarz genialnego kompozytora w polskiej superprodukcji

Trwają zdjęcia do dramatu "Chopin, Chopin!" w reżyserii Michała Kwiecińskiego. Wysoki budżet, międzynarodowa obsada, nowe spojrzenie na życie muzycznego geniusza: będzie hit?
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM kinematografia Fryderyk Chopin Francja George Sand Eryk Kulm Michał Kwieciński Maja Ostaszewska Karolina Gruszka dominika ostałowska Ferenc Liszt Ryszard Jaźwiński Bartosz Janiszewski Trójka

City break w mieście zakochanych. Paryż na weekend

Romantyczne, malownicze uliczki, Luwr, wieża Eiffla, tajemnice cmentarze to oczywiste atrakcje, którymi przyciąga stolica Francji. A jak się tam dostać, z którego z trzech lotnisk w centrum Paryża znajdziemy się najszybciej i czy warto tam wypożyczyć samochód by zwiedzać efektywniej?
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Jędrzej Rosiewicz Francja podróże Podróże z Czwórką city break turystyka podróże zagraniczne wieża Eiffla Luwr

Paryskie katakumby. Podziemny cmentarz zbudowany z kości

Przed wejściem dla turystów widnieje napis: "Stój! To imperium śmierci!". Tego ostrzeżenia brak przed nielegalnymi włazami. Niejeden śmiałek, który z nich korzysta, gubi się w podziemnym labiryncie. Ale nigdy nie jest sam. Towarzystwa dotrzymuje mu sześć milionów szkieletów. Kilka metrów pod paryskimi ulicami spotkamy bowiem więcej paryżan, niż na powierzchni.
Zobacz więcej na temat:  śmierć pogrzeby kości HISTORIA historia Europy średniowiecze oświecenie