Polskie Radio
Section05

Paryż

Rok Boznańskiej nad Sekwaną. Polskie malarstwo znów w centrum uwagi

Olga Boznańska powraca do Paryża – i to w wielkim stylu. Trzy obrazy jednej z najważniejszych polskich malarek, niegdyś zakupione przez państwo francuskie, po latach milczenia znów można podziwiać w prestiżowym Muzeum d'Orsay. - Rok Boznańskiej mamy także nad Sekwaną - mówi Joanna Wajda, dyrektorka Instytutu Polskiego w Paryżu.
Zobacz więcej na temat:  malarstwo Młoda Polska malarstwo polskie Olga Boznańska

Najstarsza książnica polska poza granicami kraju. "Jedyne takie miejsce" z Instytutu Biblioteka Polska w Paryżu

Instytut Biblioteka Polska w Paryżu została założona w 1838 m.in. przez księcia Adama Jerzego Czartoryskiego, Juliana Ursyna Niemcewicza, Karola Sienkiewicza jako fundacja Wielkiej Emigracji. Miała za zadanie zbierać, ocalałe od grabieży i zniszczeń, książki, archiwa i pamiątki narodowe. Od 1853 roku mieści się w budynku przy 6 quai d’Orléans, w centrum Paryża na Wyspie św. Ludwika, blisko katedry Notre Dame.
Zobacz więcej na temat:  Notre Dame Biblioteka Polska Sława Bieńczycka Adam Jerzy Czartoryski Julian Ursyn Niemcewicz

Wojciech Karpiński. Siła, którą kryły "książki zbójeckie"

- Każde pokolenie ma swoje własne tego typu teksty. Dla mnie w Warszawie w roku 1956, na kilka miesięcy przed Październikiem, taką książką zbójecką, pierwszą i najważniejszą, był "Zniewolony umysł" Miłosza - opowiadał w archiwalnym radiowym nagraniu Wojciech Karpiński. 11 maja 2024 roku wspominamy 82. rocznicę urodzin tego cenionego eseisty, znawcę sztuki i literatury.
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Karpiński emigracja PRL literatura Józef Czapski Zeszyty Literackie eseistyka historia Polski

Wieża Eiffla w Paryżu. Tymczasowa budowla stała się symbolem

136 lat temu, 6 maja 1889 roku, w Paryżu otwarto Wystawę Światową. Największą atrakcją była wieża, na której dwa miesiące wcześniej Gustave Eiffel wywiesił francuską flagę. Ta ustawiona w sercu Paryża olbrzymia budowla miała mieć charakter tymczasowy, od początku spadały na nią gromy nieprzejednanych krytyków – po latach jednak stała się największym symbolem miasta i celem turystycznych pielgrzymek. Jak wyglądały początki wieży Eiffla?    
Zobacz więcej na temat:  wieża Eiffla Francja architektura sztuka współczesna wystawa

Konstanty "Kot" Jeleński. Największy ambasador polskiej kultury

- Przyjaciel wielkich artystów. Nowoczesny intelektualista krążący na paryskich salonach i dyskotekach z lekko ironicznym uśmiechem - mówił o nim w radiowej audycji Wojciech Karpiński. Konstanty Jeleński - znakomity eseista i krytyk, żołnierz I Dywizji Pancernej gen. Maczka, współpracownik paryskiej "Kultury" - zmarł 4 maja 1987 roku.
Zobacz więcej na temat:  Konstanty Jeleński Jerzy Giedroyc Józef Czapski Czesław Miłosz Witold Gombrowicz Francja Paryska "Kultura"

Olga Boznańska. "Malarka świadomie żonglowała swoją postacią"

- Podczas pracy nad książką okazało się, że Olga Boznańska jest inną postacią, niż o niej myślałam. Tytuł mojej książki nawiązuje do tytułu jej obrazu "Dziewczyna z chryzantemami". Staram się w niej pokazać, jak jej życie splatało się z jej twórczością - powiedziała w Polskim Radiu 24 Marta Motyl, autorka książki "Olga Boznańska. Nie tylko Dziewczynka". Sejm Rzeczpospolitej ustanowił AD 2025 rokiem Olgi Boznańskiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Katarzyna Sanocka malarstwo polskie Olga Boznańska impresjonizm