Polskie Radio
Section05
Paryż

Francja: Trudna misja Macrona na Korsyce

Emmanuel Macron przez dwa dni przebywał na Korsyce. Ta wizyta to bardzo delikatna misja prezydenta Francji, ze względu na rosnące tam frakcje separatystyczne. W sobotę tysiące mieszkańców Korsyki uczestniczyło w demonstracji w stolicy, Ajaccio. Nacjonaliści, którzy byli organizatorami sobotniego protestu, domagają się statusu autonomicznego dla wyspy. O korsykańskim separatyzmie mówił w audycji Świat w Powiększeniu Łukasz Jurczyszyn z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Emmanuel Macron Francja Korsyka Paryż

Paryż: spotkanie Beata Szydło-Emmanuel Macron

"Udało nam się wyjaśnić wiele wątpliwości. Są jeszcze kwestie, które nas różnią. Jest rzeczą naturalną, bo inne są interesy Francji, inne są interesy Polski" - mówiła premier Beata Szydło po spotkaniu z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.  Prezydent Francji powiedział, że podziękował polskiej premier za "zmysł kompromisu". "W 2018 roku przyjadę z wizytą do Polski" - dodał Macron.
Zobacz więcej na temat:  Beata Szydło Paryż Emmanuel Macron

Premier Beata Szydło z wizytą w Paryżu

Premier Beata Szydło spotka się w czwartek z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Z wypowiedzi polskiego ministra spraw zagranicznych wynika, że stronie polskiej zależy na „nowym otwarciu” we wzajemnych relacjach. O to może nie być łatwo, gdyż Macron jest głównym orędownikiem Europy dwóch prędkości, a na dodatek bardzo krytycznie wypowiada się na temat Polski. O tym, jakie są stosunki polityczne i gospodarcze z Francją, mówił w Polskim Radiu 24 Jarosław Kuisz z Kultury Liberalnej.
Zobacz więcej na temat:  Beata Szydło Emmanuel Macron Niemcy Francja Paryż

Pomnik Jana Pawła II we Francji "ocalić od ocenzurowania"

Francja chce usunąć krzyż z pomnika Jana Pawła II. Rząd Beaty Szydło proponuje przenieść pomnik do Polski. Premier Beata Szydło podjęła starania, aby ocalić pomnik Jana Pawła II we Francji. Kilka dni temu francuska Rada Stanu nakazała usunięcie krzyża z pomnika papieża Polaka w mieście Ploermel w Bretanii. O sprawie mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Krzyżak z dziennika Rzeczpospolita.
Zobacz więcej na temat:  Francja Beata Szydło Jan Paweł II premier Paryż chrześcijaństwo