Polskie Radio

Co czeka Unię Europejską w 2016 roku?

Jedynka
Tomasz Jaremczak 28.12.2015

Po 2015 roku zdominowanym przez kryzys migracyjny i walkę z terroryzmem Europę czekają nowe wyzwania - podkreślają europosłowie.

Już pierwsza sesja Parlamentu Europejskiego będzie wyzwaniem dla Polski. 19 stycznia w Strasburgu odbędzie debata nt. sytuacji w naszym kraju. – Wiem, że nie będzie to malowanie Polski na różowo. Po raz pierwszy cierpi nasza reputacja budowana latami – mówi europoseł PO Janusz Lewandowski.

Wielką niewiadomą pozostaje kwestia funkcjonowania Wielkiej Brytanii w UE. – Co by się stało gdyby opuściła UE, jak by to wpłynęło na inne kraje? Musimy pamiętać, że Wielka Brytania jest potężnym centrum finansowym i drugą gospodarką europejska – podkreśla europoseł PiS Bolesław Piecha.

Kolejnymi sprawdzianami dla Europy w 2016 roku będą kryzys migracyjny i kwestie klimatyczne. - Mam nadzieję, że ambitne cele zostaną zastąpione rozważnymi, które w polityce klimatycznej i migracyjnej będą do zrealizowania - uważa Jadwiga Wiśniewska z PiS.

Nadchodzący rok musi przynieść zmiany - przekonuje Jacek Saryusz-Wolski. – Trzeba na nowo przemyśleć UE, jak działa wobec kryzysów. Oby następny rok było nam dane oceniać lepiej – dodaje europoseł PO.

Priorytetem pozostaje również wsparcie dla Ukrainy. – Problem Ukrainy schodzi z pola widzenia. Rosja znakomicie rozgrywa to, że Zachód ma problemy na Bliskim Wschodzie – zauważa z kolei Marek Jurek, europoseł Prawicy Rzeczpospolitej.

Natomiast europoseł PO Michał Boni zwraca uwagę na harmonogram prac nad rynkiem cyfrowym, w tym nt. internetu 5G.

***

Przygotowała: Marta Masłowska

Data emisji: 28.12.2015

Godzina emisji: 8.51

Materiał wyemitowano w audycji "Sygnały dnia"

tj