Polskie Radio

Jak Europa powinna walczyć z terroryzmem?

Jedynka
Tomasz Jaremczak 26.11.2015

Bezpieczeństwo Europy po zamachach w Paryżu było głównym tematem debaty w Parlamencie Europejskim.

Europejski rejestr pasażerów, bliższa współpraca tajnych służb i wzmocnienie granic. Eurodeputowani byli zgodni, że to główne instrumenty w walce z terroryzmem. – Wszystkie te kierunki są ważne. Dobrze, że deklarujemy jak najszybsze ich podjęcie – mówi europoseł SLD Bogusław Liberadzki.

Zdaniem europosła PiS Kazimierza Ujazdowskiego skoordynowana kontrola na granicach UE oraz systematycznie uzupełniany rejestr osób podejrzanych, nawet kosztem ograniczenia swobód, to jedyne skuteczne rozwiązania. – Trzeba te działania poprzeć, żadne z nich nie uderza w podstawy państwa prawa. Każde z nich jest konieczne, by skutecznie przeciwdziałać terroryzmowi – powiedział Ujazdowski.

Zgoda na większą kontrolę nie oznacza jednak końca strefy Schengen. - Większość grup politycznych w europarlamencie podkreśla, że strefa Schengen jest wielkim osiągnięciem. Swobodę ruchu osobowego trzeba utrzymać, bo celem islamistów jest m.in. zburzenie tego co zbudowaliśmy w Europie m.in. wolności podróżowania – tłumaczył europoseł PO Dariusz Rosati.

Podczas debaty w Parlamencie Europejskim poruszono też problem nielegalnego handlu bronią i finansowania Państwa Islamskiego.

***

Przygotowała: Marta Masłowska

Data emisji: 26.11.2015

Godzina emisji: 8.52

Materiał wyemitowano w audycji "Sygnały dnia"

tj