Polskie Radio

Nie dla wykorzystywania dzieci jako żołnierzy

Jedynka
Tomasz Jaremczak 12.02.2015
Problem wykorzystywania nieletnich do działań wojennych dotyczy takich krajów , jak m.in.: Afganistan, Demokratyczna Republika Kongo, Birma, Sudan, Somalia i Jemen
Problem wykorzystywania nieletnich do działań wojennych dotyczy takich krajów , jak m.in.: Afganistan, Demokratyczna Republika Kongo, Birma, Sudan, Somalia i Jemen, foto: unic.un.org.pl

Przeciwko procederowi wykorzystywania dzieci w konfliktach zbrojnych opowiedział się Parlament Europejski.

Problem dotyczy 300 tys. nastolatków. Wielu z nich zostało porwanych lub sprzedanych do walki w oddziałach zbrojnych. Służą tam jako szpiedzy, tragarze, żywe tarcze lub zamachowcy-samobójcy.

- Problem dotyczy tych, którzy są najsłabsi. Dzieci często cierpią milcząc - mówi europseł Andrzej Grzyb, koordynator Europejskiej Partii Ludowej ds. Praw Człowieka. Grzyb przypomniał, że w ostatnich miesiącach pojawiało się wiele informacji na temat uprowadzenia dzieci przez ugrupowania terrorystyczne. Do dziś nie wiadomo, co się z nimi stało. - Traumatyczne doświadczenia wpływają na ich całe życie - dodał europoseł.

Parlamentarzyści włączyli się w program UNICEF "Dzieci, nie żołnierze". Dzięki niemu 280 nieletnich Sudańczyków wróciło z frontu do swoich domów.

12 lutego, na pamiątkę wejścia w życie Protokołu do Konwencji Praw Dziecka o zakazie wykorzystywania dzieci poniżej 18. roku życia jako żołnierzy w konfliktach zbrojnych, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Dzieci-Żołnierzy. Dokument ten ratyfikowało 159 państw na całym świecie.

polskieradio.pl, tj