Section50
Section00
fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe
27.01.2014

Gramy: Jakwob - Somebody New ft. Tiffani Juno

Angielski multiinstrumentalista powraca w nieco "disclosure'owej" odsłonie.

Wielka Brytania jest chyba największą wylęgarnią młodych talentów w kategorii "muzyka elektroniczna". Od dawna furorę w świecie robią młodociani producenci typu Bondax czy Disclosure, a do tej samej grupy zaliczyć możemy Jamesa Edwarda Jacobiego tworzącego pod pseudonimem Jakwob, który pierwszy komercyjny sukces (najpierw głośny bootleg "Starry Eyed", chwilę później oficjalny remix "Under The Sheets" dla Ellie Goulding) odniósł mając niespełna 20 lat, a było to zaledwie cztery lata temu.Swoją przygodę z tworzeniem muzyki Jacob rozpoczął już w wieku 10 lat, przez wiele lat szukając swojej muzycznej tożsamości grywał jazz, folk, a nawet death metal. W końcu odnalazł się w elektronice, tworząc brzmienia, które, na upartego, można by było podczepić pod dubstep. Rozsądniej jest traktować Jakwoba jako producenta eklektycznego, a różnorodność jego muzycznych zainteresowań znajduje potwierdzenie w dj-skich setach. Owszem, jego twórczość zawiera w sobie elementy dubstepu, jednak w całej układance sąsiadują one z obowiązkowym pianinem, orkiestralnymi pejzażami, wyrazistymi elementami elektro oraz wszelkimi breakbeatami, czasem jest to rytmika dubstepowa, innym razem amen break charakterystyczny dla drum'n'bassu. 

Od jakiegoś czasu Jakwob stawia na piosenki, parając się współpracą z przeróżnymi głosami. Nie inaczej jest w przypadku nowego nabytku czórkowej playlisty. "Somebody New" łączy patenty charakterystyczne dla wcześniejszych dokonań Jakwoba, a jednocześnie nie można nie zauważyć inspiracji bass music. Brak tu hitowości, z jaką stykamy się przy każdym numerze Disclosure, jednak siła tego numeru tkwi w delikatnie podkreślanych elementach zaskoczenia.

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
BLOG - Czwórka - Muzyczny
Section51

O autorach:

Norbert Borzym (Bert)

Autor Kluboteki, audycji z taneczną elektroniką w Czwórce Polskim Radiu, DJ, dziennikarz muzyczny i producent. Występuje w duecie Last Robots oraz pod szyldem Boogie Mafia (razem z Harperem). Obok autorskich nagrań (m.in. "Robot's Friend") jest współautorem remiksów dla m.in. dla Noviki, D4D, Foxa, grup Kamp!, Out of Tune i Plastic. Interesuje się historią starożytnego Rzymu.

Marcin "Harper" Hubert

Jedna z najbardziej opiniotwórczych postaci polskiej sceny klubowej. Niestrudzony muzyczny entuzjasta i poszukiwacz dobrego groove'u, Dziennikarz, DJ, autor licznych kompilacji. W Czwórce prowadzi Funkadelię oraz Basstion. Zna się, wie, i posiada pewnie więcej płyt niż Ty. Podobno ma kontakty z (Boogie) Mafią, ale jest przy tym (Beats) Friendly.

Piotr Truszkowski

Wielbiciel brzmień najróżniejszych, fan metafizycznego dystansu Pilcha i filmów Kevina Smitha. W chwilach wolnych od prawdziwego życia staje się wiecznie początkującym twórcą elektronicznych dźwięków. Swego czasu redaktor polskiej edycji DJ Magazine. W Czwórce, oprócz pisania, zajmuje się wspieraniem działań redakcji muzycznej, które mają na celu dostarczenie Wam najlepszej muzyki w polskim eterze. Piszcie: piotr.truszkowski@polskieradio.pl

Adam Świetlicki

Muzyka towarzyszyła mi od kiedy pamiętam i chociaż "rozsądna" kalkulacja podczas edukacji prowadziła mnie z dala od niej, to szczęśliwy splot wypadków przywiódł mnie do radia. Jestem fanem rapu, klasycznego rocka, dobrego filmu, technologicznych nowinek i piłki nożnej, którą śledzę w każdej wolnej chwili. A, i mam obsesję na punkcie filmowych cytatów, które często, nawet nieświadomie, wplatam w zdania podczas rozmowy.