Section50
Section00
Korona Notoriousa B.I.G.
Korona Notoriousa B.I.G., foto: Cindy Ord/Getty AFP/East News
16.09.2020

Słynna korona Biggiego sprzedana za 600 tysięcy dolarów

Drogi kawałek plastiku z wielkim kawałem historii.

Założony w Londynie dom aukcyjny Sotheby's przeprowadził właśnie swoją pierwszą aukcję z pamiątkami świata hip-hopu. Wśród wystawionych na sprzedaż przedmiotów znaleźć można było takie rarytasy jak listy miłosne Tupaca z czasów liceum, diamentową opaskę na oko Slick Ricka oraz - przede wszystkim - koronę Notoriousa B.I.G.

Plastikową imitację korony raper miał na sobie podczas ostatniej sesji zdjęciowej przed śmiercią w 1997 roku. Cena wywoławcza wyniosła zaledwie 6 dolarów, ale ostateczna suma zapłacona za kultowe insygnium dobiła do... 594 750 dolarów.

Wśród innych przedmiotów wystawionych na aukcji znalazły się kurtki członkiń Salt-n-Pepa z teledysku "Push It", zestaw perkusyjny Questlove'a, prywatna sesja pisarska i studyjna z Rakimem, zegarek Casio Prince'a Paula i jego automat perkusyjny czy plakat promujący trasę koncertową "Licensed To Ill" Beastie Boys z 1987. Przychód ze sprzedaży wszystkich pamiątek sięgnął 2 milionów dolarów.

 

BLOG - Czwórka - Muzyczny
Section51

O autorach:

Norbert Borzym (Bert)

Autor Kluboteki, audycji z taneczną elektroniką w Czwórce Polskim Radiu, DJ, dziennikarz muzyczny i producent. Występuje w duecie Last Robots oraz pod szyldem Boogie Mafia (razem z Harperem). Obok autorskich nagrań (m.in. "Robot's Friend") jest współautorem remiksów dla m.in. dla Noviki, D4D, Foxa, grup Kamp!, Out of Tune i Plastic. Interesuje się historią starożytnego Rzymu.

Marcin "Harper" Hubert

Jedna z najbardziej opiniotwórczych postaci polskiej sceny klubowej. Niestrudzony muzyczny entuzjasta i poszukiwacz dobrego groove'u, Dziennikarz, DJ, autor licznych kompilacji. W Czwórce prowadzi Funkadelię oraz Basstion. Zna się, wie, i posiada pewnie więcej płyt niż Ty. Podobno ma kontakty z (Boogie) Mafią, ale jest przy tym (Beats) Friendly.

Piotr Truszkowski

Wielbiciel brzmień najróżniejszych, fan metafizycznego dystansu Pilcha i filmów Kevina Smitha. W chwilach wolnych od prawdziwego życia staje się wiecznie początkującym twórcą elektronicznych dźwięków. Swego czasu redaktor polskiej edycji DJ Magazine. W Czwórce, oprócz pisania, zajmuje się wspieraniem działań redakcji muzycznej, które mają na celu dostarczenie Wam najlepszej muzyki w polskim eterze. Piszcie: piotr.truszkowski@polskieradio.pl

Adam Świetlicki

Muzyka towarzyszyła mi od kiedy pamiętam i chociaż "rozsądna" kalkulacja podczas edukacji prowadziła mnie z dala od niej, to szczęśliwy splot wypadków przywiódł mnie do radia. Jestem fanem rapu, klasycznego rocka, dobrego filmu, technologicznych nowinek i piłki nożnej, którą śledzę w każdej wolnej chwili. A, i mam obsesję na punkcie filmowych cytatów, które często, nawet nieświadomie, wplatam w zdania podczas rozmowy.