Czwórka Blog - baner
BLOG - Czwórka - Muzyczny

Katalog muzyczny Michaela Jacksona wyceniony na 1,5 miliarda dolarów

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2024 12:44
Gigant fonograficzny sięga po połowę kolekcji.
Michael Jackson
Michael JacksonFoto: Dick Zimmerman/Sony Music Entertainment Poland/mat. prasowe

Jak podaje Billboard, Sony Music Group wykupuje połowę katalogu wydawniczego Michaela Jacksona. Źródła w Stanach Zjednoczonych podają, że wartość całej muzycznej kolekcji należącej do Króla Popu według różnych wycen waha się od 1,2 do 1,5 miliarda dolarów. To absolutny rekord branży. Eksperci uważają, że potentat zapłaci za wspomnianą połowę co najmniej 600 milionów dolarów.

Umowa spadkobierców Michaela Jacksona z Sony Music Group ma nie obejmować tantiem z przedstawień teatralnych (w tym słynnego spektaklu wystawianego na Broadwayu). W grę wchodzą natomiast prawa do muzyki innych artystów, które Jackson wykupił wiele lat temu. Chodzi tu o twórczość takich sław jak Ray Charles, Jerry Lee Lewis czy Percy Sledge.

W zeszłym roku Billboard oszacował roczne przychody spadkobierców Michaela Jacksona na zawrotne 75 milionów dolarów. Chodzi tu m.in. o wpływy z wykorzystania masterów, użycia utworów zmarłego artysty, sprzedaży merchu czy wykorzystania jego muzyki w produkcjach filmowych i teatralnych. Co ważne, w tych szacunkach nie wzięto pod uwagę dystrybucji utworów w serwisach streamingowych, a w nich Jackson stale notuje ogromny wzrost popularności. W 2023 roku jego piosenki odtworzono łącznie 6,5 miliarda razy.

Niezwykle istotny jest fakt, że w przyszłym roku na ekrany kin trafić ma film biograficzny poświęcony historii MJ-a. I tak dynamiczny wzrost popularności jego muzyki może zatem pobić wiele rekordów i przynieść zawrotne zyski posiadaczom praw.

 

Zobacz więcej na temat: Michael Jackson sony