Section50
Section00
14.08.2012

Gramy: Om Unit feat. Tamara Blessa - Dark Sunrise

Gdyby historię modnego ostatnio nurtu contemporary (często spotykamy też nazwę modern) bass próbować streścić w dwóch słowach to brzmiałyby one Om Unit. I nie ma w tym stwierdzeniu cienia przesady. Jim Coles pod tym właśnie pseudonimem odniósł największy sukces i w ciągu trzech lat zdobył światową popularność, ale jego muzyczna kariera zaczęła się dużo wcześniej w zupełnie innej rzeczywistości. Nyquista pamiętają raczej nieliczni, najczęściej jako aktywnie udzielającego się forumowicza i bedroom DJ'a epoki jungle. Kilka lat później Jim sięgnął po tytuł drużynowego Mistrza Wielkiej Brytanii w zawodach DMC występując już pod pseudonimem 2Tall. Jednak dla wiecznie głodnego sukcesów londyńczyka to nadal było zbyt mało; swoje doświadczenie i umiejętności postanowił wykorzystać wspierając powstającą właśnie scenę basową. I trzeba przyznać, że robi to znakomicie.

EP-ka "Aeolian", z której pochodzi utwór "Dark Sunrise", świetnie ilustruje zjawisko jakim jest contemporary bass. Każdy z utworów to inna muzyczna historia, ich rytmika i melodyka odwołują się do bardzo różnych kierunków we współczesnej muzyce, ale wykorzystane przez Jima Colesa brzmienia i niepodrabialny charakter jego produkcji sprawiają, że całość brzmi wyjątkowo spójnie i ciekawie. Po raz pierwszy od wielu lat obserwujemy próbę zjednoczenia mocno podzielonego muzycznego undergroundu pod szyldem odwołującym się do wspólnych tradycji dubstepu, grime, hip-hopu, 2stepu i wszystkich pokrewnych gatunków, które przez ostatnie 20 lat pojawiały się na muzycznej mapie Europy. Materiał zawarty na "Aeolian EP" czerpie z każdego z nich, dzięki czemu Om Unit unika zamykania w kręgu producentów dubstepowych czy grime'owych. Jego żywioł to po prostu bass."Dark Sunrise" jest liryczną opowieścią ubraną w bardzo subtelne, oszczędne środki ekspresji. Dzięki temu tak pięknie wyeksponowany jest jeden z jego niewątpliwych atutów - głos świetnie zapowiadającej się wokalistki młodego pokolenia Tamary Blessa. Ostatnio miała szczęście pojawić się w u SpectraSoul w wytwórni Shogun Audio i od razu wzbudziła spore zainteresowanie w branży. Udany występ u boku Om Unita to oczywiście kolejny krok w stronę kariery, być może porównywalnej z głośnymi ostatnio dokonaniami Jessie Ware, a może Tamara wkrótce będzie sceniczną rywalką Katy B. W każdym razie warto odwiedzić jej na razie bardzo skromny profil na soundcloudzie i przekonać się, że to co robi zasługuje na uwagę. Oczywiście polecamy także klip ze SpectraSoul.
sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
BLOG - Czwórka - Muzyczny
Section51

O autorach:

Norbert Borzym (Bert)

Autor Kluboteki, audycji z taneczną elektroniką w Czwórce Polskim Radiu, DJ, dziennikarz muzyczny i producent. Występuje w duecie Last Robots oraz pod szyldem Boogie Mafia (razem z Harperem). Obok autorskich nagrań (m.in. "Robot's Friend") jest współautorem remiksów dla m.in. dla Noviki, D4D, Foxa, grup Kamp!, Out of Tune i Plastic. Interesuje się historią starożytnego Rzymu.

Marcin "Harper" Hubert

Jedna z najbardziej opiniotwórczych postaci polskiej sceny klubowej. Niestrudzony muzyczny entuzjasta i poszukiwacz dobrego groove'u, Dziennikarz, DJ, autor licznych kompilacji. W Czwórce prowadzi Funkadelię oraz Basstion. Zna się, wie, i posiada pewnie więcej płyt niż Ty. Podobno ma kontakty z (Boogie) Mafią, ale jest przy tym (Beats) Friendly.

Piotr Truszkowski

Wielbiciel brzmień najróżniejszych, fan metafizycznego dystansu Pilcha i filmów Kevina Smitha. W chwilach wolnych od prawdziwego życia staje się wiecznie początkującym twórcą elektronicznych dźwięków. Swego czasu redaktor polskiej edycji DJ Magazine. W Czwórce, oprócz pisania, zajmuje się wspieraniem działań redakcji muzycznej, które mają na celu dostarczenie Wam najlepszej muzyki w polskim eterze. Piszcie: piotr.truszkowski@polskieradio.pl

Adam Świetlicki

Muzyka towarzyszyła mi od kiedy pamiętam i chociaż "rozsądna" kalkulacja podczas edukacji prowadziła mnie z dala od niej, to szczęśliwy splot wypadków przywiódł mnie do radia. Jestem fanem rapu, klasycznego rocka, dobrego filmu, technologicznych nowinek i piłki nożnej, którą śledzę w każdej wolnej chwili. A, i mam obsesję na punkcie filmowych cytatów, które często, nawet nieświadomie, wplatam w zdania podczas rozmowy.