Section50
Section00
27.11.2012

Gramy: Tanlines - Not The Same

Fani elektronicznego indie rocka z pewnością znają nowojorski duet bardzo dobrze. Ich debiutancki album, który ukazał się wiosną, można spokojnie zaliczyć do puli bardziej udanych tegorocznych wydawnictw. Metodą małych kroków Jesse i Eric wydeptują swoją ścieżkę w bardzo kapryśnym świecie muzyki drugiego obiegu, gdzie równie łatwo wspiąć się na szczyt co bardzo boleśnie upaść na dno.
Trzeci singel z albumu "Mixed Emotions" to równocześnie jeden z moich ulubionych fragmentów tej płyty. "Not The Same" zaczyna się bardzo spokojnie, ale przepięknie rozwija się przechodząc w refren, który na długo zapada w pamięć. Mimo pozornie spokojnego tempa ten kawałek ma w sobie tyle energii, że chętnie będziemy się nią dzielić na antenie Czwórki.Album "Mixed Emotions" to w pewnym sensie historia muzyki ostatnich 30 lat w pigułce. Tanlines nawet nie próbują udawać, że tworzą coś nowatorskiego. Wręcz przeciwnie. Dość swobodnie sięgają po dobrze znane brzmienia, rytmy i harmonie. Pełnymi garściami czerpią z muzyki lat 80-tych nie ograniczając się do żadnego konkretnego nurtu. Na płycie mamy i nową falę i new romantic a nawet elementy nieco pompatycznego i plastikowego rocka. Z jednej strony świadczy to o bardzo szerokich zainteresowaniach twórców, ale z drugiej może nieco irytować, kiedy słuchając płyty czujemy się jakby grała dla nas archaiczna, bezlitośnie przypadkowa szafa grająca. Czego brakuje "Mixed Emotions"? Pewnie spójności i głębszej myśli, która charakteryzować powinna całość zwaną albumem. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to kolekcja naprawdę dobrych kawałków, które lepiej sobie poukładać samemu, żeby znaleźć w muzyce Tanlines to "coś". Warto spróbować.

Na deser i dla przypomnienia drugie video z tej płyty.


sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
BLOG - Czwórka - Muzyczny
Section51

O autorach:

Norbert Borzym (Bert)

Autor Kluboteki, audycji z taneczną elektroniką w Czwórce Polskim Radiu, DJ, dziennikarz muzyczny i producent. Występuje w duecie Last Robots oraz pod szyldem Boogie Mafia (razem z Harperem). Obok autorskich nagrań (m.in. "Robot's Friend") jest współautorem remiksów dla m.in. dla Noviki, D4D, Foxa, grup Kamp!, Out of Tune i Plastic. Interesuje się historią starożytnego Rzymu.

Marcin "Harper" Hubert

Jedna z najbardziej opiniotwórczych postaci polskiej sceny klubowej. Niestrudzony muzyczny entuzjasta i poszukiwacz dobrego groove'u, Dziennikarz, DJ, autor licznych kompilacji. W Czwórce prowadzi Funkadelię oraz Basstion. Zna się, wie, i posiada pewnie więcej płyt niż Ty. Podobno ma kontakty z (Boogie) Mafią, ale jest przy tym (Beats) Friendly.

Piotr Truszkowski

Wielbiciel brzmień najróżniejszych, fan metafizycznego dystansu Pilcha i filmów Kevina Smitha. W chwilach wolnych od prawdziwego życia staje się wiecznie początkującym twórcą elektronicznych dźwięków. Swego czasu redaktor polskiej edycji DJ Magazine. W Czwórce, oprócz pisania, zajmuje się wspieraniem działań redakcji muzycznej, które mają na celu dostarczenie Wam najlepszej muzyki w polskim eterze. Piszcie: piotr.truszkowski@polskieradio.pl

Adam Świetlicki

Muzyka towarzyszyła mi od kiedy pamiętam i chociaż "rozsądna" kalkulacja podczas edukacji prowadziła mnie z dala od niej, to szczęśliwy splot wypadków przywiódł mnie do radia. Jestem fanem rapu, klasycznego rocka, dobrego filmu, technologicznych nowinek i piłki nożnej, którą śledzę w każdej wolnej chwili. A, i mam obsesję na punkcie filmowych cytatów, które często, nawet nieświadomie, wplatam w zdania podczas rozmowy.