Section50
Section00
Kalush Orchestra
Kalush Orchestra, foto: Alexander Ishchenko/Shutterstock
19.05.2022

Kalush Orchestra na SBM FFestival 2022

Zwycięzcy Eurowizji zawitają do Warszawy.

Świeżo po zwycięstwie w Eurowizji, Kalush Orchestra potwierdza swoją obecność na jednym z najciekawszych rapowych wydarzeń na mapie Polski - SBM FFestivalu. Ukraińscy artyści będą pierwszymi zagranicznymi gośćmi w historii imprezy.

- Chcemy, żeby tegoroczny SBM FFestival stał się przestrzenią do polsko-ukraińskiej integracji. Tak, aby na nowo zbudować bezpieczny świat, bez podziału na my i oni - mówi Magdalena Dubrawska, założycielka Sold Out Agencji. - Mimo że część Ukraińców deklaruje, że chce wrócić do swojej ojczyzny, to chcemy, aby poczuli się w Polsce jak w domu. Pomoże w tym muzyka, która będzie pomostem łączącym dwie bliskie, ale różne kultury - dodaje.

Kalush Orchestra łączy rapowe brzmienie z elementami ukraińskiego folku. Zespół został założony w 2019 roku przez Ołeha Psiuka i szybko przekuł lokalną popularność w międzynarodowy sukces - zaledwie po wydaniu drugiego teledysku do utworu "Ty honysz" zespół podpisał umowę z amerykańską wytwórnią hip-hopową Def Jam Recordings. Kilka dni temu wygrał konkurs Eurowizji.

Kalush Orchestra - Stefania (Official Video Eurovision 2022) / YouTube: Kalush Orchestra

W geście solidarności organizatorzy zdecydowali się przekazać cały dochód z biletów zakupionych 1 marca 2022 roku na rzecz zbiórki Polskiej Akcji Humanitarnej, która bezpośrednią pomocą obejmuje uchodźczynie i uchodźców przyjeżdżających do Polski. Dzięki zaangażowaniu słuchaczy 1 marca organizatorzy odnotowali najwyższą sprzedaż biletów od momentu ogłoszenia tegorocznej edycji wydarzenia.

Poza Kalush Orchestra wśród dotychczas ogłoszonych artystów są Kinny Zimmer, Kamil Lanek, Bedoes, Białas, Young Multi, a także SB Maffija, która z wyjątkowym live-actem wystąpi pod szyldem Hotelu Maffija.

SBM FFestival odbędzie się w dniach 25-27 sierpnia w Warszawie.

 

 

AŚ, mat. prasowe

BLOG - Czwórka - Muzyczny
Section51

O autorach:

Norbert Borzym (Bert)

Autor Kluboteki, audycji z taneczną elektroniką w Czwórce Polskim Radiu, DJ, dziennikarz muzyczny i producent. Występuje w duecie Last Robots oraz pod szyldem Boogie Mafia (razem z Harperem). Obok autorskich nagrań (m.in. "Robot's Friend") jest współautorem remiksów dla m.in. dla Noviki, D4D, Foxa, grup Kamp!, Out of Tune i Plastic. Interesuje się historią starożytnego Rzymu.

Marcin "Harper" Hubert

Jedna z najbardziej opiniotwórczych postaci polskiej sceny klubowej. Niestrudzony muzyczny entuzjasta i poszukiwacz dobrego groove'u, Dziennikarz, DJ, autor licznych kompilacji. W Czwórce prowadzi Funkadelię oraz Basstion. Zna się, wie, i posiada pewnie więcej płyt niż Ty. Podobno ma kontakty z (Boogie) Mafią, ale jest przy tym (Beats) Friendly.

Piotr Truszkowski

Wielbiciel brzmień najróżniejszych, fan metafizycznego dystansu Pilcha i filmów Kevina Smitha. W chwilach wolnych od prawdziwego życia staje się wiecznie początkującym twórcą elektronicznych dźwięków. Swego czasu redaktor polskiej edycji DJ Magazine. W Czwórce, oprócz pisania, zajmuje się wspieraniem działań redakcji muzycznej, które mają na celu dostarczenie Wam najlepszej muzyki w polskim eterze. Piszcie: piotr.truszkowski@polskieradio.pl

Adam Świetlicki

Muzyka towarzyszyła mi od kiedy pamiętam i chociaż "rozsądna" kalkulacja podczas edukacji prowadziła mnie z dala od niej, to szczęśliwy splot wypadków przywiódł mnie do radia. Jestem fanem rapu, klasycznego rocka, dobrego filmu, technologicznych nowinek i piłki nożnej, którą śledzę w każdej wolnej chwili. A, i mam obsesję na punkcie filmowych cytatów, które często, nawet nieświadomie, wplatam w zdania podczas rozmowy.