Section50
Section00
16.09.2014

DANIEL GRAU - The Magic Sound of Daniel Grau (Sonar Kollektiv)

Zamiast ptasiego mleczka.

 

/

 

DANIEL GRAU

The Magic Sound of Daniel Grau (compiled by Jazzanova & Trujillo)

(Sonar Kollektiv)

Dwupłytowa antologia Daniela Grau, wenezuelskiego multiinstrumentalisty, kompozytora, aranżera i rozchwytywanego w swoim kraju inżyniera dźwięku, to wyjątkowe radosne i błogie słuchowisko. Wyobraźcie sobie The Love Unlimited Orchestra, czyli słynną orkiestrę Barry'ego White'a, ale w nieco mniej bombastycznym, bardziej koktajlowo-tropikalnym wydaniu. Przypomnijcie sobie muzykę australijskiej grupy The Avalanches (ci od "Since I Left You"?), ale wyobraźcie ją sobie bez tych wszystkich hiphpopowych sztuczek i beatów. Pomyślcie o amerykańskim serialu "Statek miłości" ("Love Boat"), pomyślcie o rozpływającym się w ustach ptasim mleczku, a potem... wciśnijcie "play".

Zebrany tu materiał to najlepsze nagrania z 8 klasycznych płyt Daniela Grau, opublikowanych w Wenezueli w latach 1974 - 1983, do tej pory właściwie nieznanych zachodniemu słuchaczowi, i będących obiektem kultu wśród fanatyków brzmień space-disco. Wszystkie utwory ułożone zostały chronologicznie, dzięki czemu słychać wyraźnie, jak początkowo lekko funkujące kompozycje Grau zaczynają przyspieszać, nabierają bardziej syntezatorowego charakteru, i zmierzają w stronę bardziej tanecznych, dyskotekowych rytmów. Na finał otrzymujemy zupełnie premierowe, wcześniej niepublikowane nagranie, które mnie osobiście kojarzy sie trochę z ostatnimi dokonaniami grupy Daft Punk. Różnica jest jednak zasadnicza: u Francuzów mamy stylizację, u Grau zaś samą słodycz i 100% autentyczności. Gorąco polecamy!

4/5

Marcin "Harper" Hubert

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
BLOG - Czwórka - Muzyczny
Section51

O autorach:

Norbert Borzym (Bert)

Autor Kluboteki, audycji z taneczną elektroniką w Czwórce Polskim Radiu, DJ, dziennikarz muzyczny i producent. Występuje w duecie Last Robots oraz pod szyldem Boogie Mafia (razem z Harperem). Obok autorskich nagrań (m.in. "Robot's Friend") jest współautorem remiksów dla m.in. dla Noviki, D4D, Foxa, grup Kamp!, Out of Tune i Plastic. Interesuje się historią starożytnego Rzymu.

Marcin "Harper" Hubert

Jedna z najbardziej opiniotwórczych postaci polskiej sceny klubowej. Niestrudzony muzyczny entuzjasta i poszukiwacz dobrego groove'u, Dziennikarz, DJ, autor licznych kompilacji. W Czwórce prowadzi Funkadelię oraz Basstion. Zna się, wie, i posiada pewnie więcej płyt niż Ty. Podobno ma kontakty z (Boogie) Mafią, ale jest przy tym (Beats) Friendly.

Piotr Truszkowski

Wielbiciel brzmień najróżniejszych, fan metafizycznego dystansu Pilcha i filmów Kevina Smitha. W chwilach wolnych od prawdziwego życia staje się wiecznie początkującym twórcą elektronicznych dźwięków. Swego czasu redaktor polskiej edycji DJ Magazine. W Czwórce, oprócz pisania, zajmuje się wspieraniem działań redakcji muzycznej, które mają na celu dostarczenie Wam najlepszej muzyki w polskim eterze. Piszcie: piotr.truszkowski@polskieradio.pl

Adam Świetlicki

Muzyka towarzyszyła mi od kiedy pamiętam i chociaż "rozsądna" kalkulacja podczas edukacji prowadziła mnie z dala od niej, to szczęśliwy splot wypadków przywiódł mnie do radia. Jestem fanem rapu, klasycznego rocka, dobrego filmu, technologicznych nowinek i piłki nożnej, którą śledzę w każdej wolnej chwili. A, i mam obsesję na punkcie filmowych cytatów, które często, nawet nieświadomie, wplatam w zdania podczas rozmowy.