Section50
Section00
Kstyk - uchem na podziemie 9
Kstyk - uchem na podziemie #9, foto: KSTYK
07.06.2019

Kstyk: Uchem na podziemie #9

Co ciekawego w rodzimym undergroundzie?

Cofnijmy się jeszcze do kilku numerów z końcówki 2018, które w ostatnim czasie nie schodzą z moich odsłuchów. Zahaczymy również o luty. Mimo tego, że niektóre numery mają już pół roku dalej są mega świeże.

Fonciak - 5 AM (prod. Chdzk.Crvcrz)

Fonciak to niesamowity raper, który brzmieniowo wykracza poza możliwości swoich kolegów z branży. Mają mu czego zazdrościć. W „5 AM” można łatwo zauważyć, że artysta czuję w pełni produkcję  Chdzk.Crvcrza. Płynność, lekkość, szybkość i dokładność nawijki robią ogromne wrażenie. Teksty tego rapera z Warszawy nie są pisane na łapucapu, co tylko potwierdza ten utwór, choć opowiada o porannym powrocie z imprezy. Utwór został okraszony klipem niezawodnego KOOZY. Obecnie  jest to jeden z moich dwóch  ulubionych singli z płyty Altf4.


Maździeg - Pogromca mitów (Functions On The Low remix)

Na samym początku autor zapewnia nas, że nie mamy do czynienia ze szczerym rapem „Ja będę inny mój drogi słuchaczu ja Cię dla odmiany okłamię”. Maździeg w sposób prześmiewczy pokazuje problem chwalenia się przez raperów tym, że robią szczerą muzę. Nie od dziś przecież scena przekrzykuje się o to, kto jest prawdziwy. Prawdziwość też jest cechą tego gatunku. Od początku  lat 90 w polskim hiphopie dużo się zmieniło, dlatego taki kawałek ma dziś rację bytu. Maździeg nawija dosyć sprawnie, są pewne mankamenty i czuć też mega amatorkę (ale jak mniemam taki był zamysł). Nie można mu jednak odmówić poczucia humoru. Wersy są świetnie poskładane, można wyłapać podwójne, potrójne rymy. A na koniec taki przekaz dla wszystkich „Nie mówcie o tym, że mówicie prawdę. Tylko mówcie prawdę.”


Proseko - Candy Crush (prod. Vviatrak)

Jeden utwór Proseko był już wspominany w szóstym odcinku tej serii, jednak to jaką muzykę daje ten gościu przekracza pewnie granice. W „Candy Crushu” z łatwością operuje swoim wokalem w sposób bardzo melodyczny, przystępny dla zwykłego odbiorcy, a ponadto pod przykrywką tej muzyczności przekazuje ciekawe treści. Historia o kierowcy ubera z trzeciej zwrotki to majstersztyk. Nie sposób się przy niej nie uśmiechnąć. Po kilku odsłuchach zaczynamy śpiewać cały tekst. Wieczorem 20 maja Proseko poinformował, że podpisał kontrakt z majorsem  -  Sony Music. Trzymam kciuki, aby przygoda z tak wielką wytwórnią przyniosła zamierzone efekty. Gratulacje!


Syndrom Paryski & Pawlack - Miasto, masa, maszyna


Twórcy o utworze „Miasto, masa, maszyna” mówią, że jest to „mariaż housowego rytmu, indie rockowego wajbu i hiphopowego luzu”. Nie sposób się nie zgodzić, że gatunki z których ulepili własny styl dają przyjemny efekt. Nie słucham dużo takiej muzyki, więc może błędnie odnoszę wrażenie, że na polskiej scenie brakuje wajbu Syndromu Paryskiego. Utwór podsumowuje miniony 2018 rok oraz przedstawia pewne plany i nadzieje na 2019 (wtedy jeszcze nadchodzący) rok. „Moje marzenia są większe niż to miasto/ nasze ambicje są większe niż to miasto/ chcę w końcu zasnąć”.

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
BLOG - Czwórka - Muzyczny
Section51

O autorach:

Norbert Borzym (Bert)

Autor Kluboteki, audycji z taneczną elektroniką w Czwórce Polskim Radiu, DJ, dziennikarz muzyczny i producent. Występuje w duecie Last Robots oraz pod szyldem Boogie Mafia (razem z Harperem). Obok autorskich nagrań (m.in. "Robot's Friend") jest współautorem remiksów dla m.in. dla Noviki, D4D, Foxa, grup Kamp!, Out of Tune i Plastic. Interesuje się historią starożytnego Rzymu.

Marcin "Harper" Hubert

Jedna z najbardziej opiniotwórczych postaci polskiej sceny klubowej. Niestrudzony muzyczny entuzjasta i poszukiwacz dobrego groove'u, Dziennikarz, DJ, autor licznych kompilacji. W Czwórce prowadzi Funkadelię oraz Basstion. Zna się, wie, i posiada pewnie więcej płyt niż Ty. Podobno ma kontakty z (Boogie) Mafią, ale jest przy tym (Beats) Friendly.

Piotr Truszkowski

Wielbiciel brzmień najróżniejszych, fan metafizycznego dystansu Pilcha i filmów Kevina Smitha. W chwilach wolnych od prawdziwego życia staje się wiecznie początkującym twórcą elektronicznych dźwięków. Swego czasu redaktor polskiej edycji DJ Magazine. W Czwórce, oprócz pisania, zajmuje się wspieraniem działań redakcji muzycznej, które mają na celu dostarczenie Wam najlepszej muzyki w polskim eterze. Piszcie: piotr.truszkowski@polskieradio.pl

Adam Świetlicki

Muzyka towarzyszyła mi od kiedy pamiętam i chociaż "rozsądna" kalkulacja podczas edukacji prowadziła mnie z dala od niej, to szczęśliwy splot wypadków przywiódł mnie do radia. Jestem fanem rapu, klasycznego rocka, dobrego filmu, technologicznych nowinek i piłki nożnej, którą śledzę w każdej wolnej chwili. A, i mam obsesję na punkcie filmowych cytatów, które często, nawet nieświadomie, wplatam w zdania podczas rozmowy.