Section50
Section00
Kstyk: Uchem na podziemie 44
Kstyk: Uchem na podziemie #44, foto: Kstyk
08.01.2021

Kstyk: Uchem na podziemie #44

Pierwsza odsłona cyklu Kstyka w 2021. Jedziemy!

Nath - Skrajność

nath - skrajność / nath

Nie byłem przekonany do wcześniejszych występów Nath. Były dla mnie po prostu zbyt mało dopracowane, ale potencjał drzemał i wystarczyło tylko poczekać, aby dostać naprawdę kawał świetnej muzyki. Tak wiem, utwór ten wyszedł już w marcu, a my spotykamy się z nim dopiero przy wrześniowym klipie, ale po prostu gdzieś ominęła mnie tamta premiera. „Skrajność” to leciutka wajbem piosenka przypominająca mi najlepsze czasy rapu 2014-15, kiedy królował szeroko pojęty cloud rap wraz z takimi wykonawcami jak Bones, Yung Lean czy Troom w Polsce. Nath nadała temu jeszcze większej delikatności, a do tego znaczenia słowa, bo te są wyjątkowo ważne w jej utworze. Posłuchajcie sobie tego nocą – wchodzi i miażdży.

 

Krulig - Ballada o dojrzałości 2 (feat. Kowalczyk, prod. Cubson)

Krulig - Ballada o dojrzałości 2 / Kstyk

Tych dwóch Panów w tym cyklu przedstawiać już nie trzeba, a ja znowu przychodzę pochwalić ich muzykę, bo dalej jak widać są w podziemiu, choć trzeba przyznać, że mamy do czynienia z najpopularniejszym kawałkiem tej dwójki na YouTube. Tak jak też mówi tytuł jest to kontynuacja utworu sprzed roku. Tym razem autor przychodzi walczyć, jest zmotywowany i nie poddaje się pokusom od razu. Słychać ogromny progres u gospodarza. Znacznie płynniej porusza się po bicie, a jego barwne opisy rzeczywistości są jeszcze bardziej przewrotne. Refren w wykonaniu Kowalczyka z kolei daje słuchaczowi coś, co może powtarzać, a wpada w banię mocno mimo dość prostego zestawienia dwóch skrajnych słów dla tego utworu.

 

wszedziezuber - nowy ziomek terapeuta (prod. wszedziezuber)

wszedziezuber - nowy ziomek terapeuta / WSZEDZIEZUBER

Dobrze słyszeć żubera na własnym bicie. „nowy ziomek terapueta” to przedsmak zbliżającego się albumu „Wybrzeże Klatki Schodowej”. W swoim starym stylu raper przedstawia problemy, które niestety ciągle mu towarzyszą, ale nie odczuwam tutaj w żadnym momencie przesytu, czy też monotematyczności. Sandomierzanin potrafi rapować i to rapować dobrze, a liczb ciągle brakuje. Jak to się dzieje, że mainstream zalewa fala takiego samego syfu, a goście jak wszedziezuber trzaskają numery z licznikiem wyświetleń zatrzymującym się na kilku tysiącach. Niepojęte. Obudź się słuchaczu chyba, że chcesz słuchać chillwagonu na przemian ze Szpakiem.

 

asthma - charakterystyka bloku (prod. nolyrics)

asthma - charakterystyka bloku / asthma

„Zamiast miłości tyle nienawiści wokół - czy w tej sytuacji da się stać z boku?” tymi słowami asthma zaczyna utwór i kryje się w nich esencja tego, co „charakterystyką bloku” chce nam przekazać. Nie ma miejsca na nienawiść, na odtrącanie, na szczucie. Raper zachęca do piętnowania takich zachowań, do kierowania się w życiu do innych osób czystą empatią. W obecnej Polsce to myśl ewidentnie niektórym daleka. W takich utworach łatwo o przesadzenie, o wpadnięcie w banały, truizmy, ale młody raper z pełną świadomością sztuki pisarskiej przechodzi przez to bez potknięcia. Rap dość delikatny, ponury, ale potrafi w ważnych momentach wyrazić wokalem to, co zawarte w tekście.


Kstyk

BLOG - Czwórka - Muzyczny
Section51

O autorach:

Norbert Borzym (Bert)

Autor Kluboteki, audycji z taneczną elektroniką w Czwórce Polskim Radiu, DJ, dziennikarz muzyczny i producent. Występuje w duecie Last Robots oraz pod szyldem Boogie Mafia (razem z Harperem). Obok autorskich nagrań (m.in. "Robot's Friend") jest współautorem remiksów dla m.in. dla Noviki, D4D, Foxa, grup Kamp!, Out of Tune i Plastic. Interesuje się historią starożytnego Rzymu.

Marcin "Harper" Hubert

Jedna z najbardziej opiniotwórczych postaci polskiej sceny klubowej. Niestrudzony muzyczny entuzjasta i poszukiwacz dobrego groove'u, Dziennikarz, DJ, autor licznych kompilacji. W Czwórce prowadzi Funkadelię oraz Basstion. Zna się, wie, i posiada pewnie więcej płyt niż Ty. Podobno ma kontakty z (Boogie) Mafią, ale jest przy tym (Beats) Friendly.

Piotr Truszkowski

Wielbiciel brzmień najróżniejszych, fan metafizycznego dystansu Pilcha i filmów Kevina Smitha. W chwilach wolnych od prawdziwego życia staje się wiecznie początkującym twórcą elektronicznych dźwięków. Swego czasu redaktor polskiej edycji DJ Magazine. W Czwórce, oprócz pisania, zajmuje się wspieraniem działań redakcji muzycznej, które mają na celu dostarczenie Wam najlepszej muzyki w polskim eterze. Piszcie: piotr.truszkowski@polskieradio.pl

Adam Świetlicki

Muzyka towarzyszyła mi od kiedy pamiętam i chociaż "rozsądna" kalkulacja podczas edukacji prowadziła mnie z dala od niej, to szczęśliwy splot wypadków przywiódł mnie do radia. Jestem fanem rapu, klasycznego rocka, dobrego filmu, technologicznych nowinek i piłki nożnej, którą śledzę w każdej wolnej chwili. A, i mam obsesję na punkcie filmowych cytatów, które często, nawet nieświadomie, wplatam w zdania podczas rozmowy.