Section50
Section00
Kstyk: Uchem na podziemie 49
Kstyk: Uchem na podziemie #49, foto: Kstyk
28.04.2021

Kstyk: Uchem na podziemie #49

Kolejna podziemna selekcja Kstyka.

ejmatt - inimitable

ejmatt to jeden z tych gości, którzy muzykę robią dla siebie. W jego poczynaniach brak zainteresowania większą liczbą wyświetleń, kontraktami płytowymi, słowem: zarabianiem pieniędzy z rapu. Stąd też lirycznie ejmatt może sobie pozwolić na więcej. A może po prostu jest takim gościem, że nawet jeśliby go coś z branżą łączyło, to i tak nie zostawiłby na niej suchej nitki? Zdecydowanie bardziej romantyczna jest ta druga opcja i też ona bardziej mi pasuje do „nie-rapera”. Techniczny, postawiony na wersy rap, to nie śpiewanie - to ostre jak brzytwa teksty. Szkoda, że tak rzadko się pojawia, a jak się pojawia to często usuwa później swoje kawałki z sieci. Spokojnie – użytkownicy internetu zadbali o to, aby do jego muzy był dostęp. Polecam serdecznie.

ejmatt - inimitable / YouTube: ejmatt

  

ROLF - PUSTY HOKER

PUSTY HOKER to podsumowanie 2020 roku, czyli roku pandemii. ROLF opowiada o tragediach ludzi, którzy przez zamknięte biznesy nie mają pieniędzy na życie. Wplata też sporo własnych obserwacji, które są słodko-gorzkie, bo z jednej strony „dzieciaki” doceniły relacje z rówieśnikami, ale właśnie przez ich brak spowodowany zdalnym nauczaniem. A to tylko jeden problem z wielu poruszanych w utworze. Autor jest zmęczony całą sytuacją i śmiało można powiedzieć, że jest głosem społeczeństwa, a przynajmniej jego dużej części. Raper porusza się w prosty sposób po bicie, ale potrafi w odpowiednich momentach załadować dawkę emocji w swój wokal.

ROLF - PUSTY HOKER / YouTube: ROLF

  

SYDOZ - Własne ft. DJ Laik (prod. Bred Bua)

„I tak rocznik ‘00 pizga pod dziewięćdziesiąte”. Jeśli miałbym podsumować jednym zdaniem ten utwór, to zrobiłbym to tym wersem. Reprezentant BUMP’12 pojawił się gościnnie na kanale JWP CREW z singlem ze swojej debiutanckiej płyty „Wek” i zdecydowanie zachęcił szerszą publikę do sprawdzenia tego materiału. Po takim singlu nie sposób się temu oprzeć. Wjeżdża na wymagający instrumental z totalną swobodą, młodzieńczą bezczelnością, choć nie ma w tym buty. Na pewno też warto zwrócić uwagę na ciekawe rymy, jakich użył w tym kawałku i na współpracę z DJ-em. W ostatnim czasie coraz więcej młodych sięga po takie kooperacje i nie pozostaje nic tylko się cieszyć z tego faktu, bo w latach 2015-2018 młode podziemie sporadycznie korzystało z takich rozwiązań.

SYDOZ - Własne ft. DJ Laik (prod. Bred Bua) / YouTube: JWP CREW

  

Fonciak - Do przodu (prod. Paweł Bokun)

Fonciak na mikrofonie, Paweł Bokun jako producent - czy to Młode Raki 2? No nie do końca, ale miejmy nadzieję, że coś w tym temacie się święci. Tym bardziej po takim luźno rzuconym numerze w końcówce ubiegłego roku wyczekiwanie wzrasta. Pełen luz - to cechuje muzykę tych dwóch panów. Bokun zostawia sporo miejsca raperowi, ale ewidentnie czuć tu fajną perkę, która stanowi główną oś produkcji na zwrotkach. Fonciak z kolei rzuca wersy, które zostaną z nami na długo. Wszystko z przekazem, aby porzucić strach, zrobić krok do przodu i po prostu zacząć żyć pełnią życia, zmieniając marzenia w rzeczywistość, nawet jeśli są to małe, a czasem i niemożliwe rzeczy, jak: „sklonujmy samicę nielota z niedźwiedziem” z tłem w postaci autora przeżywającego poimprezowego kaca.

Fonciak - Do przodu (prod. Paweł Bokun) / YouTube: Fonciak

  

Kstyk

BLOG - Czwórka - Muzyczny
Section51

O autorach:

Norbert Borzym (Bert)

Autor Kluboteki, audycji z taneczną elektroniką w Czwórce Polskim Radiu, DJ, dziennikarz muzyczny i producent. Występuje w duecie Last Robots oraz pod szyldem Boogie Mafia (razem z Harperem). Obok autorskich nagrań (m.in. "Robot's Friend") jest współautorem remiksów dla m.in. dla Noviki, D4D, Foxa, grup Kamp!, Out of Tune i Plastic. Interesuje się historią starożytnego Rzymu.

Marcin "Harper" Hubert

Jedna z najbardziej opiniotwórczych postaci polskiej sceny klubowej. Niestrudzony muzyczny entuzjasta i poszukiwacz dobrego groove'u, Dziennikarz, DJ, autor licznych kompilacji. W Czwórce prowadzi Funkadelię oraz Basstion. Zna się, wie, i posiada pewnie więcej płyt niż Ty. Podobno ma kontakty z (Boogie) Mafią, ale jest przy tym (Beats) Friendly.

Piotr Truszkowski

Wielbiciel brzmień najróżniejszych, fan metafizycznego dystansu Pilcha i filmów Kevina Smitha. W chwilach wolnych od prawdziwego życia staje się wiecznie początkującym twórcą elektronicznych dźwięków. Swego czasu redaktor polskiej edycji DJ Magazine. W Czwórce, oprócz pisania, zajmuje się wspieraniem działań redakcji muzycznej, które mają na celu dostarczenie Wam najlepszej muzyki w polskim eterze. Piszcie: piotr.truszkowski@polskieradio.pl

Adam Świetlicki

Muzyka towarzyszyła mi od kiedy pamiętam i chociaż "rozsądna" kalkulacja podczas edukacji prowadziła mnie z dala od niej, to szczęśliwy splot wypadków przywiódł mnie do radia. Jestem fanem rapu, klasycznego rocka, dobrego filmu, technologicznych nowinek i piłki nożnej, którą śledzę w każdej wolnej chwili. A, i mam obsesję na punkcie filmowych cytatów, które często, nawet nieświadomie, wplatam w zdania podczas rozmowy.