Section50
Section00
Kstyk: Uchem na podziemie 67
Kstyk: Uchem na podziemie #67, foto: Kstyk
23.02.2022

Kstyk: Uchem na podziemie #67

Świeża dostawa najlepszych podziemnych tracków.

asthma/Młody - asthmatic

Czy asthma podpisany jako ten, o którego rok temu biły się labele zalicza się jeszcze do podziemia? Ciężko powiedzieć. Obecnie granice między mainem a underem są mocno zatarte. Cyferkom przy jego kawałkach dalej brakuje sporo do miana masówki. Nawet jego najpopularniejszy singiel "centrala" na YouTube ma tylko 500 tysięcy wyświetleń. Z kolei jestem pewny, że "asthmatic" to sztuka, którą warto polecić. Cieszy mnie niezmiernie, że asthma wchodzi w swoje zawiłości. Nie ułatwia odbioru słuchaczowi. Stawia na jakość. Ten kawałek opowiada o Warszawie, skrajnych emocjach, o tym, że można poświęcić tradycje, jeśli te szkodzą ludziom. Prawo jest dla ludzi. Tyle i aż tyle. Raper ucieka od stawiania się jako strona we wszechobecnym sporze politycznym. Aczkolwiek pozostawia nas bez nadziei. Nie wierzy w zmiany, które chciałby widzieć w świecie.

asthma/Młody - asthmatic / asthma

 

$ierra "Supernova"

Jeśli nie znasz tracków Sierry, to ewidentnie niewiele wiesz o obecnym undergroundzie. Młody twórca mieszkający poza Polską wchodzi w bity z niesamowitą lekkością. Flow tyle, ile barw w palecie RGB. „Supernova” to tylko potwierdza. Ten kawałek to pokaz skillsów. Dawno nic tak dobrze nie brzmiało w naszym języku. Twórczość Sierry również wyróżnia się niespotykanymi wcześniej adlibsami. Ich natężenie jest spore, ale w jego stylówie to wszystko gra. Dzięki temu też ten track chce się zapętlać. Obecni newcomerzy potrafią znacznie więcej niż główne postacie w latach 90. czy 00., ale też znacznie więcej się od nich wymaga. Standard jest wywindowany do granic możliwości. Na szczęście co jakiś czas ktoś i tak jest w stanie go przeskoczyć, stąd też trzymam kciuki za Sierrę.

$ierra "Supernova" (Visual) / YouTube: Sierra

 

Afgvn - Oddech (prod. Isolated)

Afgvn to 19-letni raper, wokalista oraz autor tekstów, który już na swoim koncie ma dziesiątki utworów. „Oddech” to zdecydowanie jedno z najlepszych jego dzieł. Jestem pełny podziwu jak udało mu się wyciągnąć wokal na refrenie. W swojej twórczości stawia na emocje i operuje nimi jak chirurg. Posłuchajcie, jak się zaczyna ten kawałek, aby potem przejść do pełnego brzmienia. Duże umiejętności, a jeszcze tyle czasu przed nim. „Oddech” wzrusza swoją dosłownością, ale jednocześnie jest uniwersalny. Główną linią interpretacji jest relacja damsko-męska, ale również bardzo dobrze oddaje obecną sytuację geopolityczną. W tym spojrzeniu przeraża.

Afgvn - Oddech (prod. Isolated) / YouTube: Kstyk

 

SHEDER - Sens (prod.raias & aizzybeatz)

Bezkompromisowy, charakterny, mocny track od SHEDERa to jedna z ciekawszych premier, jaka spotkała mój kanał w poprzednim roku. Brud aż wypływa z tej zaledwie 130-sekundowej sztuki. Przypomina stare tracki Fokusa (chociażby dwuczęściowy storytelling „Czas”). Odczuwam lęk przy odsłuchu. Bit od zagranicznego duetu uwypukla wszystkie powyższe cechy. Mimo, że w tekście miejscami brakuje konkretów i czasem SHEDER wchodzi z banalnymi przemyśleniami, to dzięki zaawansowanemu operowaniu flow i wyczuciu produkcji rekompensuje wspomniane niedogodności.

SHEDER - Sens (prod.raias & aizzybeatz) / YouTube: Kstyk

 

 

Kstyk

BLOG - Czwórka - Muzyczny
Section51

O autorach:

Norbert Borzym (Bert)

Autor Kluboteki, audycji z taneczną elektroniką w Czwórce Polskim Radiu, DJ, dziennikarz muzyczny i producent. Występuje w duecie Last Robots oraz pod szyldem Boogie Mafia (razem z Harperem). Obok autorskich nagrań (m.in. "Robot's Friend") jest współautorem remiksów dla m.in. dla Noviki, D4D, Foxa, grup Kamp!, Out of Tune i Plastic. Interesuje się historią starożytnego Rzymu.

Marcin "Harper" Hubert

Jedna z najbardziej opiniotwórczych postaci polskiej sceny klubowej. Niestrudzony muzyczny entuzjasta i poszukiwacz dobrego groove'u, Dziennikarz, DJ, autor licznych kompilacji. W Czwórce prowadzi Funkadelię oraz Basstion. Zna się, wie, i posiada pewnie więcej płyt niż Ty. Podobno ma kontakty z (Boogie) Mafią, ale jest przy tym (Beats) Friendly.

Piotr Truszkowski

Wielbiciel brzmień najróżniejszych, fan metafizycznego dystansu Pilcha i filmów Kevina Smitha. W chwilach wolnych od prawdziwego życia staje się wiecznie początkującym twórcą elektronicznych dźwięków. Swego czasu redaktor polskiej edycji DJ Magazine. W Czwórce, oprócz pisania, zajmuje się wspieraniem działań redakcji muzycznej, które mają na celu dostarczenie Wam najlepszej muzyki w polskim eterze. Piszcie: piotr.truszkowski@polskieradio.pl

Adam Świetlicki

Muzyka towarzyszyła mi od kiedy pamiętam i chociaż "rozsądna" kalkulacja podczas edukacji prowadziła mnie z dala od niej, to szczęśliwy splot wypadków przywiódł mnie do radia. Jestem fanem rapu, klasycznego rocka, dobrego filmu, technologicznych nowinek i piłki nożnej, którą śledzę w każdej wolnej chwili. A, i mam obsesję na punkcie filmowych cytatów, które często, nawet nieświadomie, wplatam w zdania podczas rozmowy.