Section50
Section00
Kstyk: Uchem na podziemie 68
Kstyk: Uchem na podziemie #68, foto: Kstyk
02.03.2022

Kstyk: Uchem na podziemie #68

Tym razem nie tylko rapowo.

Peht - DON’T (prod. nolyrics)

Filip mówi o swoich motywacjach, celach, a przede wszystkim po prostu o jego ostatnim okresie w życiu. To było dość niespokojne, a mimo chęci uspokojenia nie do końca to wyszło. Bez zaspokojenia ambicji nie odpuści. Pehtowi nawet grawitacja nie przeszkodzi w tym, aby lecieć po swoje. Blurowe, cloudowe brzmienie to jest coś, co uwielbiam. Obecny drill to nic przy cloudzie, choć niestety zostanie z nami na dłużej. Warszawski raper czuje się w tym brzmieniu jak ryba w wodzie. Całość jest też oniryczna. Noc, balkon, papieros i szklaneczka z dobrym alkoholem. I przede wszystkim Peht z kawałkiem „DON’T” na odsłuchu.

Peht - DON’T (prod. nolyrics) / YouTube: Kstyk

 

Ambro Fiszoski - Z Wyboru prod Da Vosk Docta

Ambro, który to już raz. Szukanie kolejnych epitetów podkreślających wyjątkowość i umiejętności rapowania w stosunku do powyższego rapera nie ma sensu. Jest ponad sceną, jest ponad underem. Nie chciałbym być tym, który niesie złą nowinę, ale wątpię, aby taka muzyka dotarła do przeciętnego odbiorcy playlist Spotify i nowych radiostacji. Motywacja do działania, którą daje nam Ambro w utworze „Z Wyboru” nie jest na siłę, jest podana bez zbędnej słodyczy. Ambro nie uważa, że wystarczy tylko chcieć, jak w szkodliwym „Sekrecie”. Zostawia nas z przemyśleniem, że czasem też warto po prostu odpuścić, bo już nie da się czegoś naprawić. P.S. Świetny klip.

Ambro Fiszoski - Z Wyboru prod Da Vosk Docta / YouTube: Uroczysko

 

Faustyna Maciejczuk - Bez granic

Jak wpadnie mi coś tak dobrego w innym gatunku niż rap, to nie kalkuluje, że tylko o rapie powinienem pisać. 8 lat w rapie, ale kiedy na odsłuch wlatuje taki kawałek jak „Bez granic” Faustyny Maciejczuk, to wiem, że zostanę z nim dłużej niż z nowymi premierami rapowego podwórka, które zresztą staje się coraz bardziej syte i zblazowane, a tylko podziemie utrzymuje moją miłość do tej muzyki. Piosenka oferuje świetne brzmienie, za którym stoi Eprom. Dobry tekst, no i wokal artystki. Ciężko się oderwać. Wpadam w taneczny wir, jakbym kręcił się w kółko, trzymając się z ukochaną za ręce. Albo też z refleksją wydobywam z wersów proste, lecz odwieczne prawdy.

Faustyna Maciejczuk - Bez granic (Official Video) / YouTube: FONOBO Label

 

JAG00 x WYSO - Minister Braku Kultury

Punkrockowy rap, to coś, co zaczęło rosnąć w podziemiu. JAG00 nie kryje inspiracji, a jest nią zdechły osa. JAG00 to buntownik z natury, który nie podporządkuje się systemowi. WYSO wykręcił biciora, na którym wokalista zapewnia nas o wielu swoich wadach-zaletach. Czym to będzie dla konkretnego słuchacza zależy od własnych wartości. Młody twórca potrafi emisyjnie wyciągnąć swój wokal na inną orbitę. Kilkukrotnie na łamach tego cyklu zdarzyło mi się marzyć o obecności na czyimś koncercie i tak - to jest znowu ten moment. Darcie mordy pod sceną dałoby mi dużo satysfakcji. Dajcie się ponieść, a się nie zawiedziecie. MOC.

JAG00 x WYSO - Minister Braku Kultury / YouTube: Kstyk

 

 

Kstyk

BLOG - Czwórka - Muzyczny
Section51

O autorach:

Norbert Borzym (Bert)

Autor Kluboteki, audycji z taneczną elektroniką w Czwórce Polskim Radiu, DJ, dziennikarz muzyczny i producent. Występuje w duecie Last Robots oraz pod szyldem Boogie Mafia (razem z Harperem). Obok autorskich nagrań (m.in. "Robot's Friend") jest współautorem remiksów dla m.in. dla Noviki, D4D, Foxa, grup Kamp!, Out of Tune i Plastic. Interesuje się historią starożytnego Rzymu.

Marcin "Harper" Hubert

Jedna z najbardziej opiniotwórczych postaci polskiej sceny klubowej. Niestrudzony muzyczny entuzjasta i poszukiwacz dobrego groove'u, Dziennikarz, DJ, autor licznych kompilacji. W Czwórce prowadzi Funkadelię oraz Basstion. Zna się, wie, i posiada pewnie więcej płyt niż Ty. Podobno ma kontakty z (Boogie) Mafią, ale jest przy tym (Beats) Friendly.

Piotr Truszkowski

Wielbiciel brzmień najróżniejszych, fan metafizycznego dystansu Pilcha i filmów Kevina Smitha. W chwilach wolnych od prawdziwego życia staje się wiecznie początkującym twórcą elektronicznych dźwięków. Swego czasu redaktor polskiej edycji DJ Magazine. W Czwórce, oprócz pisania, zajmuje się wspieraniem działań redakcji muzycznej, które mają na celu dostarczenie Wam najlepszej muzyki w polskim eterze. Piszcie: piotr.truszkowski@polskieradio.pl

Adam Świetlicki

Muzyka towarzyszyła mi od kiedy pamiętam i chociaż "rozsądna" kalkulacja podczas edukacji prowadziła mnie z dala od niej, to szczęśliwy splot wypadków przywiódł mnie do radia. Jestem fanem rapu, klasycznego rocka, dobrego filmu, technologicznych nowinek i piłki nożnej, którą śledzę w każdej wolnej chwili. A, i mam obsesję na punkcie filmowych cytatów, które często, nawet nieświadomie, wplatam w zdania podczas rozmowy.