Section50
Section00
Kstyk: Uchem na podziemie 72
Kstyk: Uchem na podziemie #72, foto: Kstyk
04.05.2022

Kstyk: Uchem na podziemie #72

Podziemna selekcja po raz 72.

eskaer x mruz x mort - przyjdzie świt

Wrocławskie podziemie po raz kolejny raz udowadnia, ze ma ogrom dziwacznych kreacji do zaoferowania. Trio eskaer x mruz x mort to wajb z pogranicza cloudu, witchhouse'u i wave'u. Każdy z nich ma swoją jazdę, ale razem na tym bicie się uzupełniają. Refren, który wykorzystuje każde uderzenie w bicie jest spoiwem dla różnych stylów raperów. Mnie w szczególności podoba się zwrotka morta. Odkąd usłyszałem go, jeszcze pod ksywą Szary, śledzę do dziś. Jego wokal ma w sobie coś magnetycznego. Jedyny w swoim rodzaju.

eskaer x mruz x mort - przyjdzie świt (wideo) / YouTube: SIGIL

  

Ponczowin & D A N'94 & Tele - DREAMZ

Ponczowin na beacie D A N-a i Tela rapuje jakby to była jego ostatnia szansa przed mikrofonem. Jest tutaj wszystko, czego potrzebuje dobry kawałek: tekst z puentą, zabawy z flow, techniczny rap, beat, który wywołuje spazmatyczne poruszanie głową w górę i w dół oraz refren, do którego chce się wracać. Jest to utwór o spełnionych i jeszcze niespełnionych marzeniach. Raper zachęca wszystkich do podążania za nimi. Zdecydowanie staje w opozycji do podejścia, że marzenia są dla głupców. Ponczowin marzy o wielu rzeczach, ale sam wie, że nie wszystkie są do spełnienia. Jednak nie przeszkadza mu to, aby w nie wierzyć.

Ponczowin & D A N'94 & Tele - DREAMZ / YouTube: Kstyk

  

Przemo DBM & August - Na zawsze dom

Ten nietypowy wokal niestety nie był w stanie przekonać do siebie rapowej Polski. A szkoda, bo Przemo DBM to nie jest kolejny z wielu. Od lat konserwuje swój styl oparty na dziwacznym wokalu. Przemo w miejscu, które opisuje widzi sporo wad, choć jednocześnie podkreśla: "Ale kocham to miejsce, jest piękne choćby nie wiem co/Częśćiej mnie nie ma niż jestem, ale jednak to zawsze dom (na zawsze dom)?. Możliwym jest, że Przemo odnosi się do swojego rodzinnego miasta, prawdopodobnie do Ostrowa Wielkopolskiego. Jeśli tak, to mowa również mojej rodzinnej miejscowości. Mam zgoła inny ogląd na to, jak widzę to miasto, ale warto wyjść ze swojej bańki i posłuchać reportażu z podwórek Przema.

Przemo DBM & August - Na zawsze dom / YouTube: Przemo DBM

  

Miletti - Mówią Jak... (prod. Zane98)

Ciechanowski undergroundowy twórca w swoim singlu porusza się po rozmytym bicie internetowego producenta Zane98. Oba człony stanowią całość. Miletti tym kawałkiem jest na pewno daleko od motywacyjnego rapu. Zdaje się, że twórca zostawia nas bez nadziei. Mówi o sobie, ale w jego opowieści słuchacz może odnaleźć samego siebie. Trzeba uważać, aby nie dać się pochłonąć, bo tego typu treści potrafią działać jak czarne dziury. Warto zwrócić uwagę na budowę tego utworu. Nie jest to typowo rapowy zabieg. Jedna zwrotka i kilkukrotnie powtórzony refren oraz bridge, kiedy całość trwa ponad 3 minuty. O dziwo nie nudzi. Duże brawa Milletii!

Miletti - Mówią Jak... (prod. Zane98) / YouTube: Kstyk

 

 

Kstyk

BLOG - Czwórka - Muzyczny
Section51

O autorach:

Norbert Borzym (Bert)

Autor Kluboteki, audycji z taneczną elektroniką w Czwórce Polskim Radiu, DJ, dziennikarz muzyczny i producent. Występuje w duecie Last Robots oraz pod szyldem Boogie Mafia (razem z Harperem). Obok autorskich nagrań (m.in. "Robot's Friend") jest współautorem remiksów dla m.in. dla Noviki, D4D, Foxa, grup Kamp!, Out of Tune i Plastic. Interesuje się historią starożytnego Rzymu.

Marcin "Harper" Hubert

Jedna z najbardziej opiniotwórczych postaci polskiej sceny klubowej. Niestrudzony muzyczny entuzjasta i poszukiwacz dobrego groove'u, Dziennikarz, DJ, autor licznych kompilacji. W Czwórce prowadzi Funkadelię oraz Basstion. Zna się, wie, i posiada pewnie więcej płyt niż Ty. Podobno ma kontakty z (Boogie) Mafią, ale jest przy tym (Beats) Friendly.

Piotr Truszkowski

Wielbiciel brzmień najróżniejszych, fan metafizycznego dystansu Pilcha i filmów Kevina Smitha. W chwilach wolnych od prawdziwego życia staje się wiecznie początkującym twórcą elektronicznych dźwięków. Swego czasu redaktor polskiej edycji DJ Magazine. W Czwórce, oprócz pisania, zajmuje się wspieraniem działań redakcji muzycznej, które mają na celu dostarczenie Wam najlepszej muzyki w polskim eterze. Piszcie: piotr.truszkowski@polskieradio.pl

Adam Świetlicki

Muzyka towarzyszyła mi od kiedy pamiętam i chociaż "rozsądna" kalkulacja podczas edukacji prowadziła mnie z dala od niej, to szczęśliwy splot wypadków przywiódł mnie do radia. Jestem fanem rapu, klasycznego rocka, dobrego filmu, technologicznych nowinek i piłki nożnej, którą śledzę w każdej wolnej chwili. A, i mam obsesję na punkcie filmowych cytatów, które często, nawet nieświadomie, wplatam w zdania podczas rozmowy.