Section50
Section00
Kstyk: Uchem na podziemie 74
Kstyk: Uchem na podziemie #74, foto: Kstyk
27.06.2022

Kstyk: Uchem na podziemie #74

Na kogo warto zwrócić uwagę w polskim rapowym podziemiu?

igor x klonu - mili ludzie

Jak to się dzieje, że taki igor nie dociera do szerszej publiczności? Gość z tak krótkim stażem, bo rapuje niespełna 2 lata, wykręca takie flow, że aż trudno uwierzyć. Melodyczność, wyczucie bitu - to go zdecydowanie określa. Tekstowo też sobie radzi. To luźne zapiski młodego gościa, w których nie ma co szukać prawd życiowych, ale to nie oznacza, że jego wersy są zlepkiem bezsensownych linijek tworzących chaotyczną całość. W żadnym wypadku. klonu to też ciekawy gracz. Dzięki jego zwrotce kawałek dostaje innego sznytu, jakby się cofnąć o dobre kilka lat. Świetne połączenie!

igor x klonu - mili ludzie / YouTube: igor

 

y.moody - duet (prod. pale1080)

y.moody zniknął z muzyki po tym kawałku, a szkoda, bo miał ewidentnie ciekawe stilo, które warto było obserwować. Enigmatyczne soft brzmienie połaczone z szerokim zakresem flow tylko potwierdza jego umiejętności. Tekst jest spowity dymem blanta, który pomaga twórcy opowiedzieć o tym, co siedzi mu w głowie. Są to głównie osobiste problemy, ale znajdzie się też trochę przemyśleń. Relacja rapera ma również wiele negatytów, ale wydaje się, że nie ma już odwrotu.

y.moody - duet (prod. pale1080) / YouTube: Kstyk

 

Inicjatywa - Światło

Ciężki, niski wokal rapera od razu przyciąga do odsłuchu. Inicjatywa po bicie porusza się ze spokojem, pieczołowicie kładzie słowa, które mają wartość. Nie brakuje tu też emocji, które raper obrazuje swoim wokalem. Od razu czuć, że nie jest mu obojętne o czym nawija. To, co wychodzi z niego to realtalk przepełniony stratą. Z kolei druga część utworu mówi o tym, co dało mu motywację do dalszego nawijania, gdy miał wrażenie zastoju. Inicjatywa zostawia nas z nadzieją, aczkolwiek ostrzega, że ani alkohol, ani joint nie rozwiązują strachu przed walką o lepsze jutro, przed dążeniem za marzeniami.

Inicjatywa - Światło [VIDEO] / YouTube: R1

 

Stasiek Stepka - Saute (prod. Stasiek Stepka)

Ale to ma klimat! "Saute" na pewno słuchałbym na balkonie podczas smutnych wieczorów wraz z papierosem, gdybym dalej palił. Stasiek Stepka wokalnie radzi sobie wyśmienicie. Śpiew połączony z rapem obecnie to nic zaskakującego, ale często nie wychodzi to dobrze. W tym przypadku nie ma ani jednego złego dźwięku. Ten utwór jest piękną balladą o miłości. Porusza on również problem dorosłości i wizji na siebie. A chyba każdy zna z autopsji. Niestety jest to jedyna publikacja autora, bo na co dzień zajmuje się tworzeniem beatów. Liczę jednak, że wokalnie częściej będzie się udzielać.

Stasiek Stepka - Saute (prod. Stasiek Stepka) / YouTube: Kstyk

 

 

Kstyk

BLOG - Czwórka - Muzyczny
Section51

O autorach:

Norbert Borzym (Bert)

Autor Kluboteki, audycji z taneczną elektroniką w Czwórce Polskim Radiu, DJ, dziennikarz muzyczny i producent. Występuje w duecie Last Robots oraz pod szyldem Boogie Mafia (razem z Harperem). Obok autorskich nagrań (m.in. "Robot's Friend") jest współautorem remiksów dla m.in. dla Noviki, D4D, Foxa, grup Kamp!, Out of Tune i Plastic. Interesuje się historią starożytnego Rzymu.

Marcin "Harper" Hubert

Jedna z najbardziej opiniotwórczych postaci polskiej sceny klubowej. Niestrudzony muzyczny entuzjasta i poszukiwacz dobrego groove'u, Dziennikarz, DJ, autor licznych kompilacji. W Czwórce prowadzi Funkadelię oraz Basstion. Zna się, wie, i posiada pewnie więcej płyt niż Ty. Podobno ma kontakty z (Boogie) Mafią, ale jest przy tym (Beats) Friendly.

Piotr Truszkowski

Wielbiciel brzmień najróżniejszych, fan metafizycznego dystansu Pilcha i filmów Kevina Smitha. W chwilach wolnych od prawdziwego życia staje się wiecznie początkującym twórcą elektronicznych dźwięków. Swego czasu redaktor polskiej edycji DJ Magazine. W Czwórce, oprócz pisania, zajmuje się wspieraniem działań redakcji muzycznej, które mają na celu dostarczenie Wam najlepszej muzyki w polskim eterze. Piszcie: piotr.truszkowski@polskieradio.pl

Adam Świetlicki

Muzyka towarzyszyła mi od kiedy pamiętam i chociaż "rozsądna" kalkulacja podczas edukacji prowadziła mnie z dala od niej, to szczęśliwy splot wypadków przywiódł mnie do radia. Jestem fanem rapu, klasycznego rocka, dobrego filmu, technologicznych nowinek i piłki nożnej, którą śledzę w każdej wolnej chwili. A, i mam obsesję na punkcie filmowych cytatów, które często, nawet nieświadomie, wplatam w zdania podczas rozmowy.