Section50
Section00
Kstyk: Uchem na podziemie 78
Kstyk: Uchem na podziemie #78, foto: Kstyk
02.09.2022

Kstyk: Uchem na podziemie #78

Ruszamy w kolejną podróż po polskim rapowym undergroundzie.

ASTER - NO MERCY

Aster jest jednym tych gości, którzy wchodzą w rap ze szczerą pewnością siebie oraz świadomością własnej wartości. Jego kawałek "NO MERCY" określić możemy jako brak nieśmiałości. Wyrzuca innym przytyki, które kierowali w jego stronę, a one nie miały racji bytu. Jest w tym też dodatkowo pozytywnie bezczelny: "teraz będę im udzielał lekcji", a tym, co chcą kierować jego życiem życzy niezbyt miłych rzeczy. I słusznie. Rapowo jest tu wszystko, czego potrzeba w obecnych czasach: flow, muzykalność, duży repeat value i tekst, pod którym każdy może się podpisać, bo kto z nas lubi tego typu zachowanie?

ASTER - NO MERCY (VIDEO) / YouTube: Aster

 

Blejn - Cisza

Blejn w swoim stylu rapuje na spokojnym, plumkającym bicie. Młody raper umiejętnie prowadzi swój wokal, oddając emocje zawarte w warstwie lirycznej. Tekstowo stoi cały czas ponad typowym polskim underem. Potrafi przekazać ciężkie problemy, z którymi musi się sprawdzać, w sposób nierozegzaltowany. Jego muzyka trafia do nastolatków i to nic takiego, kiedy tymi wersami pomaga poradzić sobie z przygniatającą rzeczywistością. Warto marzyć, ale przede wszystkim trzeba poradzić sobie z tym, co jest tu i teraz; porozmawiać, a to bardzo trudne. O tym rapuje Blejn w "Ciszy".

Blejn - Cisza / YouTube: Blejn

 

Peht - Chciałbym. (prod. nolyrics)

Młody warszawski raper ma swoją wypracowaną stylówę, która jest obok trendów, przez co zapełnia lukę na półce zwanej "lo-fi brzmienie". "Chciałbym." ma prosty tekst, miejscami wręcz banalny, ale często właśnie takie są nasze pragnienia. Nie są wzniosłe, dotyczą chęci przyjemnego spędzenia naszego życia. Jesteśmy pokoleniem, które ma stosunkowo łatwe życie, a szukamy tego, co większość, bo: miłości, domu, spełnienia marzeń. Flow Pehta jest bardzo zmienne, dla niektórych może być nie do przetrawienia. Trzeba się do jego muzyki nastroić, ale mimo to i tak polecam.

Peht - Chciałbym. (prod. nolyrics) / YouTube: Kstyk

 

JAG00 & kbbeatz - Nie ufam sobie sam

Punkrockowy high school musical? Może to zbyt odjechane porównanie, ale z JAG00 na pewno chciałoby się wyjechać na wspólne namioty czy festiwal. Wydaje się, że z tym gościem cały czas aktywnie spędzałoby się czas. Jest łakomy życia, każdy kęs to dla niego paliwo, a to podejście jest jak perpetum mobile. Mimo, że bezpośrednio twórca nie pokazuje, że potrzebuje od innych jakiejś zgody na swoje ekspresyjne życie, to jednak mówi w imieniu innych sobie podobych, aby reszta społeczeństwa dała im się wyszaleć.

JAG00 & kbbeatz - Nie ufam sobie sam / YouTube: Kstyk

 

 

Kstyk

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
BLOG - Czwórka - Muzyczny
Section51

O autorach:

Norbert Borzym (Bert)

Autor Kluboteki, audycji z taneczną elektroniką w Czwórce Polskim Radiu, DJ, dziennikarz muzyczny i producent. Występuje w duecie Last Robots oraz pod szyldem Boogie Mafia (razem z Harperem). Obok autorskich nagrań (m.in. "Robot's Friend") jest współautorem remiksów dla m.in. dla Noviki, D4D, Foxa, grup Kamp!, Out of Tune i Plastic. Interesuje się historią starożytnego Rzymu.

Marcin "Harper" Hubert

Jedna z najbardziej opiniotwórczych postaci polskiej sceny klubowej. Niestrudzony muzyczny entuzjasta i poszukiwacz dobrego groove'u, Dziennikarz, DJ, autor licznych kompilacji. W Czwórce prowadzi Funkadelię oraz Basstion. Zna się, wie, i posiada pewnie więcej płyt niż Ty. Podobno ma kontakty z (Boogie) Mafią, ale jest przy tym (Beats) Friendly.

Piotr Truszkowski

Wielbiciel brzmień najróżniejszych, fan metafizycznego dystansu Pilcha i filmów Kevina Smitha. W chwilach wolnych od prawdziwego życia staje się wiecznie początkującym twórcą elektronicznych dźwięków. Swego czasu redaktor polskiej edycji DJ Magazine. W Czwórce, oprócz pisania, zajmuje się wspieraniem działań redakcji muzycznej, które mają na celu dostarczenie Wam najlepszej muzyki w polskim eterze. Piszcie: piotr.truszkowski@polskieradio.pl

Adam Świetlicki

Muzyka towarzyszyła mi od kiedy pamiętam i chociaż "rozsądna" kalkulacja podczas edukacji prowadziła mnie z dala od niej, to szczęśliwy splot wypadków przywiódł mnie do radia. Jestem fanem rapu, klasycznego rocka, dobrego filmu, technologicznych nowinek i piłki nożnej, którą śledzę w każdej wolnej chwili. A, i mam obsesję na punkcie filmowych cytatów, które często, nawet nieświadomie, wplatam w zdania podczas rozmowy.