Section50
Section00
Kstyk: Uchem na podziemie 79
Kstyk: Uchem na podziemie #79, foto: Kstyk
16.09.2022

Kstyk: Uchem na podziemie #79

Kto w polskim podziemiu zwrócił uwagę Kstyka?

Joachim - KASZALOT (prod. Astrograjek)

Uwielbiam takie bity, dające raperowi możliwość pokazania, jak wiele od niego zależy. Wielu raperów leciałoby tutaj tak, jak płynie bit. W ich nawijce nie byłoby niczego, czego instrumental by na nich nie wymusił. Joachim pokazuje się ze znacznie lepszej strony i chwali się swoimi umiejętnościami. Jego flow jest magiczne. Te przeciągnięcia połączone z szybszymi fragmentami siadają wyśmienicie. Liryką młody raper mocno wpada w obecne trendy, ale pamiętajmy, że rap to muzyka rozrywkowa. Idealny numer na zasilenie playlisty.

  

T. - Dratini (prod. PrimeWave)

T. w "Dratini" pokazuje jak można odświeżyć oldschool, zachowując przy tym cały szacunek do tego stylu. Mocny, charakterny wokal, połączony z dziesiątkami flow stawia ten kawałek na szczycie polskiego rapowego podziemia. Młody raper z Zagłębia Śląskiego nawija o śmieszności niektórych przedstawicieli tego gatunku. Trochę taki rap dla rapu, ale jest to dobrze zrobione, więc chce się tego słuchać, bo nie potrzebujemy treści "zmieniającej życie", a rapowanie dla rapowania to odwieczny element tej muzyki. W tym kawałku szczególnie podobają mi się małe uszczypliwości w stronę zamkniętych głów - wtedy nawijka T. przyjmuje niebywale zabawne brzmienie, co tylko uwydatnia absurdalność całej sytuacji.

  

Szlufa “Weight” (Prod. Chris Rich)

"Weight" to niesamowicie bujający utwór, który miejscami jest niesmaczny pod kątem liryki, ale dla obecnego słuchacza to nie problem. Zostawię warstwę tekstową, skupię się na brzmieniu, bo to dzięki niemu ten numer żyje. I "żyje" to dobre słowo, bo wiele się tu dzieje. To swoisty pokaz flow i umiejętności raperskich. Szlufa wie jak zrobić dobry refren, tak aby słuchacz z łatwością mógł go zapamiętać, a to niełatwa sztuka. Miało nie być więcej o liryce, ale warto powiedzieć coś o jakości rymów, dzięki którym kawałek zyskuje na dynamiczności. Jasne, ilość flow, brak chaosu w operowaniu wszystko to jest potrzebne, ale bez sensownych rymów dynamika kawałka się rozjedzie. Propsy Szlufa za świadomość tego.

  

Room - Latające ryby

Room to jeden z tych gości, dla których upływ czasu jest niezauważalny. Dalej stawia na treść i przekaz mimo tego, że obecne trendy w ogóle nie oczekują tego od twórców. Dlatego też muzyka tego rapera jest bardzo niszowa. Aczkolwiek trzeba pamiętać: to nie wyświetlenia czy popularność określają wartość sztuki. W "Latających rybach" czuć ogromny ból, który wręcz wylewa się na słuchacza w każdej sekundzie, ale później pojawia się nadzieja, której coraz więcej w twórczości Rooma. Można słuchać na dobitkę w gorszym czasie albo na siłę i chęć walki, bo ta chęć jest podsumowaniem tego tracku.

Playlista Kstyk - Uchem na podziemie #79 / YouTube 

 

 

Kstyk

BLOG - Czwórka - Muzyczny
Section51

O autorach:

Norbert Borzym (Bert)

Autor Kluboteki, audycji z taneczną elektroniką w Czwórce Polskim Radiu, DJ, dziennikarz muzyczny i producent. Występuje w duecie Last Robots oraz pod szyldem Boogie Mafia (razem z Harperem). Obok autorskich nagrań (m.in. "Robot's Friend") jest współautorem remiksów dla m.in. dla Noviki, D4D, Foxa, grup Kamp!, Out of Tune i Plastic. Interesuje się historią starożytnego Rzymu.

Marcin "Harper" Hubert

Jedna z najbardziej opiniotwórczych postaci polskiej sceny klubowej. Niestrudzony muzyczny entuzjasta i poszukiwacz dobrego groove'u, Dziennikarz, DJ, autor licznych kompilacji. W Czwórce prowadzi Funkadelię oraz Basstion. Zna się, wie, i posiada pewnie więcej płyt niż Ty. Podobno ma kontakty z (Boogie) Mafią, ale jest przy tym (Beats) Friendly.

Piotr Truszkowski

Wielbiciel brzmień najróżniejszych, fan metafizycznego dystansu Pilcha i filmów Kevina Smitha. W chwilach wolnych od prawdziwego życia staje się wiecznie początkującym twórcą elektronicznych dźwięków. Swego czasu redaktor polskiej edycji DJ Magazine. W Czwórce, oprócz pisania, zajmuje się wspieraniem działań redakcji muzycznej, które mają na celu dostarczenie Wam najlepszej muzyki w polskim eterze. Piszcie: piotr.truszkowski@polskieradio.pl

Adam Świetlicki

Muzyka towarzyszyła mi od kiedy pamiętam i chociaż "rozsądna" kalkulacja podczas edukacji prowadziła mnie z dala od niej, to szczęśliwy splot wypadków przywiódł mnie do radia. Jestem fanem rapu, klasycznego rocka, dobrego filmu, technologicznych nowinek i piłki nożnej, którą śledzę w każdej wolnej chwili. A, i mam obsesję na punkcie filmowych cytatów, które często, nawet nieświadomie, wplatam w zdania podczas rozmowy.