Emisja
  • 9 marca godz. 21:05 Program 3

Yoshiho Umedy historia polska

polskieradio.pl
Małgorzata Szymankiewicz 06.03.2014
Yoshiho Umeda
Yoshiho Umeda, foto: PAP/Maciej Chmiel

Zapraszamy na premierę słuchowiska Anny Nasiłowskiej i Magdaleny Wleklik pt. "Agent wolności" opartego na faktach z życia Yoshiho Umedy. Tekst słuchowiska zdobył III nagrodę w konkursie "Horyzonty wolności" zorganizowanego przez Teatr Polskiego Radia we współpracy z Muzeum Emigracji w Gdyni oraz radiową Trójką.

 

Autor:
Anna Nasiłowska i Magdalena Wleklik

Reżyser:
Jan Warenycia

Realizator:
Maciej Kubera

Opracowanie muzyczne:
Tomasz Obertyn

Obsada:
Marcin Bosak (Yoshiho), Agnieszka Warchulska (Anna)

„Agent wolności” to słuchowisko oparte na faktach z życia Japończyka Yoshiho Umedy. Umeda, namaszczony przez swojego ojca, na początku lat 60. XX wieku przyjechał do Polski, by tu się uczyć i żyć. W 1968 roku rozpoczął studia  na Uniwersytecie Warszawskim na wydziale polonistyki. Po marcu 1968 roku pomagał studentom relegowanym z uczelni, w latach 70. czynnie zaangażował się w działania Komitetu Obrony Robotników,  od początku powstania działał w NSZZ „Solidarność”.

Słuchowisko w formie wywiadu przeprowadzanego w Japonii przez polską dziennikarkę Annę, opowiada o kluczowych momentach życia zmarłego w 2012 roku Japończyka, nazywanego polskim bohaterem narodowym, którego prezydent Lech Kaczyński w 2006 roku odznaczył Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2006).