Zmarł Wacław Tkaczuk – poeta i człowiek radia

polskieradio.pl
Janusz Dziewiątkowski 05.01.2018
Wacław Tkaczuk
Wacław Tkaczuk, foto: archiwum Teatru Polskiego Radia

Dziś po południu dotarła do nas wiadomość o śmierci Wacława Tkaczuka, dziennikarza, byłego sekretarza i wicedyrektora Programu 2 Polskiego Radia, kierownika literackiego Teatru Polskiego Radia, autora wielu audycji literacko-dokumentalnych i poetyckich oraz adaptacji i scenariuszy radiowych. Był laureatem Złotego Mikrofonu.

Wacław Tkaczuk urodził się w 1942 roku. Był dziennikarzem, krytykiem literackim i poetą. W latach 1981-1985 pracował jako sekretarz redakcji tygodnika „Antena”. Z Polskim Radiem związany od 1990 roku, pełnił funkcję sekretarza i wicedyrektora Programu II PR, od 1994 do 2005 r. był kierownikiem literackim Teatru Polskiego Radia. Jest autorem dziesiątek audycji literacko-dokumentalnych i poetyckich oraz adaptacji radiowych prozy, dramatu i poezji. Laureat Nagrody Literackiej im. Stanisława Piętaka (1994) za prezentację poezji współczesnej na antenie radiowej. Animator pozaantenowych spotkań Teatru PR ze słuchaczami, juror Festiwalu Słuchowisk Polskiego Radia w Bolimowie (1997-1999), w Rzeszowie (2000) oraz w Sopocie na I, II, III, IV, VII, VIII i IX Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej – „Dwa Teatry”. W latach 1999-2006 trzykrotnie powołany w skład Komisji Etyki Polskiego Radia. Od 1996 roku prowadził zajęcia z zakresu radiowych form artystycznych na Studium Komunikowania Społecznego i Dziennikarstwa KUL, członek zespołu redakcyjnego kwartalnika „Regiony" (1999-2004). Laureat m.in. Złotego Mikrofonu (1993), Nagrody Rady Programowej PR (2004) oraz Nagrody im. Witolda Hulewicza (2009).

Tak wówczas powiedział o nagrodzie: chyba żadna inna nagroda nie może ucieszyć radiowca bardziej. Od Witolda Hulewicza, patrona nagrody, uczymy się do dzisiaj nowoczesnego radia artystycznego. Poruszamy się na nieograniczonym niczym, poza kryteriami sztuki i odpowiedzialności obywatelskiej, terenie, jaki rozpoznał Hulewicz, wymyślając dla teatru radiowego, nazwę Teatr Wyobraźni. Werdykt Jury odnosi się, jak rozumiem, przede wszystkim do tego, co udało mi się zdziałać w okresie jedenastu lat, kiedy byłem kierownikiem literackim Teatru Polskiego Radia, o czym jednak nigdy nie myślałem jako o trwaniu na samotnej wyspie. I ja, i moi koledzy z Teatru Polskiego Radia zawsze uważaliśmy i uważamy to miejsce za integralną część kontynentu radiowego, którego zakres i zarys wyznacza służba ojczyźnie-polszczyźnie.

Wacław Tkaczuk zmarł 5 stycznia 2018 w Warszawie po długiej i ciężkiej chorobie. Msza św i pogrzeb śp. Wacława Tkaczuka odbędą się 12 stycznia o godz. 12.oo w Kościele św. Katarzyny, ul. Fosa 17 w Warszawie.