Teatr
Emisja
  • 31 października godz. 19:00 Program 2

Monodram "Odchodzimy" w radiowej Dwójce

polskieradio.pl
Janusz Dziewiątkowski 27.10.2015
Mariusz Benoit
Mariusz Benoit, foto: Polskie Radio

Monodram radiowy "Odchodzimy" Feliksa Netza to rozmowa, jaką prowadzi sam ze sobą człowiek, który miał być jednym z 96 pasażerów samolotu Tu-154 lecącego do Smoleńska 10 kwietnia 2010 roku. Swoje miejsce odstąpił jednak koledze, również posłowi. Reżyseria Jana Warenyci.

Bohater monodramu ma świadomość, że dostał drugą szansę, ale teraz jego życie jest pełne udręki. W jego głowie ten feralny lot trwa nadal, nigdy się nie skończy.

Cały czas analizuje, rozważa, porównuje, zestawia fakty, konfrontuje minuty i sekundy, szukając odpowiedzi na pytanie: co tam się stało? Dlaczego Tu-154 rozbił się pod Smoleńskiem?

Ten pragmatyczny do tej pory człowiek zaczyna patrzeć na swoje – darowane przez los – życie, jak na coś, czemu musi nadać nowy kształt i głębszy sens. Równocześnie rodzi się w nim przekonanie, że człowiekowi z wieży kontrolnej nie może odmówić prawa do żalu, a być może i cierpienia. Bohater nie jest niczyim sędzią. Nie orzeka, kto zawinił więcej, kto mniej. Nie pyta o przyczynę smoleńskiej tragedii.

Poza faktem odstąpienia miejsca w samolocie, słuchowisko jest dziełem wyobraźni autora.
W spektaklu usłyszymy: Mariusza Benoita (On) oraz głosy: Halina Łabonarska, Joanna Sobieska, Tomasz Borkowski.