Soczi 2014: norweska dominacja. Dramat Justyny Kowalczyk

Artur Jaryczewski 22.02.2014
Kontuzja pokonała Justynę Kowalczyk
Kontuzja pokonała Justynę Kowalczyk, foto: PAP/Grzegorz Momot

Justyna Kowalczyk zeszła z trasy biegu narciarskiego na 30 km techniką dowolną. Polka zrezygnowała z rywalizacji po ok. 13 km.

Relacja z 15. dnia igrzysk w Soczi >>>

W sobotnim biegu zwyciężyła Norweżka Marit Bjoergen. O 2,6 s wyprzedziła rodaczkę Therese Johaug. Trzecie miejsce zajęła kolejna reprezentantka z kraju fiordów Kristin Stoermer Steira - 23,6 s straty. Norweżki od czołowej grupy oderwały się jeszcze przed 10 km i systematycznie powiększały przewagę. Na około kilometr przed metą osłabła nieco Steira. Na ostatnim podbiegu ataku Bjoergen nie zdołała odeprzeć Johaug.

Kowalczyk po 10 km zajmowała szóste miejsce, a do prowadzącej wówczas Johaug traciła 5,4 s. Po przebiegnięciu kolejnych 2,5 km spadła na ósmą pozycję, a jej strata wzrosła do 29,4. Chwilę później kamery telewizyjne pokazały ją idącą wzdłuż trasy, z nartami trzymanymi w rękach. Jak się okazało - Polka przed jednym z podbiegów została uderzona w złamaną stopę. - Ból uniemożliwił mi kontynuowanie biegu - podkreśliła 31-latka.

Lokaty pozostałych Polek: 33. Sylwia Jaśkowiec, 41. Paulina Maciuszek, 43. Kornelia Kubińska.

RELACJA NA ŻYWO:

11:47 - najlepsza z Polek Sylwia Jaśkowiec 33. miejsce

11:41 - Bjoergen ze złotem, Johaug ze srebrem, brąz dla Steiry!

11:38 - Bjoergen wrzuciła wyższy bieg i odskakuje od rywalek

11:36 - do mety coraz bliżej. Najprawdopodobniej trzy Norweżki podzielą się medalami

11:29 - "Justyna Kowalczyk została uderzona w nogę przed pierwszym podbiegiem" - mówi w rozmowie z Tomaszem Zimochem doktor polskiej kadry Stanisław Szymanik

11:27 - Norweżki mkną do przodu. Prowadzi Bjoergen

11:23 - dziennikarze będący na trasie biegu donoszą, że Justyna Kowalczyk zeszła z trasy po kolizji z Aino-Kaisą Saarinen

11:15 - po dwudziestu kilometrach pierwsza Steira

11:10 - na prowadzeniu wciąż trzy Norweżki - Johaug, Bjoergrn i Steira

11:05 - Justyna Kowalczyk zeszła z trasy biegu na 30 km. Polka zrezygnowała na 13. kilometrze

11:01 - Johaug, Bjoergrn, Steira powiększają przewagę! Justyna Kowalczyk coraz dalej

10:58 - Norweżki uciekają. Justyna Kowalczyk niestety traci...

10:53 - po dziesięciu kilometrach - na czele trzy Norweżki. Kowalczyk szósta

10:49 - po ośmiu kilometrach - Justyna dwunasta. Na prowadzeniu Johaug

10:46 - na czele Norweżki. Justyna Kowalczyk siódma

10:42 - po 5 kilometrach na prowadzeniu Marit Bjoergen

10:36 - Justyna Kowalczyk jak na razie schowana za rywalkami

10:32 - mocny początek Norweżek. Na prowadzeniu Therese Johaug

10:30 - zaczynamy relację na żywo z biegu na 30 kilometrów techniką dowolną!