Ekumenia
Section05Polskie Radio współpracuje z działającymi w naszym kraju kościołami i wyznaniami mniejszościowymi od 1982 roku. Od początku 2005 roku istnieje Redakcja Audycji Religijnych Polskiego Radia. Redakcja realizuje trzy audycje, nadawane co tydzień, przygotowywane we współpracy z siedmioma Kościołami członkowskimi Polskiej Rady Ekumenicznej: Prawosławnym, Ewangelicko – Augsburskim, Ewangelicko – Reformowanym, Ewangelicko – Metodystycznym, Chrześcijan Baptystów, Starokatolickim Mariawitów i Polskokatolickim, a także z Kościołem Adwentystów Dnia Siódmego.

czytaj więcej »

Section06
Ekumenia wydarzenia
  • Grekokatolickie Boże Narodzenie – możliwa zmiana daty świętowania Jeszcze w tym roku święta Bożego Narodzenia w Kościele Greckokatolickim w Polsce obchodzone będą 7 stycznia – według oficjalnie obowiązującego kalendarza juliańskiego. Od przyszłego roku jednak poszczególne parafie mogą decydować o przejściu na kalendarz neojuliański i świętować Boże Narodzenie w grudniu. Decyzję w tej sprawie podjął Synod Biskupów UKGK w Polsce. W Kościele greckokatolickim wciąż trwa dyskusja na temat kalendarza.
  • ONZ: Chrześcijanie ofiarą zbrodni wojennych Organizacja Narodów Zjednoczonych oficjalnie uznała, że chrześcijanie w Iraku padli ofiarą zbrodni wojennych ze strony Państwa Islamskiego. Takie uznanie na szczeblu międzynarodowym przywraca nam godność i stanowi przestrogę na przyszłość – komentuje chaldejski arcybiskup Irbilu.
  • Prawosławni w Polsce świętują Boże Narodzenie 7 stycznia. Czy tak będzie nadal? Zdecydowana większość wiernych Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego świętuje Boże Narodzenie według kalendarza juliańskiego. Przypada ono zatem 7 stycznia. Zaledwie kilkanaście na ok. 250 prawosławnych parafii w Polsce obchodzi święta 25 grudnia. Co ciekawe jednak kalendarz juliański oficjalnie obowiązuje w PAKP zaledwie od 2014 r. Wciąż otwarte pozostaje pytanie, w jakim terminie prawosławni będą świętować w przyszłości.
  • Religijność a pomoc uchodźcom z Ukrainy Wraz z częstszymi praktykami religijnymi wzrasta także odsetek deklarujących pomoc uchodźcom z Ukrainy. Chodzi o 67% wśród osób praktykujących kilka razy w tygodniu, 42% – kilka razy w roku i 43% wśród w ogóle niepraktykujących – informuje CBOS w najnowszym badaniu poświęconym ocenie wojny, bezpieczeństwa i wsparcia naszych wschodnich sąsiadów.
  • W World Trade Center w Nowym Jorku ponownie otwarto cerkiew św. Mikołaja i Sanktuarium Narodowe Kościoła prawosławnego w USA W World Trade Center w Nowym Jorku ponownie otwarto cerkiew św. Mikołaja i Sanktuarium Narodowe Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Konstantynopolitańskiego w Stanach Zjednoczonych. To jedyna świątynia zniszczona podczas zamachu na WTC 11 września 2001 roku. Jej odbudowa ruszyła w 2014 roku.
  • Bp Ryszard Bogusz: Nikt z potrzebujących pomocy nie pozostanie sam – Tą niewielką świecą, tym gestem zakupu świecy i zapalenia jej przy wigilijnym stole, chcemy dać dowód naszego człowieczeństwa i jednocześnie świadectwo, że nikt z potrzebujących pomocy nie pozostanie sam – powiedział prezes Diakonii Polskiej bp Ryszard Bogusz podczas nabożeństwa inaugurującego Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom w diecezji cieszyńskiej.
Section07
Posłuchaj
04'58 Pięć minut nad Biblią 3 grudnia godz. 07:39
05'11 Pięć minut nad Biblią 26 listopada godz. 07:43
04'48 Pięć minut nad Biblią 19 listopada godz. 07:41
04'50 Pięć minut nad Biblią 5 listopada godz. 07:38
05'28 Pięć minut nad Biblią 29 października godz. 07:39
04'39 Pięć minut nad Biblią 22 października godz. 07:41
04'39 Pięć minut nad Biblią 15 października godz. 07:42
05'02 Pięć minut nad Biblią 8 października godz. 07:40
Section14
Audycje
Section15