Ekumenia
Section05Polskie Radio współpracuje z działającymi w naszym kraju kościołami i wyznaniami mniejszościowymi od 1982 roku. Od początku 2005 roku istnieje Redakcja Audycji Religijnych Polskiego Radia. Redakcja realizuje trzy audycje, nadawane co tydzień, przygotowywane we współpracy z siedmioma Kościołami członkowskimi Polskiej Rady Ekumenicznej: Prawosławnym, Ewangelicko – Augsburskim, Ewangelicko – Reformowanym, Ewangelicko – Metodystycznym, Chrześcijan Baptystów, Starokatolickim Mariawitów i Polskokatolickim, a także z Kościołem Adwentystów Dnia Siódmego.

czytaj więcej »

Section06
Ekumenia wydarzenia
  • Święta u wiernych obrządków wschodnich Trzynaście dni po świętach katolickich Boże Narodzenie rozpoczęło się u prawosławnych i wiernych innych obrządków wschodnich, wśród nich grekokatolików i staroobrzędowów. Jak wygląda świętowanie w poszczególnych Kościołach? 
  • Postęp w relacjach z rosyjskim prawosławiem?? W ubiegłym roku doszło do istotnego zbliżenia między Stolicą Apostolską i Rosyjską Cerkwią Prawosławną. Zbieraliśmy owoce spotkania Papieża i Patriarchy Cyryla na Kubie – uważa o. Hyacinthe Destivelle OP, odpowiedzialny w Watykanie za relacje ze słowiańskimi Kościołami prawosławnymi.
  • Bazylea pożegnała Młodych z Taizé - To niesamowity czas, w którym mogliśmy zbliżyć się do Boga, nawiązać nowe znajomości i poznać kulturę Szwajcarii – tak młodzież podsumowała 40. Europejskie Spotkanie Młodych Taize w Bazylei, które zakończyły się w pierwszy dzień nowego roku 2018.
  • Honoris causa dla Bartłomieja I Prawosławny patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I, odebrał w grudniu 2017 r. doktorat honoris causa Uniwersytetu Hebrajskiego. Hierarcha zwrócił wówczas uwagę, że wyznania religijne zachowały wielkie wartości, cenne dziedzictwo duchowe i moralne, jak też głęboką znajomość człowieka.
  • 40. Europejskie Spotkanie Młodych w Bazylei Europejskie Spotkanie Młodych, organizowane przez ekumeniczną Wspólnotę z Taizé rozpoczęło się 28 grudnia i potrwa do 1 stycznia. Z racji położenia Bazylei na styku Szwajcarii, Francji i Niemiec, po raz pierwszy w historii wydarzenie będzie zorganizowane w trzech państwach równocześnie.
  • Duchowi zwierzchnicy katolików i anglikanów razem na Boże Na Katolicki prymas Irlandii abp Eamon Martin i jego anglikański odpowiednik abp Richard Clarke wystosowali wspólne przesłanie bożonarodzeniowe. Zaapelowali do wiernych, by w okresie Bożego Narodzenia starali się w swoich wspólnotach wychodzić naprzeciw ludziom, którzy cierpią i są narażeni na wykorzystywanie, aby dawać im poczucie bezpieczeństwa.
Section07
Posłuchaj
04'40 Pięć minut nad Biblią 13 stycznia godz. 07:37
05'07 Pięć minut nad Biblią 30 grudnia godz. 07:42
04'38 Pięć minut nad Biblią 23 grudnia godz. 07:40
04'50 Pięć minut nad Biblią 16 grudnia godz. 07:38
04'19 Pięć minut nad Biblią 9 grudnia godz. 07:38
05'21 Pięć minut nad Biblią 2 grudnia godz. 07:44
04'45 Pięć minut nad Biblią 25 listopada godz. 07:39
04'09 Pięć minut nad Biblią 18 listopada godz. 07:40
Section14
Audycje
Section15