Ekumenia
Section05Polskie Radio współpracuje z działającymi w naszym kraju kościołami i wyznaniami mniejszościowymi od 1982 roku. Od początku 2005 roku istnieje Redakcja Audycji Religijnych Polskiego Radia. Redakcja realizuje trzy audycje, nadawane co tydzień, przygotowywane we współpracy z siedmioma Kościołami członkowskimi Polskiej Rady Ekumenicznej: Prawosławnym, Ewangelicko – Augsburskim, Ewangelicko – Reformowanym, Ewangelicko – Metodystycznym, Chrześcijan Baptystów, Starokatolickim Mariawitów i Polskokatolickim, a także z Kościołem Adwentystów Dnia Siódmego.

czytaj więcej »

Section06
Ekumenia wydarzenia
  • Opinia cypryjskiego metropolity Vasiliosa o kwestii ukraińskiej Jeśli chodzi o Autokefaliczną Cerkiew Prawosławną Ukrainy, dotychczas trzy Cerkwie prawosławne uznały Tomos Autokefalii nadany przez Patriarchat Ekumeniczny. Należy jednak rozwiązać problem braku ogólnego konsensusu wśród Kościołów prawosławnych- uważa cypryjski metropolita Vasilios.
  • Hongkong: Kardynał Zen skazany na grzywnę w sprawie funduszu pomocy demonstrantom Sąd w Hongkongu uznał 90-letniego rzymskokatolickiego kardynała Josepha Zena i pięć innych osób za winnych w sprawie prowadzonego przez nich funduszu pomocy antyrządowym demonstrantom i wymierzył im za to kary grzywny w wysokości od 2,5 do 4 tys. dolarów hongkońskich.
  • Gubernator Betlejem: mamy nadzieję, że tegoroczny adwent będzie spokojniejszy Mamy nadzieję, że tegoroczny adwent będzie spokojniejszy, bezpieczniejszy, lepszy niż w latach poprzednich – powiedział  gubernator Betlejem Kamal Hamid o rozpoczętym okresie przygotowań do świąt Bożego Narodzenia.
  • Przedstawiciele PRE i Komisji dialogu KEP rozmawiali m.in.o konsekwencjach ekumenicznych wojny na Ukrainie  W Warszawie odbyło się posiedzenie Komisji ds. Dialogu Konferencji Episkopatu Polski i Polskiej Rady Ekumenicznej. Omówiono m.in. konsekwencje ekumeniczne agresji zbrojnej Rosji na Ukrainę, przebieg Zgromadzenia Ogólnego Światowej Rady Kościołów, działalność Polskiego Forum Chrześcijańskiego, przygotowania do przyszłorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan oraz proces synodalny w Kościele Rzymskokatolickim.
  • Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom 2022 Wraz z adwentem rusza doroczna akcja charytatywna Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Prowadzona jest wspólnie przez organizacje charytatywne czterech Kościołów: Caritas Kościoła Rzymskokatolickiego, Diakonię Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego (Diakonię Polską), Diakonię Kościoła Ewangelicko-Reformowanego oraz Eleos Kościoła Prawosławnego. W ramach tej ekumenicznej inicjatywy Diakonia Polska rozprowadzi w tym roku 10 tys. świec. Pozyskane w ten sposób fundusze zostaną przeznaczone na pomoc potrzebującym dzieciom.
  • 04.12 Nabożeństwo Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego Nagranie powstało we współpracy z Kościołem Ewangelicko-Metodystycznym. Na nabożeństwo zapraszamy 4 grudnia o godzinie 8:00 do Dwójki.
Section07
Posłuchaj
04'58 Pięć minut nad Biblią 3 grudnia godz. 07:39
05'11 Pięć minut nad Biblią 26 listopada godz. 07:43
04'48 Pięć minut nad Biblią 19 listopada godz. 07:41
04'50 Pięć minut nad Biblią 5 listopada godz. 07:38
05'28 Pięć minut nad Biblią 29 października godz. 07:39
04'39 Pięć minut nad Biblią 22 października godz. 07:41
04'39 Pięć minut nad Biblią 15 października godz. 07:42
05'02 Pięć minut nad Biblią 8 października godz. 07:40
Section14
Audycje
Section15