Section01 - menu
Section08 - artykułowa

Warszawa padła. Oni walczyli

IAR
Bożena Sarnowska 31.07.2014
Polscy żołnierze w bitwie pod Kockiem (2.10.1939). Fot. PAPCAFreprod.
Polscy żołnierze w bitwie pod Kockiem (2.10.1939). Fot. PAP/CAF/reprod.

Bitwa pod Kockiem była ostatnią potyczką regularnych oddziałów Wojska Polskiego w wojnie obronnej 1939 roku. Mimo odniesionych sukcesów, gen. Kleeberg zdecydował się na złożenie broni.

Walki Samodzielnej Grupy Operacyjnej "Polesie" generała Franciszka Kleeberga z 13. i 29. Dywizją Zmotoryzowaną Wehrmachtu trwały cztery dni, od 2 do 6 października 1939 roku.

- Wiemy już, że Warszawa padła. Mimo to bijemy się ofiarnie. Myślimy o przebiciu się przez wojska niemieckie i rosyjskie na południe - tak poeta i dramatopisarz, dowódca jednej z baterii artylerii konnej, Bronisław Przyłuski mówił o ostatnich godzinach bitwy pod Kockiem na falach Radia Wolna Europa.

Zobacz serwis specjalny Radia Wolności >>>

Ostatecznie grupa "Polesie" rozbiła niemiecką 13. Dywizję, jednak nie było już szans na kontynuowanie walki. Generał Kleeberg zdecydował się na złożenie broni.

Bronisław Przyłuski podkreślił, że pomimo kapitulacji, żołnierze polscy mieli świadomość, iż zrobili wszystko, by bronić ojczyzny. - Spełniliśmy, w najcięższych warunkach i walcząc z dwoma napastnikami, obowiązek polskiego żołnierza - podkreślał po latach.

Zobacz serwis specjalny "II wojna światowa" >>>

Bronisław Przyłuski trafił do niewoli. W oflagu spędził pięć lat. Po wyzwoleniu obozu dołączył do II Korpusu Polskiego, walczącego pod wodzą gen. Władysława Andersa we Włoszech. Zmarł w 1980 roku.
tj