Nauka

Noc Muzeów. To już dzisiaj!

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2014 01:00
W nocy z 17 na 18 maja uczelnie z kilku polskich miast przygotowały m.in. pokazy doświadczeń fizycznych, warsztaty laboratoryjne, zwiedzanie uczelnianych kampusów i rektorskich gabinetów.

Na Uniwersytecie Warszawskim jak co roku dla zwiedzających otwarte będą miejsca na co dzień niedostępne – Sala Senatu, Sala Złota, gabinet rektora UW oraz Sala Kolumnowa, w której będzie można podziwiać odlewy gipsowe najwybitniejszych dzieł sztuki z kolekcji Stanisława Augusta, a także posłuchać Chóru Akademickiego.

Wszyscy, którzy chcą się przekonać, że budowanie z klocków to więcej niż dziecinna zabawa, powinni odwiedzić stanowiska Michała Malinowskiego. Wspólnie będzie można tam budować kilkumetrowe zamki, pałace i wieże. Na dziedzińcu staną też budki, przygotowane do robienia pamiątkowych zdjęć, a także wysyłania pocztówek. O wszystkich wydarzeniach na bieżąco ze studia plenerowego będzie informowało Akademickie Radio Kampus.

Wiele atrakcji dla nocnych marków przygotowały również Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie i Ogród Botaniczny UW. W Bibliotece oprócz wystaw na gości czekają instalacje świetlne. Widzowie będą mogli zagrać na szklanych misach i przekazać wiadomości w kosmos.

Do godz. 21 będzie można spacerować po Ogrodzie Botanicznym UW. Dla najmłodszych organizatorzy przygotowali grę terenową, dotyczącą roli roślin w wierzeniach słowiańskich.

Do Nocy Muzeów przyłącza się również Politechnika Gdańska. Przewodnikami po gdańskim kampusie będą ci, którzy znają go najlepiej: pracownicy politechniki - architekci, elektrycy, chemicy, fizycy, mechanicy. Na zwiedzających czekają zorganizowane wycieczki, które będą rozpoczynać się o pełnych godzinach. Wewnątrz gmachu będzie można zobaczyć m. in. pokazy doświadczeń fizycznych oraz wystawę zabytkowego sprzętu i aparatów fizycznych z przedwojennego wyposażenia. Na eksperymenty można również liczyć na Wydziale Chemicznym, a na ekspozycję przedwojennych sprzętów miernictwa elektrycznego na Wydziale Elektrotechniki i Automatyki. Niecodzienną atrakcją będzie wizyta w Hali Maszyn, jednym z najstarszych budynków na kampusie, w którego wnętrzach stoją m. in. modele rakiet V1 i V2 badane w latach II wojny światowej.

Z naukowych atrakcji w Noc Muzeów zaprasza mieszkańców Białegostoku i regionu oraz turystów Uniwersytet w Białymstoku. Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze im. Profesora Andrzeja Myrchy przygotowało m.in. warsztaty laboratoryjne „Rozpoznawanie ptaków Polski i ich głosów” i warsztaty terenowe, podczas których za pomocą specjalistycznej aparatury będzie można obserwować i podsłuchiwać białostockie nietoperze.

Obserwatorium Astronomiczne Wydziału Fizyki UwB, przy pogodnym niebie, umożliwi skorzystanie z optycznego wyposażenia Obserwatorium. Dzięki niemu będzie można zobaczyć Jowisza i jego cztery najjaśniejsze księżyce, Saturna oraz Marsa.

W Nocy Muzeów biorą udział trzy uniwersyteckie muzea z Wrocławia: Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego, Muzeum Mineralogiczne oraz Muzeum Geologiczne. Wśród najciekawszych atrakcji, przygotowanych przez te placówki znalazły się m.in. warsztaty dla dzieci, mini-giełda minerałów, skał, skamieniałości i meteorytów, pokazy cięcia kamieni ozdobnych.

Na miłośników nauki czeka również warszawskie Centrum Nauki Kopernik, które między godz. 20 a 2 w nocy zaprasza na wystawy, do laboratoriów, planetarium Niebo Kopernika i na nocne obserwacje nieba przez teleskop do Parku Odkrywców.

Z kolei gdańskie Centrum Hewelianum przygotowało krótkie warsztaty z programowania w języku Scratch, dla dzieci do 9. roku życia zabawy w przestrzeni bajkowego "Laboratorium Pana Kleksa", a dla dorosłych eksperymenty w nowej pracowni dydaktycznej "Galeria ruchu".

(ew/PAP-Nauka w Polsce)

Zobacz więcej na temat: NAUKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak