Nauka

Okrągła rocznica śmierci Marii Skłodowskiej-Curie

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2014 12:00
Jej odkrycia były przełomem w fizyce i chemii, a ona sama pokazała, że w świecie zdominowanym przez mężczyzn kobieta też może odnieść wielki sukces. Tak o zmarłej dokładnie 80 lat temu Marii Skłodowskiej-Curie mówi Małgorzata Ewa Rosen z warszawskiego muzeum polskiej noblistki.
Maria Skłodowska-Curie z mężem w laboratorium
Maria Skłodowska-Curie z mężem w laboratoriumFoto: Wikipedia Commons

Jak podkreśla rozmówczyni Informacyjnej Agencji Radiowej, Maria Skłodowska-Curie zrewolucjonizowała światową naukę. Jej największym osiągnięciem było odkrycie nowych radioaktywnych pierwiastków - polonu i radu. Za swoje badania została dwukrotnie nagrodzona Nagrodą Nobla - w 1903 roku w dziedzinie fizyki, a w 1911 w dziedzinie chemii. Zasiadała w wielu prestiżowych gremiach, otrzymała też ponad 20 doktoratów honoris causa.

Małgorzata Ewa Rosen przypomina, że Maria Skłodowska-Curie nie zapomniała o swojej ojczyźnie i ma też zasługi dla rozwoju polskiej nauki oraz medycyny. To z jej inicjatywy powstał przy ulicy Wawelskiej w Warszawie Instytut Radowy, a ona sama zbierała pieniądze na zakup 1 grama radu, który trafił do tej placówki. Ostatecznie Instytut rozpoczął działalność 29 maja 1932 roku i w zmienionej formie funkcjonuje do dziś.

Małgorzata Ewa Rosen zwraca uwagę, że polska noblistka, odnosząc sukces, wykazała się ogromną siłą woli i obaliła stereotypy mówiące o tym, że kobieta nie powinna zajmować się naukami ścisłymi. Maria Skłodowska Curie, dwukrotna laureatka Nagrody Nobla, zmarła 4 lipca 1934 roku w Passy we Francji. Od 1995 roku jej szczątki znajdują się w paryskim Panteonie.

(IAR)

Zobacz więcej na temat: NAUKA