Nauka

To już pewne: w Polsce żyją szakale

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2015 15:00
Obecność w Polsce szakala złocistego potwierdzili w badaniach genetycznych naukowcy z Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży.
Szakal złocisty
Szakal złocistyFoto: W. Pychmann / CC BY-SA 3.0

Martwe zwierzę znaleziono w połowie kwietnia przy drodze pomiędzy miejscowościami Ognica i Krajnik Dolny w województwie zachodniopomorskim niedaleko granicy z Niemcami. Inne szakale widziano również na Polesiu i w Dolinie Biebrzy we wschodniej Polsce.

Szakal złocisty nie był dotychczas notowany w Polsce. Występowanie tego zwierzęcia dokumentowano natomiast w Niemczech, na Białorusi i na Ukrainie. W styczniu 2015 roku dwa szakale zastrzelono w Czechach w odległości kilku kilometrów od granicy z Polską, w lutym podobna sytuacja miała miejsce na Litwie.

Szakal z Pomorza Zachodniego trafił na badania do IBS PAN w Białowieży. Naukowcy nie mają wątpliwości, że chodzi o szakala, bo potwierdziły to przeprowadzone badania i identyfikacja genetyczna. Podkreślają, że szakal w Polsce to ekspansja kolejnego obcego drapieżnika.

Naukowcy nie wiedzą jakie mogą być skutki pojawienia się szakali. Zwierzęta te lubią tereny otwarte, doliny rzek. Żywią się gryzoniami, zającami, padliną. O ten pokarm mogą konkurować z lisami czy jenotami.

(ew/PAP-Nauka w Polsce)

Zobacz więcej na temat: NAUKA