X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Odkrycie: ta małpa jest jadowita!

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2012 00:01
Badacze odnaleźli na Borneo nowy gatunek naczelnych. Ma niezwykły ciemny pysk oraz kilka innych ciekawych cech...
Nycticebus pygmaeus, jeden z pokrewnych gatunków
Nycticebus pygmaeus, jeden z pokrewnych gatunkówFoto: David Haring / Duke Lemur Center, lic. CC.

Międzynarodowym zespołem kierowały profesor Anna Nekaris z Oxford Brookes University oraz profesor Rachel Munds z University of Missouri Columbia. Gatunek nazwano Nycticebus kayan od rzeki Kayan, przy której żyją jego przedstawiciele.

To nie jedyne odkrycia dokonane podczas tej wyprawy. Okazało się, że znany wcześniej gatunek N. menagensis to w rzeczywistości aż trzy różne: N. menagensis, N. bancanus i N. borneanus. - W historii bywało już tak wielokrotnie - komentuje Rachel Munds.

Nycticebus kayan to bliski krewniak trzech pozostałych gatunków. Małpy te są również blisko spokrewnione z lemurami. N. kayan ma charakterystyczne, kontrastujące umaszczenie pyska i ciemne otoczki oczu. Prowadzi nocny tryb życia, co wpłynęło na to, że nie odkryto go wcześniej.

Co cieakawe, Nycticebusy z Borneo to jedyne naczelne, które gryząc wprowadzają toksynę do organizmu ofiary. Źródłem jadu są gruczoły w okolicach łokci. Małpa liże je, mieszając truciznę ze śliną. Prawdopodobnie jad ma charakter obronny: w ten sposób powolna małpa broni swoje młode przed drapieżnikami. Ale trucizna może być szkodliwa także dla człowieka, jeśli spowoduje u niego szok anafilaktyczny.

(ew/BBC/livescience.com)

Zobacz więcej na temat: BBC borneo
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak