Nauka

Etna znówu straszy. Zobacz wybuch!

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2013 23:55
Włoski wulkan Etna znowu straszy mieszkańców Sycylii. 19 lutego miała miejsce pierwsza duża erupcja 2013 roku.
Etna znówu straszy. Zobacz wybuch
Foto: fot. PAP/EPA/Ginjiro
Etna znów wybcha (wideo)
Włoski wulkan Etna znowu straszy mieszkańców Sycylii. 19 lutego miała miejsce pierwsza duża erupcja 2013 roku. 
Słynny sycylijski wulkan ożył nocą, wysyłając w niebo fontannę ognia. Wszystko zarejestrowały kamery włoskiego Instytutu Geofizyki i Wulkanologii. 
Etna to obecnie najwyższy i największy w Europie stożek wulkaniczny - ma wysokość 3340 m n.p.m. (wskutek wybuchów ulega zmianom). W dodatku to wulkan ciągle aktywny, bez ustanku wyrzuca z siebie gaz i pył. 
Od V wieku zanotowano 80 dużych wybuchów, z których najsilniejszy był ten z 1669 roku, kiedy została zniszczona Katania. Zapowiedzi ostatniej erupcji pojawiły się pod koniec stycznia. 

Słynny sycylijski wulkan ożył nocą, wysyłając w niebo fontannę ognia. Wszystko zarejestrowały kamery włoskiego Instytutu Geofizyki i Wulkanologii, którego placówka znajduje się na zboczu wulkanu. Nagrania dokonał pracownik Instytutu Klaus Dorschfeldt.

Etna to obecnie najwyższy i największy w Europie stożek wulkaniczny - ma wysokość 3340 m n.p.m. (wskutek wybuchów ulega zmianom). W dodatku to wulkan ciągle aktywny, bez ustanku wyrzuca z siebie gaz i pył. Od V wieku zanotowano 80 dużych wybuchów, z których najsilniejszy był ten z 1669 roku, kiedy została zniszczona Katania. Zapowiedzi ostatniej erupcji pojawiły się pod koniec stycznia.

(ew)

 

Zobacz więcej na temat: geologia