Polskie Radio
Section05
geologia

Skąd się biorą rekordy zimna na Ziemi?

W pełni lata na półkuli północnej odnotowujemy rekordowo wysokie temperatury w różnych regionach i krajach.  Tymczasem na półkuli południowej zima, która także ma swoje rekordy. Minęło właśnie 40 lat od zanotowania najniższej temperatury zarejestrowanej na Ziemi, tj. - 89,2 stopnia C. Miało to miejsce na Antarktydzie.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak klimat Antarktyda środowisko środowisko naturalne geologia układ słoneczny planety geografia morza oceany

Polityka surowcowa Polski. Główny geolog kraju: transformacja energetyczna wymusza aktualizację naszych działań

Na działania w ramach polityki surowcowej Polski zostało przeznaczonych 113 mln zł na 2023 r. i 136,7 mln zł na 2024 r. - poinformował pełnomocnik rządu ds. polityki surowcowej państwa Piotr Dziadzio. Dodał, że Polska ma podpisane memoranda na poszukiwania surowców m.in. z Mongolią i Kazachstanem.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Ministerstwo Klimatu i Środowiska energetyka bezpieczeństwo energetyczne geologia

Rzecznik rządu po posiedzeniu Rady Ministrów: przyjęto projekt ustawy o prawie geologicznym i górniczym

Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował, że Rada Ministrów przyjęła między innymi projekt ustawy o prawie geologicznym i górniczym. Jak mówił na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu, to jest projekt, który realizuje politykę surowcową państwa poprzez większą ochronę złóż kopalin w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Rząd RP Piotr Müller ustawa prawo geologia górnictwo rolnictwo

O Ziemi w Międzynarodowym Dniu Ziemi. Tajemnice naszej planety w warszawskim muzeum

Muzeum Ziemi jest wielodziałową placówką muzealną, która oprócz podstawowej misji, jaką jest gromadzenie zbiorów i ochrona dziedzictwa geologicznego, prowadzi prace badawcze i dokumentacyjne. Instytucja zajmuje się również popularyzacją nauk o naszej planecie i upowszechnianiem wiedzy przyrodniczej. Odwiedzenie muzeum podczas Światowego Dnia Ziemi (22.04) jest więc czymś oczywistym.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Michał Żołądkowski Ziemia geologia muzeum

Jak duże są zasoby polskich złóż gazu? Znamy najnowsze dane PGNiG

Na terenie Polski znajdują się duże złoża gazu ziemnego, ale aby można je było wykorzystać, niezbędne są wielomiliardowe inwestycje. Olbrzymie środki trzeba przeznaczyć na nowe odwierty i kopalnie, ale również na modernizację krajowej infrastruktury przesyłowej. Multienergetyczny koncern powstały z połączenia PKN Orlen z Grupą Lotos i PGNiG pomoże w ich zdobyciu. Ten wysiłek inwestycyjny warto podjąć, aby zwiększyć energetyczną niezależność od importu gazu, zwłaszcza tego ze Wschodu.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka gaz ziemny PGNiG geologia Orlen

Rząd przyjął "Politykę Surowcową Państwa". Zagwarantuje dostęp do kopalin i ich wykorzystanie

Jak wskazano, głównym celem Polityki jest zapewnienie bezpieczeństwa surowcowego kraju poprzez: zapewnienie dostępu do surowców ze złóż kopalin, poszukiwanie, rozpoznawanie oraz dokumentowanie złóż kopalin, zapewnienie sprzyjających warunków prawnych dla obecnych i przyszłych inwestorów oraz rozwój i unowocześnienie branży geologiczno-górniczej, oraz ochrona złóż kopalin.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA geologia węgiel ropa naftowa kopalnia soli