Polskie Radio
Section05
geologia

Studenckie Koło Naukowe "Ametyst G.E.M." - ludzie, którzy przewidują przeszłość

- Mineralogia to nauka, która cały czas się rozwija. Kiedy rozpoczynałem studia, znanych było od 2 700 do 3 tysięcy minerałów. Dziś jest ich ponad 5 tysięcy. To pokazuje, jak olbrzymi jest przyrost wiedzy mineralogicznej i ile jest jeszcze do odkrycia - mówi dr Rafał Siuda, opiekun Studenckiego Koła Naukowego "Ametyst G.E.M." na Uniwersytecie Warszawskim. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka NAUKA geologia minerały kamienie szlachetne hobby Martyna Matwiejuk

"Paradoks litu". Wydobycie surowca niezbędnego dla "zielonej energetyki" szkodzi przyrodzie

Plany cięcia emisji gazów cieplarnianych windują zapotrzebowanie na lit - kluczowy składnik baterii w telefonach komórkowych, pojazdach elektrycznych i magazynach energii ze źródeł odnawialnych. Wydobycie tego metalu, zwanego dziś "białym złotem",  zużywa zaś olbrzymie ilości wody oraz zanieczyszcza środowisko.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA geologia elektronika elektrośmieci Chiny ekologia infrastruktura ŚWIAT

Jak powstaje zorza polarna? Niecodzienna wystawa w Muzeum Ziemi PAN

Jakie informacje o polskich rzekach dają nam eksperymenty znacznikowe? W jaki sposób monitoruje się zjawiska sejsmiczne w naszym kraju? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziemy na najnowszej wystawie "Piękne i Bestie. Zjawiska przyrodnicze we współczesnych badaniach naukowych" w Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Domoradzki zorza polarna geologia Ziemia Muzeum Ziemi PAN Polska Akademia Nauk wystawa przyroda Arktyka

Skąd się biorą rekordy zimna na Ziemi?

W pełni lata na półkuli północnej odnotowujemy rekordowo wysokie temperatury w różnych regionach i krajach.  Tymczasem na półkuli południowej zima, która także ma swoje rekordy. Minęło właśnie 40 lat od zanotowania najniższej temperatury zarejestrowanej na Ziemi, tj. - 89,2 stopnia C. Miało to miejsce na Antarktydzie.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak klimat Antarktyda środowisko środowisko naturalne geologia układ słoneczny planety geografia morza oceany

Polityka surowcowa Polski. Główny geolog kraju: transformacja energetyczna wymusza aktualizację naszych działań

Na działania w ramach polityki surowcowej Polski zostało przeznaczonych 113 mln zł na 2023 r. i 136,7 mln zł na 2024 r. - poinformował pełnomocnik rządu ds. polityki surowcowej państwa Piotr Dziadzio. Dodał, że Polska ma podpisane memoranda na poszukiwania surowców m.in. z Mongolią i Kazachstanem.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Ministerstwo Klimatu i Środowiska energetyka bezpieczeństwo energetyczne geologia

Rzecznik rządu po posiedzeniu Rady Ministrów: przyjęto projekt ustawy o prawie geologicznym i górniczym

Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował, że Rada Ministrów przyjęła między innymi projekt ustawy o prawie geologicznym i górniczym. Jak mówił na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu, to jest projekt, który realizuje politykę surowcową państwa poprzez większą ochronę złóż kopalin w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Rząd RP Piotr Müller ustawa prawo geologia górnictwo rolnictwo

O Ziemi w Międzynarodowym Dniu Ziemi. Tajemnice naszej planety w warszawskim muzeum

Muzeum Ziemi jest wielodziałową placówką muzealną, która oprócz podstawowej misji, jaką jest gromadzenie zbiorów i ochrona dziedzictwa geologicznego, prowadzi prace badawcze i dokumentacyjne. Instytucja zajmuje się również popularyzacją nauk o naszej planecie i upowszechnianiem wiedzy przyrodniczej. Odwiedzenie muzeum podczas Światowego Dnia Ziemi (22.04) jest więc czymś oczywistym.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Michał Żołądkowski Ziemia geologia muzeum