Nauka

Heweliusz lada dzień wyruszy do Chin. Stamtąd poleci w kosmos

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2014 23:00
Heweliusz, drugi polski satelita naukowy, zakończył już testy w Centrum Badań Kosmicznych PAN (CBK PAN). Teraz jest pakowany, aby 3 sierpnia mógł wyruszyć w podróż na chiński poligon Taiyuan.
Pierwszy polski satelita naukowy Heweliusz. Uroczystość nadanie imienia Heweliusz jednemu z dwóch pierwszych polskich satelitów naukowych budowanych w ramach konsorcjum BRITE odbyła się w Centrum Badań Kosmicznych PAN w Warszawie.
Pierwszy polski satelita naukowy "Heweliusz". Uroczystość nadanie imienia "Heweliusz" jednemu z dwóch pierwszych polskich satelitów naukowych budowanych w ramach konsorcjum BRITE odbyła się w Centrum Badań Kosmicznych PAN w Warszawie. Foto: PAP/Grzegorz Jakubowski

Już 19 sierpnia zostanie wystrzelony w przestrzeń kosmiczną.

- W CBK zostały już zakończone wszystkie testy "Heweliusza" i jego wyrzutnika "Dragona" - informuje strona internetowa projektu Brite.

Heweliusz jest ostatnim z sześciu satelitów Brite, który wciąż czeka na swój start. W przestrzeni kosmicznej dołączy do pięciu pozostałych satelitów Brite. Od marca 2013 roku znajdują się w niej dwa austriackie satelity TugSat1 i UniBite, w listopadzie 2013 roku dołączył do nich polski Lem. Z kolei 19 czerwca tego roku rakieta Dniepr wyniosła z rosyjskiej bazy Jasny dwa kanadyjskie satelity: Toronto i Montreal.

Pierwotnie Heweliusz miał wystartować już pod koniec grudnia 2013 roku na rakiecie Long March 4B. Jednak niedługo przed planowanym jego wystrzeleniem brazylijski satelita wynoszony przez rakietę tego typu zamiast w kosmosie wylądował na Antarktydzie. Była to pierwsza awaria rakiety tego typu. Od tego czasu start Heweliusza przekładany był już kilkakrotnie.

Wszystkie satelity Brite za pomocą niewielkich teleskopów mają obserwować pulsowanie najjaśniejszych gwiazd. Należą one do nanosatelitów, czyli obiektów o bardzo małych rozmiarach. Ważą bowiem niecałe 7 kg i mają kształt kostki o boku wynoszącym ok. 20 cm. Dotychczas tak małe urządzenia wykorzystywano jako obiekty amatorskie i edukacyjne. Tymczasem satelity Brite jako pierwsze tak małe urządzenia mają swoje zadanie naukowe.

Umieszczone na wysokości 800 km, przez kilka lat będą prowadziły precyzyjne pomiary 286 najjaśniejszych gwiazd. Dzięki pracy sześciu satelitów Brite, naukowcy otrzymają informacje o wewnętrznej budowie gwiazd i o szczegółach procesów fizycznych zachodzących w ich wnętrzu, np. reakcjach termojądrowych, mieszaniu materii, transporcie energii z centrum ku powierzchni przez konwekcję i promieniowanie.

(ew/PAP-Nauka w Polsce)

Zobacz więcej na temat: NAUKA astronomia
Czytaj także

NASA zdradza, jak będzie szukała życia

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2014 20:00
Nowe teleskopy pomogą w poszukiwaniu śladów życia poza Ziemią, mówią eksperci NASA. Amerykańska agencja kosmiczna przedstawiła szczegółowe plany badawcze na konferencji w swej siedzibie, w Waszyngtonie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przed nami letni deszcz gwiazd. Zaczyna się aktywność Perseidów

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2014 12:00
Na niebie można będzie obserwować pierwsze meteory ze znanego i aktywnego roju Perseidów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wiemy, co stało się z kometą ISON

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2014 18:40
Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) opublikowała wyniki badań ostatnich chwil istnienia komety 2012/S1 (ISON). Miała być kometą stulecia, ale rozpadła się przy bliskim przejściu koło Słońca.
rozwiń zwiń