Polskie Radio
Section05
astronomia

Kometa Nishimura: pierwsza i prawdopodobnie ostatnia wizyta kosmicznego gościa

Oficjalnie nazywa się "obiekt C/2023 P1" i została odkryta niespełna miesiąc temu przez japońskiego astronoma-amatora Hideo Nishimurę. Teraz kometa "Nishimura", bo tak wg zwyczaju została ochrzczona, przelatuje koło Ziemi i jest najbliżej naszej planety. Będzie można ją zaobserwować jutro (13 września) nad ranem tuż przed wschodem słońca.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA NAUKA astronomia układ słoneczny kometa Ziemia słońce Witold Lazar Trójka kosmos

LunAres. W podróż na Księżyc wybierz się do Piły

W przeciwatomowym schronie, na terenie byłego wojskowego lotniska w Pile powstał habitat LunAres., w którym odbywają się symulacje kosmicznych misji na Marsa i na Księżyc. - To jedna z najbardziej zaawansowanych placówek tego typu na świecie i dowód na to, że w naszym kraju dużo dzieje się w sektorze kosmicznym, nawet jeśli tego nie widać na pierwszy rzut oka - mówi Katarzyna Ignatowicz, kontrolerka misji LunAres.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka NAUKA kosmos badania lot na Księżyc astronomia Kamil Jasieński

Superpełnia Księżyca – już dziś nad naszymi głowami zaświeci Blue Moon. Następny dopiero w 2037 roku

Na nocnym niebie będzie można zobaczyć superpełnię. Z 30 na 31 sierpnia będziemy obserwować drugą pełnię tego miesiąca. Księżyc znajdujący się wyjątkowo blisko Ziemi wyda nam się większy i bardziej pomarańczowy niż zwykle. Zjawisko nazywane jest Blue Moon, co tłumaczyć można jako Niebieski Księżyc.
Zobacz więcej na temat:  Trójka księżyc astronomia Piotr Firan niebo

"10 kroków na Księżyc". Za nami II etap kosmicznego konkursu

Konkurs "10 kroków na Księżyc" organizowanego w ramach audycji "Lato z Radiem" jest już na półmetku. Za uczestnikami drugi etap, w ramach którego specjaliści z placówki badawczej Lunares Space mogli lepiej poznać ich umiejętności i osobowość. Z końcem miesiąca dowiemy się natomiast, kto weźmie udział w symulacji podróży w kosmos.
Zobacz więcej na temat:  kosmos Lato z Radiem 2023 astronomia Patryk Bedliński

Teleskop Webba sfotografował kosmiczny znak zapytania. Złudzenie, układ gwiazd a może coś innego?

Wiadomo, że kosmos jest pełen zagadek, a ludzkość stawia dopiero pierwsze kroki na drodze do ich wyjaśnienia. I chyba nic nie wyraża tego dosadniej, niż kosmiczny znak zapytania, którego zdjęcie wykonał Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba krążący wokół Ziemi. Czy to tylko złudzenie optyczne, przypadkowy układ gwiazd i galaktyk, czy może obca cywilizacja chce nas o coś zapytać?   
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA kosmos Wszechświat astronomia Teleskop Jamesa Webba NAUKA NASA Monika Suszek Radosław Nałęcz Trójka

Polski astronauta poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną. "Proces rekrutacyjny był dosyć długi"

Polski astronauta weźmie udział w misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej - poinformowało ministerstwo rozwoju i technologii. W piątek szef resortu Waldemar Buda podpisał porozumienia w tej sprawie z Europejską Agencją Kosmiczną oraz amerykańską firmą działającą w branży kosmicznej - Axiom Space. Do zadań Polaka będzie należało testowanie najbardziej zaawansowanych technologii polskich przedsiębiorców oraz realizacja eksperymentów i programu edukacyjnego skierowanego do uczniów.
Zobacz więcej na temat:  kosmos Ministerstwo Rozwoju technologie astronomia astronautyka Waldemar Buda esa NASA

W sierpniu warto patrzeć w niebo. Uwaga, nadlatują Perseidy!

Sierpień to jeden z najlepszych miesięcy na obserwowanie sklepienia niebieskiego. Dwie pełnie, zjawisko superksiężyca, spadające gwiazdy: naprawdę jest wiele fantastycznych powodów, by w ostatnim miesiącu wakacji zadzierać głowę i, jeśli tylko będą odpowiednie warunki pogodowe, wpatrywać się w nocne niebo.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Michał Żołądkowski astronomia niebo gwiazdy perseidy pełnia księżyca Przemysław Lis Witold Lazar Rafał Grabiański

Rok Mikołaja Kopernika. Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii z wizytą w Molatach na Litwie

Rok 2023 został ogłoszony przez Senat RP Rokiem Mikołaja Kopernika. Przypada w nim 550. rocznica urodzin i 480. rocznica śmierci wielkiego polskiego astronoma. Jest to świetna okazja by lepiej poznać sylwetkę genialnego uczonego, który „wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię“ – jego liczne zainteresowania, dokonania i przełomowe odkrycia naukowe.
Zobacz więcej na temat:  Mikołaj Kopernik astronomia Litwa Instytut Polski Ministerstwo Spraw Zagranicznych