Powstanie Warszawskie

Fakty i mity

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2009 08:00
Przez całe lata powstała ogromna literatura na temat Powstania Warszawskiego, jednak problematyka dotycząca tamtych wydarzeń tylko pozornie została wyczerpana.
Audio
  • Rozmowa Olgi Branieckiej z Kazimierzem Krajewskim, współautorem książki "Powstanie Warszawskie. Fakty i mity", wydanej przez IPN.
Powstanie warszawskie. Ludność cywilna Woli prowadzona ulicą Wolską, przypuszczalnie w pierwszych dniach sierpnia podczas tzw. Rzezi Woli. Budynek po lewej stronie ulicy to Wolska 64. Wikipediacc. Źr. Bundesarchiv
Powstanie warszawskie. Ludność cywilna Woli prowadzona ulicą Wolską, przypuszczalnie w pierwszych dniach sierpnia podczas tzw. Rzezi Woli. Budynek po lewej stronie ulicy to Wolska 64. Wikipedia/cc. Źr. Bundesarchiv

Są tematy, które nadal czekają na opracowanie. Książka wydana przez IPN "Powstanie Warszawskie. Fakty i mity", pod redakcją Kazimierza Krajewskiego i Tomasza Łabuszewskiego, poświęcona została tematom mało znanym, przekłamanym, bądź zapomnianym.

Jak wyglądał rzeczywisty udział komunistów w powstaniu? Prawda i mity o roli Ukraińców w zwalczaniu powstania. Powojenne represje wobec uczestników zrywu. Stalin, a powstanie. To tylko nieliczne z wątków poruszonych w książce.

Zapraszamy do wysłuchania audycji z cyklu "Tajna Historia Polski". Z Kazimierzem Krajewskim współautorem publikacji IPN rozmawia Olga Braniecka.