X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Kultura

Najdziwniejsze przemowy oscarowe. To zapisało się w historii Akademii

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2019 09:32
Większość oscarowych wystąpień to starannie przygotowane, kwieciste monologi, bogate w podziękowania dla najbliższych i współpracowników. Jak jednak pokazuje historia, nawet największym gwiazdom zdarzały się wpadki. Przypominamy "najbardziej oryginalne" przemówienia w historii Akademii.
Twórcy filmu Moonlight podczas gali rozdania Oscarów
Twórcy filmu "Moonlight" podczas gali rozdania OscarówFoto: PAP/EPA/AARON POOLE / AMPAS

1. "Afera kopertowa" (2017)

W 2017 roku wypadek, który przydarzył się ekipie organizacyjnej, stał się jedną z najgłośniejszych afer w historii Akademii ostatnich lat. Kuriozalne było w tym wystąpieniu wszystko: od skonsternowanych Faye Dunaway i Warrena Beatty'ego wyczytujących błędnie "La La Land" jako zwycięzcę w kategorii "Najlepszy film”, zagubionych prowadzących, po coraz większy tłum, który gromadził się na scenie.

2. James Cameron cytuje scenariusz własnego filmu

Uwaga dla wszystkich przebojowych reżyserów: powstrzymaj się od cytowania własnego filmu w swoim wystąpieniu. A jeśli już to zrobisz, daruj sobie serię dzikich skowytów.
Złośliwi twierdzili, że, że gdyby "Avatar" wygrał w kategorii "Najlepszy film”, James Cameron, żeby przebić wystapienie z 1998 roku, powinien przemówić w języku Na'vi.

3. Nadzwyczajny entuzjam Cuby Gooding Jr.

Przyznanie statuetki dla wielu aktorów i twórców filmowych jest dużym przeżyciem. Tak było i w przypadku Cuby Gooding Jr., który w 1996 roku odbierał nagrodę w kategorii "Najlepszy aktor drugoplanowy" za rolę w filmie "Jerry Maguire". Choć autentyczny entuzjazm nie był niczym dziwnym, zaskoczył publiczność podskakując i krzycząc na dźwięk dający sygnał o kończącym się czasie podziękowań.

4. Emma Thompson żali się Jane Austin

W 1995 roku aktorka odbierała nagrodę za "Najlepszy scenariusz adaptowany" do filmu "Rozważna i romantyczna", który powstał na podstawie powieści Jane Austen. Odbierając Złoty Glob zamiast przemówienia aktorka postanowiła odczytać list napisany w stylu słynnej pisarki. Podczas oscarowej ceremonii postanowiła pójść o krok dalej i podzieliła się z audytorium informacją, że odwiedza grób Austin opowiadając jej o swoich rozterkach. 

5. Cher dziękuje makijażystce

Próżność to cecha, która kojarzy się z celebrytami, a Cher bezlitośnie potwierdziła ten stereotyp w swoim przemówieniu z 1987 r. kiedy odbierała nagrodę dla "Najlepszej aktorki za rolę w filmie "Wpływ księżyca", dziękując… swojej makijażystce, fryzjerowi, asystentowi i "kobiecie, która pomogła nauczyć jej się mówić z brooklyńskim akcentem", bez wyraźnego podziękowania dla reszty ekipy filmowej.

6. Przemówienie niemej gwiazdy

W 1972 roku publiczność oscarowej ceremonii z niecierpliwością czekała na pojawienie się Charilego Chaplina, który odbierał nagrodę specjalną za całokształt twórczości. Gwiazdor kina niemego musiał mieć przecież przygotowane przemówienie. Obecni na gali wspominają to spotkanie jako wyjątkowe. Niektórzy z nich po raz pierwszy mogli zobaczyć (i usłyszeć) aktora na żywo.


7. Alfred Hitchcock: Dziękuję, to prawda

"Hitch" znany był w środowisku filmowym jako dziwny człowiek i jeśli o tym nie wiedzieliście, ale widzieliście któryś z jego filmów, to nie powinno was to dziwić. Jego podziękowania za przyznaną w 1968 roku nagrodę były równie osobliwe. Zanim reżyser pojawił się na scenie przez niemal dwie minuty był przez prowadzących obsypywany pochwałami. W odpowiedzi zgodził się jedynie przedmówcami kwitując ich wypowiedzi krótkim "Dziękuję, rzeczywiście”, po czym opuścił scenę.


8. Klątwa Jane Fondy

Choć Alfred Hitchcock zdobył miano najoszczędniejszego oscarowego mówcy, to warto przypomnieć, że w trakcie tej samej gali w 1971 roku uprzedziła go Jane Fonda, która odbierała nagrodę dla "Najlepszej aktorki" za rolę w filmie "Klute". Zanim opuściła scenę ze statuetką powiedziała: "Mogłabym powiedzieć wiele, ale zostawiam to na inną okazję. Dziś mówię tylko dziękuję". W ten sposób zapoczątkowała trend, który krytycy nazwali "klątwą Jane Fondy", czyli bardzo zwięzłymi podziękowaniami zwycięzców gali.


10. "Kochacie mnie! Naprawdę mnie kochacie!"

Przemówienie Sally Fields z 1985 roku zapisało się złotymi zgłoskami w historii najdziwniejszych przemówień i doczekało licznych parodii (Jim Carrey odtwarza słynne podziękowania w jednej ze scen filmu "Maska"). Niewiele osób pamięta, ale ta, jedna z najczęściej wspominanych mów oscarowych, to tak naprawdę cytat z jednej z poprzednich ról aktorki. W jednej ze scen wypowiada słynne: "Lubisz mnie, lubisz mnie!".

11. "Alright, alright, alright"

W 2013 roku Matthew McConaughey odebrał statuetkę dla "Najlepszego aktora" za rolę w filmie "Witaj w klubie".
Jego przemówienie nie było jednak tak spektakularne, jak filmowa kreacja. Na scenie przyznał m.in., że wzorem dla niego będzie… "on sam za 10 lat", a wystąpienie spuentował słynnym "W porządku, w porządku, w porządku", które błyskawicznie wtopiło się w slang Amerykanów i dało wystąpieniu status kultowego.

12. Kontrowersyjna Angelina Jolie

Angelina Jolie w przeszłości znana była z wielu kontrowersyjnych kometarzy. Jednym z nich było niewątpliwie jej wystąpienie z 1999 roku,  kiedy odbierała nagrodę dla "Najlepszej aktorki drugoplanowej" za rolę w "Przerywanej lekcji muzyki". W swoim oscarowym przemówieniu zadeklarowała swoje gorące uczucia do brata, Jamesa wprawiając audytorium w spore zakłopotanie. 

13. Polityczny manifest Vanessy Redgrave

Podczas rozdania Oscarów w 1977 roku Vanessa Redgrave została nominowana do Oscara za rolę w filmie "Julia". Zagrała w nim kobietę mocno zaangażowaną we wczesny opór wobec kiełkującego europejskiego faszyzmu. W tym samym roku aktorka sfinansowała i wyreżyserowała film dokumentalny pt. "Palestyńczyk", który wywołał duże kontrowersje zwłaszcza w środowisku żydowskim. Członkowie Ligi Obrony Żydów tuż przed ceremonią publicznie spalili jej wizerunek. Redgrave nie wycofała swoich poglądów nawet w trakcie gali. Wygłosiła jedno z najbardziej otwartych politycznie przemówień w historii Akademii.

14. "Już raz się zamknęłam i myślę, że zrobię to ponownie"

Przywykliśmy, że mowa oskarowego zwycięzcy składa się z wielominutowych podziękowań współpracownikom i osobom, których praca złożyła się na fimowy sukces. Inaczej do tej sprawy podeszła aktorka Jane Wyman, która otrzymała statuetkę w kategorii "Najlepsza aktorka" za rolę głuchoniemej kobiety w dramacie "Johnny Belinda". Po odebraniu statuetki powiedziała: "Naturalnie jestem ogromnie wdzięczna za wyróżnienie, ale otrzymałam je za trzymanie gęby na kłódkę i myślę, że teraz zrobię to ponownie"

15. Skradziony Oscar

W 1937 roku aktora Alice Brady nie mogła uczestniczyć w ceremonii wręczenia Oscarów, aby przyjąć nagrodę aktorki drugoplanowej za rolę w "W starym Chicago", ponieważ w tamtym czasie była już w zaawansowanym stadium raka. Po statuetkę zgłosił się nieznany mężczyzna. Akademia przekazała mu nagrodę, ponieważ wszyscy zebrani byli przekonali, że został wskazany przez gwiazdę do jej odebrania, ale było zupełnie inaczej. Człowiek zniknął razem ze statuetką i już nigdy więcej go nie widziano.

aaspeechesdb.oscars.org/complex.com/ac/kul

Zobacz więcej na temat: Oscary 2019 KULTURA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni