Pekin 2015

Pekin 2015: światowa lekkoatletyka się zmienia

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2015 12:37
- Momentami człowiek nie wierzy patrząc to co dzieje się na stadionie w Pekinie. W pierwszej kolejności niedowierzanie jak się ogląda to co wyrabiają Rosjanie lub raczej to czego nie wyrabiają - relacjonuje Tomasz Gorazdowski z radiowej Trójki, wysłannik Polskiego Radia na lekkoatletyczne mistrzostwa świata w Pekinie.
Pekin 2015: światowa lekkoatletyka się zmienia
Foto: EPA/DIEGO AZUBEL

Zdobyli do tej pory tylko jeden medal. Jeden!!! Srebrny. A przecież jeszcze niedawno Rosja to była potęga.

Nie za bardzo idzie Amerykanom. Mają do tej pory tylko jedno złoto, choć medali 9. A my już medali mamy 5 i w drodze są następne.

Światowa lekkoatletyka się zmienia. Zastanawiająca, choć nie zadziwiająca jest znakomita postawa Kenijczyków. Jeszcze nie tak dawno wiadomo było, że rządzą w biegach długich i najdłuższych. Od jakiegoś jednak czasu kenijscy sportowcy pokazują, że mogą wygrywać w dyscyplinach w których do tej pory ich nie było.

Nicolas Bett wygrał tu w Pekinie bieg na 400 merów przez płotki. Kto kiedyś słyszał o kenijskich plotkarzach? To pierwszy w historii mistrzowski medal Kenijczyka w biegu poniżej 800 metrów.

Jeszcze większym zaskoczeniem jest zwycięstwo w konkursie rzutu oszczepem. Julis Yego przyjeżdżał do Pekinu z najlepszym rezultatem w tym roku, to nie była niespodzianka, ale mówi o trendzie. Facet, którzy uczył się rzucać oszczepem oglądając filmiki na YouTubie może zainspirować tysiące młodych kenijskich sportowców. Idzie nowe. Jednak... tu w Pekinie dwie kenijskie biegaczki zostały złapane na dopingu. Gdzie drwa rąbią, tam wióry lecą.

Z Pekinu Tomasz Gorazdowski,

Tomasz Gorazdowski opisuje wydarzenia w "Ptasim Gnieździe", sprawdza także co się dzieje poza stadionem. Jego relacji można słuchać w Programie 3 Polskiego Radia  - rano w audycji Zapraszamy do Trójki - ranek (godz. 06.00-09.00), po południu w audycji Zapraszamy do Trójki - popołudnie (godz.16.00-19.00). Ponadto w audycji "Trzecia Strona Medalu" (23 i 30 sierpnia, godz. 17.00-19.00).

bor