Narodowe Czytanie 2015

Jan Peszek

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2015 16:44
Aktor, reżyser, wykładowca PWST w Krakowie, prowadzi warsztaty aktorskie m.in. w Europie i Japonii.
Jan Peszek
Jan PeszekFoto: fot. Wojciech Dorosz

W następnych latach pracował m.in. w łódzkim Teatrze Nowym i krakowskim Starym Teatrze, a w ostatnich latach regularnie pojawiał się na scenach warszawskich (Teatr Narodowy i Teatr Rozmaitości).

W swoim dorobku ma role u najsłynniejszych polskich reżyserów teatralnych: Jerzego Krasowskiego, Kazimierza Dejmka, Mikołaja Grabowskiego, Jerzego Jarockiego, Krystiana Lupy, Michała Zadary czy Grzegorza Jarzyny.

Jest laureatem wielu prestiżowych nagród (m.in. nagroda Wojewody Wrocławskiego za realizację i wykonanie "Scenariusza dla trzech aktorów" Schaeffera w 1987 r., "Złoty Wawrzyn Grzymały" w 1994 r., Nowy Jork - I Festiwal Sztuk Wschodnioeuropejskich - nagroda za występ w "Scenariuszu dla jednego aktora" wg tekstu B. Schaeffera w 1995 r.)
W 1990 roku otrzymał nominację do Złotych Lwów w kategorii Najlepsza drugoplanowa rola męska, za film „Pożegnanie jesieni”.

W 2005 roku był nominowany do Orła za film „Ubu król” w kategorii Najlepsza główna rola męska. W 2014 roku otrzymał dwa odznaczenia:
Złoty Medal „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis” oraz Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski za "wybitne zasługi dla polskiej kultury, za osiągnięcia w pracy twórczej i działalności artystycznej".

Zobacz więcej na temat: Jan Peszek