Polskie Radio
Section05
Jan Peszek

Andrzej Chyra: sztuka jest po to, żeby pozwolić nam lepiej zobaczyć świat

Gościem audycji "Po drugiej stronie lustra" był aktor i reżyser Andrzej Chyra. Pretekstem do spotkania i rozmowy o istocie aktorstwa oraz pasji do sztuki są premiera spektaklu "Elizabeth Costello" z Nowego Teatru w Warszawie w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego oraz premiera "Filmu dla kosmitów". 
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Chyra Martyna Podolska aktorstwo TEATR spektakl premiera film polski Maja Ostaszewska Magdalena Popławska Jan Peszek

Jan Peszek o największym paradoksie teatru: tylko wtedy aktor ma władzę

– Każda sytuacja w relacji widz – aktor jest dopuszczalna, o ile nie przekracza się pewnych granic, ale też jeśli jest ona żywa. Aktor działa wtedy, kiedy jest naprawdę tu i teraz. To jest taki paradoks teatralny, który polega na tym, że my, grając kompletnie nie siebie, musimy, obdarzając te postaci swoim temperamentem, inteligencją, wrażliwością, być absolutnie wiarygodni. Tylko wtedy stwarzamy sytuację, zupełnie fikcyjną, która się dzieje naprawdę – mówi Jan Peszek. 
Zobacz więcej na temat:  Jan Peszek Magda Kuydowicz Malwina Kiepiel Trójka KULTURA TEATR aktorstwo

„Po prostu przyjaźń” już wkrótce w kinach

- W przypadku filmu „Po prostu przyjaźń” nie do końca było wiadomo czy jest to komedia czy obyczaj, bo opowiadamy w nim o poważnych sprawach – powiedział w Rozmowie Kulturalnej aktor Marcin Perchuć. Film w reżyserii Filipa Zylbera przedstawiający grupę przyjaciół, których relacje zostają wystawione na niejedną próbę, wchodzi na ekrany polskich kin 6 stycznia.
Zobacz więcej na temat:  film polski kino marcin perchuć krzysztof stelmaszyk Anna Polony Piotr Fronczewski Jan Peszek Sonia Bohosiewicz maciej zakościelny