Section00
Katyńhp copy
Section06
Czapski - świadek Katynia Generał Władysław Anders mianował Józefa Czapskiego "szefem poszukiwań żołnierzy i oficerów zaginionych". Posłuchaj, jak przebiegała jego misja w latach 1941-1942.
W Starobielsku

O pobycie w Starobielsku, atmosferze panującej w obozie i nadziei na uwolnienie z rąk Sowietów.

W armii Andersa

Zwolnienie z obozu, spotkanie z Władysławem Andersem. Rozkaz generała o rozpoczęciu poszukiwań zaginionych oficerów.

W drodze do Moskwy

Podróż do Moskwy i próba spotkania z Ławrientim Berią, szefem NKWD.

W kazachstańskim Czkałowie

Spotkanie z komendantem GUŁagu gen. Wiktorem Nasiedkinem, próba wydobycia informacji o polskich jeńcach.

W poszukiwaniu oficerów

Wizyta w moskiewskim NKWD, brak informacji o zaginionych polskich oficerach. Fiasko poszukiwań.

Section08
Katyńskie biografie Radiowy cykl Edyty Poźniak i Witolda Banacha. Autorzy audycji spotkali się z rodzinami ofiar zbrodni katyńskiej. Prezentujemy zapis ich rozmów nagranych w 2010 roku.
Ostatnio dodane
Kapitan Jakub Wajda

- O tym co się stało z moim ojcem dowiedzieliśmy się z niemieckich gazet, z listy nazwisk oficerów wydobytych z grobu – opowiadał Andrzej Wajda (PR, kwiecień 2010)

Podporucznik Maksymilian Edward Białowiejski

- Ojciec dostał powołanie do Równego, bo był ułanem krechowieckim. Z mamą odwiozłam mego tatę na stację - wspominała Taida Białowiejska. (PR, 13.04.2010)

Porucznik Stanisław Felicki

- Ostatni raz widzieliśmy ojca w nocy 9 września 1939. Pamiętam go odchodzącego szosą, widać było, że się modlił - opowiadał Stanisław Felicki. (PR, 9.04.2010)

Porucznik Stefan Sobolewski

- Prosiłam ojca, żeby został. Odpowiedział: "córeczko, ja jestem oficerem i mam swój przydział, ale my jeszcze się spotkamy" – mówiła Teresa Gładkowska. (PR, 8.04.2010)

Kapitan Zygmunt Szklarzewski

- Strona sowiecka na procesie w Norymberdze, przypisując ten mord Niemcom, przyznała, że był to mord ludobójczy - wspominała córka Maria Szklarzewska. (PR, 5.04.2010)

Major Rudolf Geyer

- Nie pamiętam, co ojciec powiedział do nas, ale wiem, że do mamy powiedział: "Bądź dzielna" - wspominają córki majora - Jadwiga Strąk i Krystyna Geyer. (PR, 6.04.2010)

Kapitan Maksymilian Zagierski

- Ojciec był moim przyjacielem i brakowało mi go przez całe życie. Mama nie wierzyła, że zamordowali go Rosjanie - mówił Przemysław Zagierski (PR, 15.04.2010)

Prokurator Władysław Zajączkowski

- Nam nie wolno było mówić o Katyniu. W życiorysie pisało się: "Urzędnik sądowy, zginął w czasie wojny" - wspominał syn, Andrzej Zajączkowski. (PR, 4.04.2010)

Porucznik Czesław Wolański

- Nie mam nic, co dotyczyłoby stryja. Kartki z Kozielska nie doszły, a zdjęcia i listy spłonęły w Powstaniu Warszawskim - powiedział Ludwik Wolański. (PR, 17.04.2010)

Porucznik Leon Hofman

- Długo myślałem, że może on żyje, że może wróci skoro nie ma go na żadnej liście zamordowanych w Charkowie - opowiadał syn, Grzegorz Hofman. (PR, 18.04.2010)

Podporucznik Stanisław Dionizy Dela

- Nie wiadomo było, co stało się z ojcem. Mieliśmy nadzieję, że żyje. Ciągle na niego czekałam, wyobrażałam sobie, że wróci - mówiła Zofia Stawowczyk. (PR, 19.04.2010)

Podporucznik Franciszek Kacprzak

- Brat napisał tylko raz do żony z obozu w Kozielsku, że bardzo tęskni i że pewnie niedługo już będą razem - słyszymy we wspomnieniu Tadeusza Kacprzaka. (PR, 8.05.2010)

Podpułkownik Borys Fournier

- Z Kozielska przyszło kilka kart. Wiedzieliśmy, że zima była wtedy ostra. Ojciec prosił o suchary, o sweter - wspominała Maria Fournier-Buńda. (PR, 20.04.2010)

Porucznik Adam Sułkowski

- Nie mogę się z tym pogodzić, przecież nie byliśmy w stanie wojny z Rosją. Rosjanie nie cierpieli wolnych narodów - komentowała żona Danuta Kraczkiewicz. (PR, 3.04.2010)

Kapitan Edward Łopatto

- Przyszli po ojca nad ranem, ja wtedy spałem. Powiedzieli, że zabierają go tylko na chwilę. I tak kontakt z ojcem się urwał - mówił Janusz Łopatto. (PR, 7.05.2010)

Kapitan Ludwik Pieńkowski

- Ostatnie słowa, jakie usłyszałem od ojca brzmiały: "Tadeusz, opiekuj się matką". Potem już o ojcu nie wiedziałem nic - wspominał Tadeusz Pieńkowski. (PR, 1.05.2010)

Porucznik Wincenty Wołk

- Katyń zaważył na całym moim życiu. Nie mogę zrozumieć tego mordu. Wcale nie myślę im wybaczać - powiedziała Ojcumiła Wołk, żona Wincentego. (PR, 30.04.2010)

Kapitan Antoni Brodnicki

- Twarzy ojca nie pamiętam. Pamiętam, jak mnie brał na kolana. Potem mi tego brakowało - mówiła Maria Brodnicka, córka oficera zamordowanego w Charkowie. (PR, 29.04.2010)

Pułkownik Konstanty Drucki-Lubecki

- Ojciec zamykał się w gabinecie i studiował historię. Bardzo go kochałam. Jedyną pamiątką po nim jest list z października 1939 - mówiła Teresa Dangel. (PR, 28.04.2010)

Porucznik Stanisław Jakubicz

- Podczas ekshumacji grobów w Katyniu w 1943 roku znaleziono szczątki ojca, jego dowód osobisty, rzeczy, notatki - wspominał Andrzej Jakubicz. (PR, 27.04.2010)

Podporucznik Kazimierz Grabowski

- Tata wierzył, że wojna szybko się skończy i że szybko do nas wróci. Napisał z Kozielska optymistyczny w wyrazie list - opowiadał Wojciech Grabowski. (PR, 26.04.2010)

Prawnik Lech Antoni Buthner-Zawadzki

"Pamiętajcie, że myślą jestem zawsze z wami" - napisał ojciec na drugiej i ostatniej kartce ze Starobielska - powiedział Marcin Buthner-Zawadzki. (PR, 23.04.2010)

Porucznik Stefan Erchard

- Ojciec często ciągnął mnie na sankach. Do sprawców tej zbrodni mam ogromny żal, bo pozbawili mnie dzieciństwa - stwierdził Gustaw Erchard. (PR, 21.04.2010)

Przodownik policji Michał Adamczyk

- Tata nie wiedział, że się urodziłam. A my przez 50 lat nie wiedziałyśmy, że go zamordowano - wspominały ojca Irena Erchard i Krystyna Krzyszkowiak. (PR, 22.04.2010)

Porucznik Marian Jerzy Sitarski

- Ostatni list ojca był z lutego 1940 roku. Potem była głucha cisza, a później myśmy z matką znalazły się w Kazachstanie - opowiadała Ewa Sitarska. (PR, 10.05.2010)

Przodownik policji Piotr Spryś

- Dowiedzieliśmy się od brata, że ojca wywieźli w nieznanym kierunku razem z innymi umundurowanymi. Wywieziono ich do Ostaszkowa - mówiła Maria Rek. (PR, 9.05.2010)

Podporucznik Janina Lewandowska

- Wspaniała dziewczyna, wysportowana, inteligentna - córkę gen. Józefa Dowbora-Muśnickiego, zamordowaną w Katyniu wspominają Anna i Jan Grajkowie. (PR, 12.05.2010)

Starszy posterunkowy Szymon Tomaszewski

- Początkowo mieliśmy jakąś nadzieję, że może ojciec przeżył, że może wyszedł z armią gen. Andersa - wspominał Artur Tomaszewski. (PR, 11.05.2010)

Podporucznik Józef Zięcina

- Mama nie chciała mnie tym obarczać. Małemu, pięcioletniemu dziecku nie można mówić, że ktoś zamordował jego ojca - powiedziała Ewa Zięcina. (PR, 13.05.2010)

Podpułkownik Stanisław Rodowicz

- Ostatni raz widziałem go przed rozpoczęciem wojny. Tak naprawdę nigdy się nie pożegnaliśmy - opowieść Władysława Rodowicza o ojcu i liście katyńskiej. (PR, 14.05.2010)

Karol, Franciszek, Bronisław - bracia Korzelscy

- Zawsze były ukrywane te fakty. Mówiło się, że ci oficerowie byli rozstrzelani jako wrogowie narodu - opowiadała mieszkająca we Lwowie Lidia Rozhok. (PR, 16.05.2010)

Kapitan Teodor Władysław Drabarek

- Ojciec nachylił się nade mną, ucałował i powiedział, bym opiekował się mamą. Potem się już nigdy nie widzieliśmy - wspominał syn Juliusz Drabarek. (PR, 2.05.2010)

Pierwsze ekshumacje w Katyniu - marzec 1943
Mord w Katyniu
Mord w Katyniu "Mord w Katyniu" - niemiecki dokument odnaleziony w prywatnych zbiorach kard. Stefana Wyszyńskiego przez pracowników Archiwum Archidiecezjalnego Warszawskiego i Muzeum Jana Pawła II. więcej
Józef Mackiewicz "Sprawa mordu katyńskiego"
Józef Mackiewicz odsłania kulisy mordu katyńskiego W 1943 roku autor, na zaproszenie niemieckie i za zgodą polskiego podziemia, jedzie do Katynia. Jest świadkiem ekshumacji zwłok polskich oficerów. W 1948 roku ukazuje się pierwsza książka o sowieckiej zbrodni. więcej
Józef Mackiewicz odsłania kulisy mordu katyńskiego
Section10
Z Archiwum Polskiego Radia
Ostatnio dodane
Dokumenty katyńskie

Czy istnieje szansa na uzyskanie od Rosji wszystkich dokumentów dotyczących zbrodni katyńskiej? Rozmowa Roberta Kantereita z Witoldem Wasilewskim z IPN. (PR, 9.04.2010)

Prawda i pojednanie?

- W powszechnej świadomości Rosjan Katyń nie funkcjonuje - audycja Ernesta Zozunia o polsko-rosyjskim sporze wokół mordu na polskich oficerach w Katyniu. (PR, 7.04.2010)

W 70. rocznicę zbrodni katyńskiej

Rozmowa Marcina Zaborskiego z historykami - Andrzejem Krzysztofem Kunertem i Maciejem Korkuciem oraz z socjologiem Andrzejem Szpocińskim. (PR, 6.04.2010)

"Janka. Anatomia zbrodni"

Reportaż Bożeny Falkowskiej o porucznik Janinie Lewandowskiej, córce generała Józefa Dowbor-Muśnickiego, jedynej kobiecie zamordowanej w Katyniu. (PR, 3.11.2008)

Prawda wydobywana z ziemi

- Byłem świadkiem otwarcia pierwszej zbiorowej mogiły i wydobycia pierwszych szczątków z grobów w Miednoje - mówił Stanisław Mikke. (PR, 29.03.2005)

"Katyń do dziś jest problemem Rosjan"

- Większe otwarcie w sprawie katyńskiej może być miernikiem stopnia demokratyzacji Rosji - powiedział Janusz Kurtyka, prezes IPN w 70. rocznicę zbrodni. (PR, 8.04. 2010)

Historia pewnego listu

- List ten pisał ojciec 29 listopada 1939 roku w Kozielsku - wspomnienia Alicji Patey-Grabowskiej, córki oficera zamordowanego w Katyniu. (PR, 2004)

Śladami więźniów Ostaszkowa

- W Miednoje spoczywają ci, których uwięziono w Ostaszkowie. Zabili ich Rosjanie, bo wojska niemieckie nigdy tu nie dotarły - mówił Stanisław Mikke. (PR, 29.03.2005)

Polskie drogi

- Przetrwałem, mimo że ojciec zginął w Katyniu - mówił Wiesław Adamczyk, autor książki "Kiedy Bóg odwrócił wzrok" w rozmowie z Dariuszem Bugalskim. (PR, 2010)

Setki czaszek, sterty zrudziałej odzieży

Stanisław Mikke opowiada o swoich doświadczeniach związanych z udziałem w ekshumacjach prowadzonych w latach 90. XX wieku w Charkowie i Miednoje. (PR, 29.03.2005)

Cztery bratnie mogiły

- Szukaliśmy mogił 4,5 tysiąca oficerów zamordowanych w 1940 roku - Stanisław Mikke opowiada o pierwszych polskich pracach ekshumacyjnych w Katyniu. (PR, 29.03.2005)

"Tajemnica czaszki z Katynia"

- Widziałem tysiące trupów ubrane w polskie mundury z premedytacją pomordowanych strzałem w tył głowy - słyszymy w reportażu Anny Sekudewicz. (PR, 17.09.2007)

Ocalony z Ostaszkowa

- Ojciec był pewien, że koledzy, którzy z nim byli w Ostaszkowie zginęli w Katyniu - wspominała córka Stefana Suchego w audycji Barbary Grębeckiej. (PR, 9.09.1990)

"Prawda upokorzona"

Audycja Barbary Grębeckiej. Dramatyczna droga ku prawdzie w sprawie mordu w Katyniu w 1940 roku, zmagania z rosyjską prokuraturą, komentarze historyków. (PR, 7.04.2006)

Ostatnia ofiara Katynia

- On by żył do dzisiaj, gdyby nie zaangażował się tak w sprawę katyńską - wspomnienie o księdzu Stefanie Niedzielaku, współzałożycielu Rodzin Katyńskich. (PR, 17.11.1992)

Prawda ukrywana przez lata

- W naszej wiedzy na temat zbrodni katyńskiej są bardzo wyraźne luki - mówił historyk prof. Wojciech Materski. Audycja dokumentalna Barbary Grębeckiej. (PR, 24.11.2003)

Ks. Zdzisław Peszkowski - cudem ocalony

Rozmowa z kapelanem rodzin katyńskich ks. Zdzisławem Peszkowskim o pierwszych transportach śmierci z polskimi jeńcami przetrzymywanymi w obozach ZSRS. (PR, 9.04.2005)

Józef Janik - policjant z Blachowni

Tomasz Janik opowiada o tym, jak odnalazł nazwisko dziadka na liście NKWD. Do dziś jednak nie poznał miejsca jego pochówku. Audycja Barbary Grębeckiej. (PR, 1.11.2000)

Katyńska lampka pamięci

- Mój ojciec, Alfred Sobczuk był lekarzem, kapitanem zagarniętym razem ze szpitalem wojskowym - opowieści dzieci oficerów zamordowanych w 1940 przez NKWD. (PR, 1.11.2000)

"Sprawa mordu katyńskiego"

- Mackiewicz napisał nie tylko rzecz o katyńskiej zbrodni, ale przenikliwą pracę o istocie komunizmu - mówiła Anna Lisiecka, autorka audycji. (PR, 6.04.2010)

"Katyń 1940" - album Polskiego Radia

Audycja Anny Lisieckiej poświęcona zbrodni katyńskiej w związku z wydaniem okolicznościowego albumu z dokumentalnymi nagraniami Polskiego Radia. (PR, 8.04.2008)

"Katyń - pamiętam"

Reportaż Krzysztofa Wyrzykowskiego. Rekonstrukcja zdarzeń na podstawie relacji świadków zbrodni: ks. Zdzisława Peszkowskiego i Hieronima Bartoszewskiego. (PR, 8.11.2007)

"Katyń – dokumenty zbrodni"

Audycja Iwony Smolki o publikacji Naczelnej Dyrekcję Archiwów Państwowych, przygotowanej w oparciu o dokumenty przekazane przez stronę rosyjską. (PR, 23.04.1998)

Z rozkazu Stalina

- Katyń jest przede wszystkim znakiem polskiej podległości komunizmowi - mówił Zbigniew Gluza z Ośrodka KARTA w audycji Anny Lisieckiej. (PR, 13.04.2005)

Józef Mackiewicz - świadek ekshumacji ofiar Katynia

Dlaczego Mackiewicz przyjął zaproszenie Niemców? - rozmowa Katarzyny Kobyleckiej z autorem monografii Józefa Mackiewicza, prof. Włodzimierzem Boleckim. (PR, 20.04.2015)

1943 - Niemcy odkrywają zbrodnię

Rozmowa Witolda Banacha z Tadeuszem Wolszą, Tomaszem Sudołem, Witoldem Wasilewskim i Sławomirem Kalbarczykiem, historykami z Instytutu Pamięci Narodowej. (PR, 13.04.2013)

"Kłamstwom na przekór" – historia audycji katyńskiej

Dorota Cywińska i Tadeusz Konopka opowiadają o historii, nagranej w latach 70., audycji "Kłamstwom na przekór" i o poszukiwaniach zaginionych taśm. (PR, 12.04.2013)

Cmentarz katyński - znak zbrodni

- Rozstrzeliwanie Polaków miało miejsce w jednym pokoju - zeznawał po latach Mitrofan Syromiatnikow, w 1940 roku nadzorca więzienia NKWD w Charkowie. (PR, 18.06.2000)

W obronie prawdy

- Ojciec przysłał z Kozielska tylko jeden list. Miał 28 lat - rozmowa Pawła Wojewódki z prezes Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich w Lublinie Danutą Malon. (PR,... więcej

- Ojciec przysłał z Kozielska tylko jeden list. Miał 28 lat - rozmowa Pawła Wojewódki z prezes Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich w Lublinie Danutą Malon. (PR, 28.07.2010)  zwiń

"Córeczko, my jeszcze się spotkamy"

Audycja Edyty Poźniak i Doroty Piotrowskiej. Katyń oczami Teresy Gładkowskiej, córki zamordowanego oficera oraz byłego majora KGB, Olega Zakirowa. (PR, 28.07.2010)

Białoruska lista katyńska

- Czym jest i czy w ogóle istnieje ta lista? - rozmowa Hanny Marii Gizy z Anną Dzienkiewicz z Ośrodka KARTA i historykiem prof. Januszem Odziemkowskim. (PR, 05.07.2012)

Andrzej Wajda o filmie "Katyń"

- Matka nieustannie oczekiwała, że ojciec powróci - mówił Andrzej Wajda. Realizacja filmu "Katyń", wspomnienia rodzinne związane ze zbrodnią katyńską. (PR, 17.09.2007)

Z Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa
Ostatnio dodane
Stalin: może uciekli do Mandżurii

Gen. Władysław Anders, gen. Tadeusz Bór-Komorowski i Józef Czapski mówią o poszukiwaniach oficerów i kłamstwach Sowietów na temat zbrodni katyńskiej. (BBC, 1951)

Historyczna wizyta

Kazanie ks. prałata Zdzisława Peszkowskiego, byłego więźnia obozu w Kozielsku, wygłoszone podczas pierwszej wizyty polskiego prezydenta w Katyniu. (RWE, 23. 05.1992)

W Kozielsku

Władysław Cichy opowiada o aresztowaniu przez Armię Czerwoną we wrześniu 1939 roku, pobycie w Kozielsku i atmosferze jaka panowała w obozie. (RWE, kwiecień 1960)

Świadkowie ekshumacji

Dr Hieronim Bartoszewski z PCK i Dunka, dr Helge Tramsen wspominają prace niemieckiej komisji powołanej w 1943 roku do zbadania zbrodni w Katyniu. (RWE, brak daty)

Alianci wobec zbrodni

- Jest zastanawiające, dlaczego rząd brytyjski przez 40 lat nie zajął wyraźnego stanowiska w sprawie Katynia – komentarz historyka Normana Daviesa. (BBC, 8.07.1988)

Cudem ocalały

Wspomnienia prof. Stanisława Swianiewicza, jedynego ocalałego więźnia z transportu polskich oficerów do Katynia. (RWE, kwiecień 1960)

Zapiski z Katynia

"Wcześniej czy później muszą nas wypuścić i wtedy wrócę do ciebie Marysieńko" - pisał Dobiesław Jakubowicz. Jego pamiętnik znaleziono w czasie ekshumacji. (RWE, 1989)

Komunistyczna propaganda o Katyniu

W PRL nazwa Katyń była słowem tabu, a partia, rząd, cenzura i środki przekazu otrzymywały tajne instrukcje, żeby rozpowszechniać radziecką wersję zbrodni. (RWE, 1988)

Świadectwa pomordowanych

Zapiski z kalendarzy, zeszytów i notesów znalezionych w 1943 roku w kieszeniach mundurów i w butach ofiar mordu w Katyniu. Audycja Jana Andrzeja Stepka. (RWE, 1989)

Złudna nadzieja wolności

"Dziś wyjechał pierwszy transport. Mówią, że do końca miesiąca wszystkich wywiozą" - pisał 3 kwietnia 1940 Kazimierz Szczekowski. Zginął w Katyniu. (RWE, 1989)

Skazani, by żyć

Audycja Jana Andrzeja Stepka na temat indoktrynacji prowadzonej przez NKWD wśród polskich jeńców, przebywających w Kozielsku i innych sowieckich obozach. (RWE, 1989)

Pamiętnik znaleziony w Katyniu

"Wiadomości z Zachodu coraz lepsze, prędzej się to wszystko skończy i będziemy wolni" - czytamy w zapiskach Dobiesława Jakubowicza ze stycznia 1940 roku. (RWE, 1989)

Notatnik z koperty 0873

"Zebrało się nas półtora tysiąca oficerów" - z zapisków Tomasza Siwickiego, ofiary katyńskiego mordu. Transport z obozu przejściowego i pobyt w Kozielsku. (RWE, 1989)

Mord w Katyniu

Audycja Piotra Załuskiego o zbrodni katyńskiej - wspomnienia prof. Stanisława Swianiewicza i rozmowa z prof. Januszem Zawodnym, autorem książki "Katyń". (RWE, 15.10.1989)

Dzieje sprawy katyńskiej

Audycja historyczna Witolda Pronobisa i Jana Stępka nadana w 50. rocznicę zbrodni katyńskiej - fakty, dokumenty, wspomnienia świadków. (RWE, 15.04.1990)

Katyń, krwawa karta historii

- Dla Polaków dzień ujawnienia rozkazu Stalina stałby się dniem wybaczenia i otwarłyby się wrota pojednania polsko-rosyjskiego - mówił Leopold Unger. (RWE, 20.10.1992)

Człowiek, który widział Katyń

- Widok był przerażający - rozkopane groby, a w nich warstwy ciał - wspominał oficer armii amerykańskiej, którego Niemcy przywieźli do Katynia. (RWE, 5.03.1989)

Kto hamuje śledztwo katyńskie?

- Prawda w sprawie katyńskiej należy się zarówno ofiarom jaki i ich rodzinom - felieton Włodzimierza Odojewskiego. (RWE, 28.10.1990)

Najpilniej strzeżona tajemnica Kremla

- Władcy dzisiejszej Rosji nie chcą ujawnić odpowiedzialności za ten mord – mówił Włodzimierz Odojewski o blokowaniu dostępu do dokumentów o Katyniu. (RWE, 28.06.1992)

Przeżyli tylko ci z Grabowca

Rozmowa Andrzeja Mietkowskiego z Józefem Czapskim i i prof. Stanisławem Swianiewiczem, oficerami, którzy przeżyli sowiecką niewolę w obozie w Grabowcu. (RWE, 14.04.1985)

Odkłamywanie historii

Nieznane dokumenty w więzieniu na Łubiance - rozkaz Berii, notatka z 1959 roku na temat zniszczenia teczek personalnych ofiar zbrodni katyńskiej. (RWE, 29.01.1994)

O Katyniu nie wolno zapomnieć

- Naszych braci już do życia nie powołamy, ale żyją ich mordercy i chodzi o to, żeby ponieśli karę - mówił gen. Władysław Anders o zbrodni katyńskiej. (RWE, 12.04.1970)

W cieniu Katynia

Wspomnienia Władysława Cichego i Stanisława Swianiewicza - polskich oficerów, jeńców obozu w Kozielsku cudem ocalałych podczas transportu do Katynia. (RWE, kwiecień 1960)

Wirtualny spacer po Muzeum Katyńskim
Wirtualny spacer po Muzeum Katyńskim Pierwsza siedziba muzeum, otwarta w 1993 roku, mieściła się na warszawskiej Sadybie. Otwarto ją dzięki staraniom środowiska Rodzin Katyńskich i Muzeum Wojska Polskiego. 17 września 2015 placówka zainaugurowała swoją działalność w nowym miejscu, na Cytadeli Warszawskiej. więcej
Wirtualny spacer po Muzeum Katyńskim
Symbol pamięci
Symbol pamięci - To jest opowieść o poszczególnych żołnierzach. Chciałem się przybliżyć do śmierci pojedynczego człowieka. Ten nieśmiertelnik staje się symbolem narracyjnym całej ekspozycji - mówił Jerzy Kalina, rzeźbiarz, twórca instalacji, autor koncepcji plastycznej Muzeum Katyńskiego. więcej
Section14
Katyń Pamiętajmy - Uczcijmy Pamięć Bohaterów 9-10 listopada 2007 na placu Marszałka Piłsudskiego w Warszawie odbył się uroczysty apel poległych. Odczytano 14 tysięcy nazwisk ofiar zbrodni katyńskiej, awansowanych na wyższe stopnie wojskowe i służbowe przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
00:00
08:47