Audio
-
- Ci, którzy zmarli po drodze na Syberię, byli wyrzucani na peron przez eskortę. Nie wiem, co później działo się z ich ciałami.
-
- Wszyscy cywile, którzy przyjechali z Rosji to byli ludzie wynędzniali, zagłodzeni. W Teheranie są olbrzymie cmentarze polskie z tamtego okresu.
Jan KudłaFoto: Archiwum Historii Mówionej/Ośrodek KARTA
Urodził się 10 czerwca 1926 w Polskiej Woli. 10 lutego 1940 Kudłów deportowano w głąb Rosji. Pracowali w tajdze. W listopadzie 1941 roku Jan Kudła opuścił rodzinę i zgłosił się do formującej się armii w Tockoje. W październiku 1942 roku dotarł do Glasgow. Służył w 1. Polskiej Samodzielnej Brygadzie Spadochronowej, a od października 1943 w 1. Dywizji Pancernej. Uczestniczył w walkach aliantów w Europie Zachodniej. W lipcu 1945 roku nawiązał kontakt z oficerem służb specjalnych Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. W 1946 roku wyjechał do Polski z korespondencją dla dowódcy Okręgu "Wolność i Niezawisłość" Lwów. W listopadzie 1951 roku aresztowało go UB. Po wyjściu z więzienia był prześladowany. W sierpniu 1980 roku działał w Solidarności.