X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Łupaszka
Section02
Łupaszka
Section04
Walczył o wolną i sprawiedliwą Polskę
Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka" - Wypowiedzieliśmy walkę na śmierć lub życie tym, którzy za pieniądze, ordery lub stanowiska z rąk sowieckich mordują najlepszych Polaków - pisał Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka". więcej
Zygmunt Szendzielarz Łupaszka
Poszlibyśmy za nim w ogień
Epitafium dla Łupaszki

- On niósł w sobie tradycję polskiej kawalerii - mówił jeden z bohaterów reportażu Alicji Maciejowskiej i Aliny Głowackiej o Zygmuncie Szendzielarzu. (PR, 20.02.2001)

"Lala" mówili na mnie w domu

O domu rodzinnym, młodości i początkach II wojny światowej opowiada Lidia Lwow-Eberle, towarzyszka życia i sanitariuszka w oddziale mjr Łupaszki. (PR, 1.06.2015)

Przyszli po mnie partyzanci

O życiu z partyzantami, pracy w leśnej kuchni, potyczkach wojskowych i początkach związku z mjr Łupaszką - druga część wspomnień Lidii Lwow-Eberle. (PR, 2.06.2015)

Walczyli o wolną Polskę

O akcjach partyzanckich, bazie w Puszczy Białowieskiej, rozwiązaniu oddziału i wyjeździe z Łupaszką do Gdańska - trzecia część relacji Lidii Lwow-Eberle. (PR, 3.06.2015)

Nie było mowy o ujawnieniu

Konspiracja w Gdańsku i Sztumie, partyzantka w Borach Tucholskich i na Podlasiu, aresztowanie przez bezpiekę - czwarta część wspomnień Lidii Lwow-Eberle. (PR, 4.06.2015)

Łupaszka dostał 18 kar śmierci

- Wszyscy mężczyźni usłyszeli wyrok śmierci, kary wykonano. Mnie i inne kobiety skazano na dożywocie - ostatnia część opowieści Lidii Lwow-Eberle. (PR, 5.06.2015)

Poszedłbym za nim w ogień

- Nigdy się kulom nie kłaniał, trzymał dyscyplinę, dawał poczucie bezpieczeństwa - wspomnienia Józefa Ruska, ps. Bylina, łącznika w oddziale Łupaszki. (PR, 24.08.2013)

Symboliczne pożegnanie

- Władza ludowa obawiała się go najbardziej. Miał osiemnaście wyroków śmierci - mówił Czesław Celiński, prezes Światowego Związku Żołnierzy AK. (PR, 30.06.2008)

Protest przeciwko złu

- Uważaliśmy, że jeżeli nie będziemy się sprzeciwiać, to zaakceptujemy zło - wspominała sanitariuszka z oddziału "Łupaszki" Janina Smoleńska "Jachna". (PR, 22.08.2013)

Section06
Proces Okręgu Wileńskiego Armii Krajowej
Procesy pokazowe członków antykomunistycznego podziemia były esencją nienawiści, zakłamania i propagandy władz PRL wobec tych, którzy zdecydowali się zbrojnie walczyć z prosowieckim porządkiem w Polsce. Pod hasłem band dywersyjnych sądzono byłych członków AK i ich następców. Pozbawieni możliwości obrony, fałszywie oskarżani o zdradę – byli skazywani na śmierć lub długoletnie więzienie. Pamięć o nich na wiele lat wymazano z oficjalnej historii. W archiwach Polskiego Radia zachowały się nagrania, które pozostają świadectwem hańby ówczesnego wymiaru sprawiedliwości.
Pierwszy dzień procesu

- Oskarżeni, przechodząc na żołd central anglosaskich imperialistów, uprawiali na terenie kraju szpiegostwo - relacjonował sprawozdawca Polskiego Radia. (PR, 23.10.1950)

W poszukiwaniu szpiegów

- Krwawy zbir i bandyta, mordujący i napadający bezlitośnie - tak opisywał mjr "Łupaszkę" dziennikarz Polskiego Radia. Relacja z drugiego dnia procesu. (PR, 24.10.1950)

Walka z bezpieką

Trzeci dzień procesu. Zeznania mjr Zygmunta Szendzielarza oraz dowódcy 6. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej ppor. Lucjana Minkiewicza ps. Wiktor. (PR, 25.10.1950)

Propaganda donosi

- To, co usłyszeliśmy, potwierdziło zdradziecką politykę dowództwa AK zaprzedania się obcym interesom - słyszymy w komentarzu z czwartego dnia procesu. (PR, 26.10.1950)

Dowody nie miały znaczenia

- Dziś, w piątym dniu rozprawy, w dalszym ciągu zeznawali świadkowie, członkowie bandy "Łupaszki" - donosił sprawozdawca Polskiego Radia. (PR, 27.10.1950)

Tropem żołnierzy niezłomnych
Pan major Łupaszka
"Pan major Łupaszka" Zapowiedź filmu dokumentalnego w reżyserii Arkadiusza Gołębiewskiego, którego premiera odbyła się 24 kwietnia w Programie Drugim Telewizji Polskiej. więcej
Mówi reżyser Arkadiusz Gołębiewski: Film jest oparty na świadectwach osób, które znały majora "Łupaszkę". Zbierałem je przez lata jako niezależny dokumentalista. więcej
Mówi reżyser
Section08
żołnierzewyklęci.polskieradio.pl zobacz serwis
Żołnierze wyklęci