EURO 2016

Euro 2016: Walia - Belgia. Sensacja w Lille. Walia zagra o finał mistrzostw Europy

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2016 23:25
Debiutująca w piłkarskich mistrzostwach Europy Walia awansowała do półfinału turnieju we Francji. W piątek w Lille niespodziewanie pokonała Belgię 3:1 i o prawo gry w finale w środę zagra z Portugalią.
Radość Walijczyków po awansie do półfinału Euro 2016
Radość Walijczyków po awansie do półfinału Euro 2016Foto: EPA/ABEDIN TAHERKENAREH

Początek meczu nie zwiastował sensacji. Drużyna z Beneluksu już w siódmej minucie blisko była objęcia prowadzenia. W odstępie kilku sekund podopieczni trenera Marca Wilmotsa oddali trzy strzały, które stojący tłumnie we własnej bramce Walijczycy rozpaczliwie blokowali.

W 13. minucie nie mieli już nic do powiedzenia. Pięknym strzałem z dystansu prowadzenie Belgii dał Radja Nainggolan. Później jego zespół nie poszedł jednak za ciosem, a kompletnie oddał inicjatywę rywalom. Wyspiarze mogli wyrównać już w 26. minucie, ale wtedy świetną interwencją popisał się Thibaut Courtois, który zatrzymał uderzenia Neila Taylora.

To był sygnał ostrzegawczy, który Belgowie zignorowali. Skarceni zostali po półgodzinie gry. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego piłkę do siatki głową skierował Ashley Williams.

Po przerwie znów z animuszem zaatakowali Belgowie. W pierwszych pięciu minutach nieznacznie chybiali Romelu Lukaku, Kevin de Bruyne i Eden Hazard. Skrzydła zupełnie podciął im jednak Hal Robson-Kanu. 27-letni napastnik jednym zwodem ośmieszył obrońców i bez trudu wpisał się na listę strzelców.

W trzech poprzednich meczach Belgowie nie stracili bramki, ale przed tym spotkaniem ze składu wypadli Thomas Vermaelen oraz Jan Vertonghen. Zawodnik Barcelony musiał pauzować za dwie żółte kartki, a piłkarz Tottenhamu Hotspur doznał kontuzji stawu skokowego. Zastępujący ich Jason Denayer i Jordan Lukaku grali bardzo niepewnie.

Z upływem czasu nieporadność wkradała się także w poczynania ofensywne. Już do końca spotkania Belgowie tak naprawdę nie stworzyli sobie dogodnej okazji. Awans przypieczętowali za to Walijczycy. W 86. minucie po kontrataku strzałem głową wynik ustalił Sam Vokes.

Radość z awansu mąci im jedynie żółta kartka, którą został ukarany Aaron Ramsey. Pomocnik Arsenalu nie będzie mógł zagrać w półfinale.

Walia - Belgia 3:1 (1:1)

Bramki: 0:1 Radja Nainggolan (13), 1:1 Ashley Williams (31), 2:1 Hal Robson-Kanu (55), 3:1 Sam Vokes (86)

Żółta kartka - Walia: Ben Davies, James Chester, Chris Gunter, Aaron Ramsey. Belgia: Marouane Fellaini, Toby Alderweireld.

Walia: Wayne Hennessey - James Chester, Ashley Williams, Ben Davies - Chris Gunter, Joe Allen, Joe Ledley (78. Andy King), Neil Taylor - Aaron Ramsey (90. James Collins) - Gareth Bale, Hal Robson-Kanu (80. Sam Vokes).

Belgia: Thibaut Courtois - Thomas Meunier, Toby Alderweireld, Jason Denayer, Jordan Lukaku (75. Dries Mertens) - Axel Witsel, Radja Nainggolan - Yannick Carrasco (46. Maroune Fellaini), Kevin De Bruyne, Eden Hazard - Romelu Lukaku (83. Michy Batshuayi)

Sędzia: Damir Skomina (Słowenia). Widzów: 45 936.

man, PAP

RELACJA NA ŻYWO:

90+3 min - KONIEC! Sensacja w Lille! WALIA ZAGRA W PÓŁFINALE MISTRZOSTW EUROPY

90 min - Trzy minuty doliczone

88 min - Tak z Belgami radzi sobie Gareth Bale

86 min - GOL! Kolejna kontra Walii przyniosła skutek! Rezerwowy Sam Vokes zdobywa gola strzałem głową po świetnym dośrodkowaniu Chrisa Guntera. Sensacja staje się faktem! Walia bardzo blisko półfinału Euro 2016

80 min - Radja Nainggolan pada w polu karnym! Gwizdek sędziego milczy, ale jak pokazały powtórki Belgom należała się "jedenastka"

79 min - Axel Witsel oddaje potężny strzał zza pola karnego, ale piłka nad poprzeczką bramki Wayne'a Hennesseya

76 min - Na boisku pojawił się Dries Mertens i już ładnie szukał Fellainiego w polu karnym Walii. Ale czujni obrońcy rywali zdołali wybić piłkę na rzut rożny

74 min - Niesamowite pudło Fellainiego po świetnym dograniu Toby Alderweirelda!

71 min - Bardzo ładna akcja Belgów na jeden kontakt, ale Kevin De Bruyne zamiast zdecydować się na strzał próbuje podać do Romelu Lukaku i defensywa Walii wyjaśnia sytuację. Beznadziejna decyzja pomocnika Manchesteru City

66 min - Znów zamieszanie w pod polem karnym Belgii. Strzał Williamsa jednak wysoko nad poprzeczką

55 min - GOL! Hal Robson-Kanu kompletnie wymanewrował dwóch obrońców Belgii i nie dał szans Courtois na skuteczną obronę. Walia - Belgia 2:1!

50 min - Kolejna akcja Belgii. Tym razem próbował szczęścia Eden Hazard, ale jego strzał po długim rogu minimalnie mija słupek

48 min - Romelu Lukaku dostaje kapitalne dośrodkowanie w pole karne, ale jego strzał głową mija walijską bramkę

46 min - ZACZYNAMY drugą połowę meczu

45 min - Świetna kontra na zakończenie pierwszej połowy. Ramsey przerzuca piłkę do Robsona-Kanu, ale jego strzał głową pewnie broni Courtois

40 min - Gra się zdecydowanie wyrównała. Czyżby Walia uwierzyła w siebie?

33 min - Kolejny kapitalny rajd Garetha Bale'a zakończony strzałem, ale znów na posterunku Thibaut Courtois

31 min - GOL! Aaron Ramsey dośrodkowuje z rzutu rożnego, a tam kapitan reprezentacji Walii Ashley Williams zupełnie niepilnowany strzela głową i piłka wpada do siatki. Walia - Belgia 1:1!

26 min - Wreszcie otrząsnęła się Walia. Błąd w defensywie Belgów i Neil Taylor stanął oko w oko z Courtois, ale bramkarz Chelsea Londyn instynktownie broni

18 min - Belgia idzie za ciosem. Walia kompletnie rozbita. To się nie skończy na jednym golu

13 min - GOL! Przepiękne uderzenie z dystansu Radji Nainggolana. Belg spokojnie przymierzył, nieatakowany przez nikogo i Hennessey musi wyjmować piłkę z siatki. Walia - Belgia 0:1!

10 min - Odpowiedź Walii. Gareth Bale lewą mknie z kontrą lewą flanką i strzela z dystansu, ale tylko w boczną siatkę bramki strzeżonej przez Thibaut Courtois

7 min - Coś niesamowitego! Trzy sytuacje do zdobycia gola w jednej akcji! Najpierw piękną piłkę w pole karne od Romelu Lukaku otrzymał Yannick Carrasco, ale jego strzał broni Wayne Hennessey, potem dobija Thomas Meunier, ale futbolówkę z linii bramkowej wybija jeden z walijskich obrońców. Na koniec uderza Eden Hazard, ale jest zablokowany i tylko rzut rożny dla Belgii!

5 min - Od początku do potężnej ofensywy ruszyli piłkarze Belgii. Walia zamknięta w hokejowym zamku na własnym polu karnym

21.00 - ZACZYNAMY!

20.59 - Już za chwilę rozpoczęcie meczu. Czy dziś Walia odpadnie i dopełni Brexit na Euro 2016?

20.42 - A tak wygląda rozgrzewka Walii. Gareth Bale już huknął w poprzeczkę

20.30 - Reprezentanci Belgii już na rozgrzewce

19.56 - Znamy już skład Walii i Belgii na dzisiejszy mecz. "Czerwone diabły" osłabione są brakiem kontuzjowanych Mousy Dembele i Jana Vertonghena oraz pauzującego za kartki Thomasa Vermaelena

19.45 - Belgia nigdy nie przegrała, gdy gola w meczu zdobywał kapitan tej drużyny - Eden Hazard

19.40 - Stadion w Lille gotowy na mecz

19.30 - Belgia to bardzo dobry zespół z wieloma dobrymi graczami. Ale my też mamy doświadczonych zawodników i chcemy spróbować zagrać tak dobrze, jak tylko możemy. Miejmy nadzieję, że będziemy w stanie wygrać. A ostatnie zwycięstwo pamiętam bardzo dobrze, bowiem to był mój najważniejszy gol i do tego w 50. występie w drużynie narodowej" - powiedział piłkarz reprezentacji Walii i Realu Madryt Gareth Bale.

19.15 - Ćwierćfinał Euro będzie szczególnym wydarzeniem dla czołowego gracza belgijskiego zespołu Edena Hazarda. Zanim w 2012 roku podpisał kontrakt z Chelsea Londyn, spędził pięć lat właśnie w Lille. Dla niego spotkanie na Stade Pierre Mauroy będzie jak powrót do domu. - Lille to jego młodość, Eden przyjechał tutaj mając 14 lat. To miejsce, gdzie dorastał, gdzie zaczynał profesjonalną karierę, tutaj dostał szansę, tutaj ma wielu przyjaciół. Z tym klubem związany jest też Divock Origi - powiedział trener Belgów Marc Wilmots.

19.12 - Na pewno w Lille też już widać kibiców reprezentacji Walii

19.10 - Spotkanie z Walią odbędzie się tuż przy belgijskiej granicy. - Stadion ma 50 tysięcy miejsc, ale myślę, że nasi kibice szczelnie by go wypełnili nawet gdyby miał ich 150 tysięcy - powiedział przed meczem trener reprezentacji Belgii Marc Wilmots.

19.00 - ZAPRASZAMY NA RELACJĘ NA ŻYWO z meczu ćwierćfinałowego Euro 2016 Walia - Belgia