Grudzień 1970

Odciąć się od mętów społecznych

06.12.2016 18:00
Odciąć się od mętów społecznych
17 grudnia 1970 ukazał się tekst przemówienia wicepremiera Stanisława Kociołka, który poprzedniego dnia wieczorem odczytał go w telewizji.

Tego dnia "Głos Wybrzeża" zamieścił  kilka materiałów poświęconych wydarzeniom w Gdańsku. Wśród nich na pierwszej stronie znajduje się artykuł "Stanisław Kociołek do mieszkańców Trójmiasta". Jest to pełny tekst przemówienia wicepremiera, który wystąpił 16 grudnia przed kamerami Telewizji Gdańskiej i mikrofonami Polskiego Radia.

Wicepremier apelował: "(…) Mówiąc do was wczoraj podkreśliłem, że sprawą najwyższej wagi jest przywrócenie normalnego toku pracy. Stwierdzam, że ten apel był wysłuchany i zrozumiany przez załogi ogromniej większości trójmiejskich zakładów pracy. Stwierdzam równocześnie z głębokim żalem, że w szeregu zakładów apelu mojego nie wysłuchano. Jest wśród tych zakładów Stocznia Gdańska, jest Stocznia im. Komuny Paryskiej w Gdyni. W obydwu stoczniach nie podjęto pracy na pierwszej zmianie. Władze przemysłu okrętowego podjęły w tej sytuacji decyzję o wstrzymaniu pracy na drugich zmianach. Te same władze rozważają podjęcie innych, niezbędnych kroków.

Niepodjęciu pracy towarzyszy nadal formułowanie szeregu postulatów wysuwanych w atmosferze chaotycznego wiecowania. Wczoraj powiedziałem, że są to w większości postulaty niemożliwe do spełnienia. Dziś muszę to z całą siłą potwierdzić. Lista tych postulatów nie jest krótka, ale istota rzeczy jest jasna i zwięzła. (…) powiedziałem wczoraj i powtarzam dziś: niemożliwe jest odwrócenie podjętych decyzji (…)."

Natomiast w komentarzu "Jedynie pracą…" możemy przeczytać m.in.: "(…) Na ulice miasta wprowadzone zostały oddziały Wojska Polskiego. W niezwykłej scenerii wojskowych pojazdów przeżyliśmy wczoraj na ulicach miasta spokojny dzień. (…) Idzie teraz o to, by ujawniła się inna siła, która jedynie może zapobiec dalszym, nierozważnym, opłakanych w skutkach czynom. Tą siłą są wszyscy uczciwi obywatele, którzy podejmują pracę, odcinając się od wszelkiego awanturnictwa. Wczoraj otrzymaliśmy wiele meldunków z zakładów, które kontynuują normalną pracę. W niektórych robotnicy deklarują pozostanie na drugiej zmianie by nadrobić straty produkcyjne. Inne zaś pragną pomóc w usuwaniu skutków wtorkowych zajść. Jest to jedyny sposób, by odciąć się od mętów społecznych, złodziei i grabieżców, którzy w sytuacji zamętu i niepokoju mogli realizować swe niskie zamiary. (…)"

Artykuł "Płace, ceny, siła nabywcza" omawia wpływ podwyżek na realne dochody ludności. Identyczne zestawienie dzień wcześniej, tj. 16 grudnia opublikowała "Trybuna Ludu".


Zobacz więcej na temat: gazety1970